18/07/2010Puštík obecný (Strix Aluco) v budkách

Protože nechci jen z přírody brát, ale snažím se i dávat je jednou z aktivit mimo focení vyvěšování budek. V tomto článku bych chtěl stručně popsat mé zkušenosti s vyvěšováním budek pro puštíka obecného.

 

Puštík obecný

 

Puštík obecný (Strix Aluco) je středně velká sova s velkou hlavou a tmavýma očima. Barevné varianty jsou od hnědé po šedohnědou až šedou (u nás v Beskydech jsem se setkal hlavně s formou hnědou a v jednom případě zcela zrzavou). Zespodu je světlejší a na křídlech má několik řad světlejších skvrn.

Délka: 37-43 cm
Rozpětí: 81-96 cm
Hmotnost: 280-720 g

Potravu puštíka tvoří především malí hlodavci, ale často také ptáci, hmyz či jiní drobní obratlovci a savci až do velikosti zajíce.

Můžeme se s ním setkat především ve starších listnatých a smíšených lesích. Obývá hlavně dutiny, budky, ale může zahnízdit i na zemi či v opuštěných hnízdech dravců nebo na staré půdě.

Tok puštíka může za příznívé zimy probíhat již v prosinci, ale většinou to je v lednu - únoru (Beskydy). Vajíčka (1-8) snášejí zpravidla od února. Mláďata se líhnou v cca 2 denních intervalech po cca 28-30 dnech. První dva týdny je s nimi samice na hnízdě a krmení obstarává samec. Po cca 4-5 týdnech mladí začínají poletovat v okolí hnízda a stále jsou krmeni rodiči. Kolem 2 měsíců se začínají postupně vzdalovat od hnízda.

V České republice je to asi nejrozšířenější sova a ne jinak je to i u nás v Beskydech (vyskytují se až do výšek nad 1000m.n.m). Každým rokem je slyšívám právě v období toku na mnoha lokalitách.

Doporučované rozměry budek pro puštíky obecné jsou:základna: min. 300 x 300mm až 400 x 400mm
výška budky: 450 - 600mmvletový otvor: 100 - 140mm

pozn. detaily můžete najít na internetu popř. mi napiště a pošlu vám plánek

Náš postup při vyvěšování probíhá následovně. Během začátku roku (dle toho kde se ozývají puštíci), popřípadě během léta (dle toho kde se nám zdá vhodná lokalita, která by jim vyhovovala) vytipujeme místa a konkrétní stromy kde bychom chtěli budky vyvěsit. Budky vyvěšujme v období října-listopadu (popřípadě provádíme kontrolu a vyčištění budek z loňských let). Budky vyvěšujme nejlépe na staré stromy (buky, lípy, duby) tak do 20m od okraje lesa. Poblíž by měla být vhodna lokalita na lov, tedy louky, pastviny apod. Zjistili jsme, že ideální když jsou poblíž i jehličnaté stromy.

 

Puštík obecný
Tato budka na staré lípě je úspěšně pravidelně osídlována. Výška cca 7-8m.

 

V období toku a kdy předpokládáme, že samice sedí na vejcích a mláďata jsou malá (samice ještě může být stále s nimi) na místo nechodíme, abychom je nerušili. Kontrolu jednotlivých budek provádíme cca začátkem května kdy je už velká pravděpodobnost, že mladí jsou už několik týdnů staří, popř. už můžou být rozlétlí po blízkém okolí. To pak chodíme ve spirále od budky a mladé ptáky hledáme ve větvích. Většinou je najdeme někde přitlačené ke kmeni stromu, ale i uprostřed větve ještě ani ne olistěného buku ve výškách od 3m a výše. Jelikož ptáci ještě nejsou úplně schopni letu (mají ještě spíše prachové pěří) přecházejí po větvích tam a zpět. U nás se jim v tomto období říká "haluzníci" (haluz = větev, klacek).

pozn.: pozor, pokud je samice na hnízdě a vyrušíte ji může vás napadnout!

 

Puštík obecný
Pohled do budky s mladými puštíky. Můžete vidět velikostní rozdíly podle toho jak se postupně líhli z vajec.

 

Největší odměnou je pozorování mladých haluzníků v okolí budek a pak poslouchání houkání v období toku za jasných, bezvětrných a ještě studených nocí na začátku roku.

 

Puštík obecný

 

pozn.: nejen v případě puštíků, ale i jiných druhů ptáků není vhodné jejich vyrušování v době hnízdění a to ani ve vašich budkách, které jste jim připravili. I když je to činnost určitě chvályhodná. Pokud tak činíte můžete se dopouštět v některých případech i porušení zákona o ochranně přírody a krajiny. Pokud tak činíten pro nějaké výzkumné či dokumentační účely doporučuji se poradit s místními ornitology či lokální správou CHKO (pokud se nějaké v místě vyvěšení budky nachází).

Pokud máte nějakou poznámku či vlastní zkušenost klidně mi napište.

 

Zdroje a odkazy:

Puštík obecný (Strix aluco).


