04/06/2011Samotářské vosy a včely

Pořád se snažím přitáhnout přírodu trochu více k sobě, abych jí měl možnost pozorovat i když jsem doma a zrovna není možnost vypadnout někam do hor a lesů. Budek a polobudek už asi více u nás nevyvěsím, mám jich nyní pět a na velikost naší zahrady to je dostatečné. Další možností jsou krmítka, ale na to se zaměřuji hlavně v zimě, i když jsem názoru, že přikrmovat i přes léto není na škodu. Ale začíná nám za chvíli léto a další z možností jak přilákat zajímavé druhy na naše zahrady jsou úly (příbytky) pro samotářské včely a vosy.

 

Trocha teorie

Na světě existuje tisíce druhů samotářských vos a včel a velké množství žije také v oblasti našeho pásma. Jsou veliké od několika málo mm a některé druhy můžou dosáhnout i velikosti čmeláka. Mají také zajímavá jména, která často naznačují jejich způsob života. Tak například vosy kutilky, včely drvodělky, čalounice, pískorypky, ploskočelky, chluponošky, maltářky, ruděnky, pilorožky, ploskočelky, maltářky, atd.. Většina samotářských včel i vos funguje tak, že do nějaké jimi vytvořené či nalezené chodbičky, dírky či dutiny nanosí potravu, kterou může tvořit u včel třeba pyl u vos pak drobný hmyz. K potravě pak nakladou vajíčko či vajíčka a chodbičku uzavřou některé druhy vos třeba jílem nebo například včely čalounice kouskem listu. Z vajíček se po čase vylíhnou larvy, které se živí připravenou potravou. Larva se po určitém čase zakuklí a opět po určitém období se z kukly vylíhne nová včelka či vosa. Ta se prokouše přes „zazděný“ otvor ven a vše se opakuje. Takový cyklus může trvat cca rok, ale vývoj může být i delší a noví jedinci se vylíhnou třeba až ob rok.
Nebudu se dále hrabat v teorii. Pod článkem jsou odkazy na další zdroje kde se o těchto zajímavých tvorech můžete dočíst další užitečné informace.

 

Jak tedy udělat takový „panelák“ pro samotářské vosy a včely?

Udělat takový úl/domeček/vosín není nikterak složité. Stačí kus nejlépe nějakého tvrdého dřeva, třeba hranol z buku a vyvrtat do něj díry na hloubku vrtáku. Já jsem použil bukový hranolek od kamaráda z nějaké palety. Navrtali jsme do něj necelou stovku děr o průměru cca 5 a 6mm a to na hloubku vrtáku. Dřevo jsem nijak dál neupravoval a zavěsil na slunnou stranu pod malou stříšku a každou chvílí kontroloval jestli se už objevili nějací návštěvníci. Trvalo to přesně dva dny a uviděl jsem první „zabetonovaný“ otvor. Donesl jsem si židličku a čekal jestli uvidím nějakou včelku nebo vosu. Během chvíle jsem uviděl malou hnědo-černou vosu jak přiletěla k jednomu otvoru a něco do něj zanesla. Byla to nějaká malá mšice nebo něco podobného. Pak hned vyletěla a za chvíli se vrátila s další kořistí. Během dalších dnů se objevily další uzavřené dírky a i vos jsem pozoroval více. Ty obsazovaly hlavně ty menší otvory do 5mm. Za pár dnů druhů přibývalo a pozoroval jsem i další druhy samotářských včel menších rozměrů, které přilétaly s pylem na chloupcích a vykládaly ho do svých děr.

 

Vosy samotářky
 

Dá se říci, že do týdne byl špalík neustále obletován a když bylo slunečno dalo se neustále něco pozorovat. Některé vosy dokonce ležely v dírce na okraji (hlavně když se zatáhlo) a pozorovaly frkot kolem a to už hranol začínal vypadat opravdu jako panelák.

 

Vosy samotářky
Tento druh vosy navštěvuje můj hranol nejčastěji. Najednou jich tam bylo až 6 jedinců.

 

Vosy samotářky
Do dírek si nejčastěji nosily nějaké malé mšice nebo něco co vypadalo jako kousky jílu.

 


Jednou jsem dokonce pozoroval návštěvu parazitoidní zlatěnky, která lozila po hranolu a neustále oťukávala tykadly dřevo. Pravděpodobně šlo o zlatěnku trojskvrnnou (Chrysura trimaculata). Jednou jsem pozoroval jak přiletěla a vlezla do jednoho otvoru kde si střádala pyl jedna malá samotářská včelka. Chvíli vevnitř pobyla, vylezla ven, otočila se a zacouvala zpátky. Zřejmě nakladla včelce do dírky k jejímu pylu vajíčka a pak vyletěla ven a zmizela.

 

Včely samotářky
Zlatěnka.

