18/01/2019V krajině zubrů

Už několik let jsem plánoval navštívit oblast na hranici Polska a Běloruska, kde se rozkládá známý Bělověžský národní park (polsky: Białowieski Park Narodowy). Jedno z posledních míst v Evropě, kde lze ještě ve volné přírodě zastihnout největšího evropského přežvýkavce, zubra evropského. Letos to konečně klaplo. Ozval se mi kamarád Ondra, že chystá výpravu do Bělověže na začátek ledna a tak jsem neváhal a přislíbil účast.

 

Zubři, Polsko

 


Cesta byla o něco delší než na moji oblíbenou Šumavu, ale uběhla celkem rychle, nemůžu si stěžovat. Předpověď počasí slibovala dva dny mrazu kolem -15C a třetí den oteplení těsně pod nulu. A tak se i stalo. V podstatě celou dobu bylo více méně zataženo a jen jednou na chvíli vykouklo i sluníčko. Program byl každý den stejný, budíček za tmy v 6:00 a před rozedněním jsme už objížděli vytipované lokality se zubry. Z cesty se nám žádná stáda pozorovat nepodařilo, tak jsme podnikali výpravy hlouběji do lesů, kde se pohybovali „samotářští“ býci. To vše mimo hranice národního parku, kde je vstup zakázán. Ve sněhu nebyl problém stopovat a tak býků jsme našli hned několik každý den a po opatrném přiblížení došlo i k fotografování. Každopádně i bez focení by to byl silný zážitek. Když se 15-20m před vámi zvedne ze zálehu tohle majestátní, až 950kg těžké zvíře, a otočí se na vás a bez hnutí vás několik minut pozoruje, vzbuzuje respekt. Co se mu asi honí hlavou? Musím přiznat, že troška adrenalinu se mi občas do krve napumpovala. Návrat na ubytování byl pak už za šera či za tmy, takže po celém dnu venku bylo odměnou pivko a posezení u krbu. Dle GPS účastníků jsme nachodili za zubry v průměru cca 10km denně, takže i něco málo jsme v tom sněhu našlapali .... :)


Níže pár fotek z celé výpravy za zubry. Nafocené mám nakonec jen býky. Dle místního znalce byla stáda s kravami a telaty rozehnána někde v lesích, protože v posledních dnech po okolí řádili vlci, tak byla asi opatrnější a na planiny nevycházela. Nebo možná vliv počasí, kdo ví …

 

Zubři, Polsko

 

Zubři, Polsko

 

Zubři, Polsko

 

Zubři, Polsko

 

Zubři, Polsko

 

Zubři, Polsko

 

Zubři, Polsko

 



I když podstatná část této oblasti se rozkládá v Bělorusku, má i polská část co nabídnout. A to nejen co se týče focení zubrů. V létě to může být ideální místo na rodinnou dovolenou, třeba na kolech pro nenáročné cyklisty. Celá oblast, podobně jako skoro celé Polsko, je placka protkaná spoustou cest a cyklostezek. Já se do Bělověže snad ještě někdy vrátím. Klidně i na letní dovolenou s rodinou, to by mě docela lákalo, ale jistě za focením. Asi bych se nezaměřil jen na zubry a taky by asi bylo zajímavé jiné roční období, kromě léta. Třeba takový pozdní podzim ….. hmm ...

 

Související články a odkazy:
Polsko - Zubr Evropský II - Ondřej Nágl.

Ondřej Uhlíř - fotocesty.

Za dunami a větrnými mlýny na Balt.

 


Komentáře k článku

20/01/2019 (18:38)
Pavel OV.
Tak to je pecka. Super!


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
David
15/05/2021

Ahoj. Dneska jsem měl obrovské štěstí, viděl jsem 6 mloků. Ano .... byl jsem obrazně "na lovu mloků" kvůli focení. Asi ideální je, si nejdříve o nich něco přečíst, jak žijí atd. Ano bral jsem je do ruky, ale nikam…
Jirsa
18/04/2021

Posláno. Ať se zadaří. R.
Milan
14/04/2021

Dobrý den, prosím o zaslání plánku budky pro puštíka a sovy pálené. Děkuji Milan Veselý
Jirsa
28/03/2021

Dobrá práce! Díky za sdílení. Jirsa
Karel Klewar
22/03/2021

V listopadu 2020 jsme vyvěsili naší první budku pro puštíka obecného, který nám v létě houká nad táborem. Letos v únoru budku objevil a zabydlel se :). Máme u budky fotopast, která jeho nastěhování zachytila: https://www.youtube.com/watch?v=SDAGFTFit2c