Komentáře k článku

17/06/2020 (10:12)
Zdeněk piskač
Dobrý den, prosím o zaslání plánku budky pro Puštíka Děkuji
15/06/2020 (17:59)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Myslím, že až příští rok. Většina sov hnízdí už z kraje roku. Ale kdo ví ... :)
03/06/2020 (18:39)
Václav Cimr
3.června jsem umístil budku pro puštíka. Bude hnízdí až příští rok? Nebo hnízdí 2x do roka?
28/02/2020 (11:52)
Jan Němec
Dobrý den, mám zájem udělat budku pro puštíka. MOhl by jste mi prosím zaslat plánek? Rád bych dělal budku, která je osvědčená. Děkuji Němec
17/02/2020 (20:06)
Martin Vaněk
Dobrý den,prosím o radu jak vyrobit v praxi osvědčenou budku pro puštíka s ochranou proti kunám. Roky v lokalitě houkal, ale je tam spousta kun a poslední 2 roky jsem ho už neslyšel - mají to určitě na svědomí. Místo je tam pro puštíky ideální,se smíšeným lesem a loukami, tak bych je chtěl nějak podpořit. Děkuji Jsem s pozdravem M.Vaněk
02/02/2020 (16:20)
Podhradský Jaromír
Prosím o zaslání plánku na budku pro puštíka. Již jsem ho jednou obdržel, ale někde jsem ho založil. Snažím se udělat si seznam plánků na ptactvo a když mám nějaké dříví, tak vyrábím. Ta poslední budka je už od podzimu někde na karlovarsku, ale zatím nemám zprávu, že je obydlená. Tak bych chtěl vyrobit ještě aspoň jednu, ať mají na výběr. Předem děkuji J. Podhradský
14/05/2019 (13:17)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím, nevím jestli je na to přesná odpověď. Prioritou je vhodné místo, starý vyskoý strom, na okraji lesa nebo ne hluboko v něm. Tam bylo nejvíce úspěchů se zahnízděním, dle mých zkušeností. Budky jsme rozvěšovali i několik km od sebe. Ale když budou třeba i dvě budky jen na několik stovek mertů nemělo by vadit. Pár si vyhlédne tu, která mu bude více vyhovovat a druhá může zůstat neobsazená nebo bude využita další rok. Popř. jiným druhem. Radek
13/05/2019 (13:51)
Zdeněk Soukal,Kroměříž
DD,jak daleko od sebe věšet budky pro puštíka? Děkuji. tel.602728563
10/08/2015 (16:07)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Posílám. Díky za zájem. R.
09/08/2015 (14:21)
Petr
Dobrý den,rnprosil bych o zaslání plánu na výrobu budky pro Puštíka nebo případně i Sovu.rnPředem díky, Petr
25/01/2015 (19:26)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím Jano. pozdě není nikdy. Když tak sovy využijou budku další rok. Lepší je asi dát ji dál do lesa, ale starý dub je dobrá volba. Nevím jak daleko je od domu. Můžete zkusit a případně další rok převěsit dál do lesa. Hlavně dostatečně vysoko. Jirsa
25/01/2015 (17:52)
Jana
Dobrý večer, chtěla bych poprosit o radu. Vím, že už je možná pozdě, ale vyrobili jsme dnes budku pro puštíka, kterého večer slýcháme a chtěli bychom se pokusit ho u nás ubytovat. Bydlíme dá se říct na "paloučku" u lesa, zahrada ze tří stran obklopená lesem. Pro puštíka jsem si vyhlídla krásný, statný dub přímo na kraji lesa - s vyhlídkou do naší zahrady, jen si nejsem jistá, zda to není příliš blízko - cca 50m od domu. Nebo budku pověsit radši kousek dál - do lesa? Předem díky za radu :-)
18/01/2015 (10:04)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím Ivano, díky za návštěvu, potěší. Plánek posílám mailem. Nevím jestli už není pozdě, tok už je asi v běhu. Uvidíte.. Radek
17/01/2015 (16:04)
Ivana Hofmanová
Dobrý den, poslouchám každoročně na jaře houkání puštíka, chceme, aby se u nás zahnízdil a postavit pro něj s manželem budku. Můžete nám prosím poslat návod na zhotovení? Chválím Vaše stránky. Děkujeme.
17/01/2015 (09:46)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím Miloši. Díky za návštěvu, plánek posílám.
( 1 - 15 45)


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Zdeněk piskač
17/06/2020

Dobrý den, prosím o zaslání plánku budky pro Puštíka Děkuji
Jirsa
15/06/2020

Myslím, že až příští rok. Většina sov hnízdí už z kraje roku. Ale kdo ví ... :)
Václav Cimr
03/06/2020

3.června jsem umístil budku pro puštíka. Bude hnízdí až příští rok? Nebo hnízdí 2x do roka?
Jan Němec
28/02/2020

Dobrý den, mám zájem udělat budku pro puštíka. MOhl by jste mi prosím zaslat plánek? Rád bych dělal budku, která je osvědčená. Děkuji Němec
Martin Vaněk
17/02/2020

Dobrý den,prosím o radu jak vyrobit v praxi osvědčenou budku pro puštíka s ochranou proti kunám. Roky v lokalitě houkal, ale je tam spousta kun a poslední 2 roky jsem ho už neslyšel - mají to určitě na svědomí. Místo…