 

 

Dnes jsem si udělal další příbytek pro samotářské včely. Tentokrát jsem vzal kousek tvárnice z pórobetonu a vyvrtal do ní různé díry od 4mm do téměř 8mm. Tady by mohly zabrat včely zednice. Uvidíme. Jestli se zadaří dám vědět.

 

Včely samotářky
 

 

Také plánuji vybudovat ještě jeden domeček z nařezaných dutých stébel bambusu nebo něčeho podobného. Základ už mám, ještě nařezat stébla.

6/6/2011

Dnes jsem ještě rychle udělal dva domečky. Jeden byl velmi rychle. Použil jsem starý bukový špalek a do něj navrtal otvory. Druhý jednoduše udělaný z nařezaných stébel rákosu.

 

Včely samotářky

 

 

8/6/2011

Po vosách se také konečně více a více ukazují i samotářské včely. Dnes jsem jednu pozoroval jak víčkuje své dírky (průměr cca 5,5mm). Pořád je co pozorovat.

 

Včely samotářky
Včelka neúnavně "betonovala" dírky přinesenou hlínou. Vždycky makala tak 4-5 minut a pak letěla pro nový materiál.

 

Včely samotářky
Po odletu šlo krásně vidět kde zrovna makala (ta vlhká část).

 

 

11/6/2011

 

Včely samotářky
Tato včelka zadělávala dírky nějaký zeleným maglajzem. Vypadalo to jak rozžvýkané listy či tráva.

 

Včely samotářky
Detail těsně před dokončením zaslepení.

 

Včely samotářky
Včelka měla pěkné chloupky na bocích.

 

 

Včely samotářky

 

 

Zdroje a odkazy:

Článek na Příroda.cz.
Článek na Macrophotography.cz o zlatěnkách.

Článek o samotářských včelách zednicích.

Článeček na Rozhlas.cz.

Ukázky a návody na výrobu příbytků pro samotářské včely - DOPORUČUJI!.

Hodně dobré a detailní stránky věnované samotářským včelám, ale v němčině.

 


Komentáře k článku

29/07/2012 (16:22)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím Petro. Otázka je jaký je to druh. Asi nejde o včelu medonosnou. Může jít o nějaký druh včely zednice. Mrkněte na web je tam o nich více informací. Jirsa
27/07/2012 (12:27)
Petra
Jak zachránit včely? Ve starém domku jsme našli pod omítkou včely. jelikož se zeď domku musí opravit (jinak se zhroutí), nemůžou tam již zůstat a zabíjet je nechceme. Má někdo návod jak je zachránit ( přesunout, atp.)?
28/06/2012 (10:46)
Klára
Zdravím všechny hmyzí nadšence, Usadily se mi v ptačí budce místo zpěváčků vosy. Nejsou samotářské, ale zatím ani útočné. pokud by je někdo chtěl na pozorování, ráda věnuji. Klára
19/07/2011 (14:05)
marek o | papa.cz
ahoj to je kutý
09/06/2011 (17:03)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Ahoj Honzo! V klidu, samotářské včely i vosy jsou velmi mírumilovné. Nejsou vůbec útočné, není čeho se obávat. Někdy se zastav kouknout.
09/06/2011 (17:02)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Ahoj Juraj! Díky za komentík a návštěvu.
09/06/2011 (07:39)
Jan Ovesný | janovesny.mypage.cz
Čau, tak to mne dost nadchlo. Výborný nápad, ale asi bych to nedával přímo ke vstupu na zahradu a k autu :-D docela odvaha.
08/06/2011 (08:30)
Juraj Žiak | wildlifephotobrothers.com
Ahoj! Veľká paráda a super nápad prichystať im takéto "paneláčiky".
( 16 - 23 23)


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Jan Němec
28/02/2020

Dobrý den, mám zájem udělat budku pro puštíka. MOhl by jste mi prosím zaslat plánek? Rád bych dělal budku, která je osvědčená. Děkuji Němec
Martin Vaněk
17/02/2020

Dobrý den,prosím o radu jak vyrobit v praxi osvědčenou budku pro puštíka s ochranou proti kunám. Roky v lokalitě houkal, ale je tam spousta kun a poslední 2 roky jsem ho už neslyšel - mají to určitě na svědomí. Místo…
Podhradský Jaromír
02/02/2020

Prosím o zaslání plánku na budku pro puštíka. Již jsem ho jednou obdržel, ale někde jsem ho založil. Snažím se udělat si seznam plánků na ptactvo a když mám nějaké dříví, tak vyrábím. Ta poslední budka je už od podzimu…
Jirsa
04/07/2019

Zdravím, tak pokud jsou to kutilky já bych je tam nechal, už se mi to taky jednou stalo v pracovně, pak se postupě líhly a pouštěl jsem je ven :) R.
lenka
03/07/2019

díky za inspiraci!