Mlok patří k mým oblíbeným živočichům a mám radost z každého setkání s tímto obojživelníkem v naší přírodě, Beskydech zejména. V mládí jsem ho pravidelně potkával i u nás na Rysové kolem potůčků a u cest, ale v posledních letech se jeho výskyt na této lokalitě výrazně snížil a vídávám ho jen velmi sporadicky. Jde o nočního živočicha, kterého lze také spatřit za deště či chladnějšího a vlhkého počasí. Jeho aktivita je také vyšší v období páření během března až dubna. V ČR jde o silně ohrožený druh dle vyhlášky č. 395/1992 Sb.
Základní údaje
Český název: mlok skvrnitý
Vědecký název: Salamandra salamandra s několika poddruhy
Délka těla včetně ocasu: 20-28 cm
Zbarvení: dospělý jedinec má černé zbarvení s nápadnými žlutými skvrnami po těle (s menšími odchylkami do oranžové až červené barvy dle poddruhu)
Potrava: hmyz, žížaly, slimáci, pavouci a jiní drobní bezobratlí
Rozmnožování: koncem léta, na podzim samec oplodní samičku (odloží spermatofor, který samice nasaje do kloaky). V těle samice se pak vyvíjejí larvy (20-30 některé zdroje uvádějí 40-70), které samice na jaře porodí do vhodných míst v potocích. Dospívá ve 3. až 4. roce života. V přírodě se dožívá cca 20 let.
Mločí jed - salamandrin
Již výstražné (aposematické) zbarvení mloka naznačuje, že může být pro některé živočichy nebezpečný. Mlok má za očima žlázy ze kterých vyměšuje jed salamandrin. Tento jed není pro člověka nebezpečný a komplikace může způsobit když se dostane např. do očí či na pokožku u citlivých osob (např. pálení v očích či svědění na kůži). Větší komplikace může způsobit menším živočichům jako jsou svalové křeče, problémy s dýcháním a tím odradí případného útočníka, popř. „paralyzuje“ kořist.
Mlok skvrnitý a Beskydy
Beskydech se vyskytuje především ve středních a vyšších polohách v listnatých a smíšených lesích. Místy chybí zcela, místy je jeho výskyt „hojnější“. V larválním stádiu je vázán na čisté malé vodní toky jako jsou horské potůčky, studánky, apod. Za poslední desetiletí došlo k výraznému snížení jeho početnosti jak v Beskydech tak v celé České republice. To je také důvod proč se snažím o zmapování tohoto druhu v Beskydech. V sekci Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy můžete najít detaily. Jeho aktivitu jsem zaznamenal již od druhé půli března a poslední záznamy co mám končí začátkem listopadu.
Focení mloka
Vyfotit dobře mloka není vždy jednoduché. Důvodem jsou zpravidla špatné světelné podmínky, hlavně díky převážné aktivitě v noci a za deštivého/zamračeného počasí. Dále pak jeho plachost. Když totiž mlok zaznamená ve své blískoti pohyb, rychle mizí pod nejbližší listí či do nějaké skulinky mezi kameny či kořeny nebo se "zavrtá" do ztrouchnivělého kmenu aby se skryl.
Jde o vzácného živočicha se kterým by se nemělo nijak manipulovat nebo ho přenášet na jiné místo než je jeho přirozený výskyt. Je to obojživelník a tak musí mít neustále vlhkou pokožku. Je také citlivý na velké změny teplot, takže bychom mu mohli i ublížit, např. při přemístění na vyhřáté, sluncem osvětlené místo. To je taky důvod proč mloka neuvidíte, když je vyšší teplota, zpravidla nad 20°C.
Většinou tedy není čas chystat stativ a v klidu si nastavit vše potřebné, na focení je jen malá chvilka, než se mlok rozhodne a někam zaleze. Určitě by bylo dobré použít i polarizační filtr, jelikož mlokova kůže je černá a vlhká a tak vrhá odlesky. Tento filtr nám, ale zase na druhou stranu prodlouží expozici a tak ho buď oželíme nebo třeba nastavíme vyšší ISO a fotíme z ruky. Clonu u ohniskové vzdálenosti kolem 50mm bych nastavil kolem 5,6 - 6,7 u objektivu 105mm tak 8 - 11.
Určitě vhodné je použít polarizační filtr při focení larev pod vodou (použito u fotky larvy výše). Většinou není problém v klidu si nachystat stativ a vše potřebné. Pokud neděláme výrazně prudké pohyby a k tůňce/potůčku se přiblížíme pomalu larvy zůstanou na místě a v případě, že zmizí pod spadané listí ve vodě nebo do nějakého úkrytu máme velkou šanci, že po nějakém krátkém čase vylezou.
Zdroje a odkazy:
Mlok skvrnitý na Bilobu.
Mlok skvrnitý na Wikipedii.
Jan Pavelka, Jiří Trezner a kolektiv. Příroda Valašska, 2001
Sobota s mloky.