11/05/2014Za vstavači IV. - vstavač Lorezův

Letos jsem se konečně vydal na Svinec u Nového Jičína. Pro orchidejáře velmi známou lokalitu s výskytem vstavačů, hlavně pak vstavače Lorezova. V minulých letech už jsem se tam asi dvakrát chystal, ale vždy se vyrojily nějaké jiné priority. Svinec už je totiž trošku mimo můj beskydský fotorajón.

Abych řádně prozkoumal jak probíhá růst vstavačů na této lokalitě, naplánoval jsem tři návštěvy s cca týdenním rozestupem. A takto to dopadlo:

 

  • 26/4/2014 - vstavač bledý v plném květu (tisíce rostlin), některé rostliny ještě rozkvétají, ze země se tlačí v. mužský a lorezův
  • 1/5/2014 - bledí ještě kvetou, ale už jich není tolik a květy už postupně ovadávají, mužští a v. lorezův kvete naplno, některé rostliny ještě rozkvétají
  • 8/5/2014 - bledí jsou ještě vidět, ale většina květů je již ovadlá, v. mužští a lorezovi kvetou naplno

 

Hlavním cílem těchto návštěv byl ale vstavač lorezův. Kříženec vstavače bledého a vstavače mužského. Na lokalitách kde je větší množství těchto rostlin a kvetou zároveň může dojít ke křížení. Výsledkem je pak právě vstavač lorezův (Orchis x loreziana). Identifikace je velmi jednoduchá díky tomu, že po matince bleduli zdědil listy a tlustou lodyhu a po tatíkovi květ. Kdo si není jistý, musí udělat testy DNA :o) Více názorně na fotkách.

 

 

Rozkvétající vstavač Lorezův.

 

 

Tady je vidět jak se matinka tiskne k synáčkovi. Vstavač bledý a Lorezův. Oba listy světle zelené, nejširší cca v polovině délky, k bázi zúžené na konci tupé až zaokrouhlené. Lodyha u báze je oproti v. mužskému silná.

 

Vstavač mužský ze stejné lokality. Listy podlouhlé, kopinaté, nejširší uprostřed nebo ke konci. Přízemní, vždy u báze. Lodyha a listy od báze tmavočerveně tečkované.

 

 

 

Dají se najít i rozdíly v květu, ale tak daleko jsem v bádání nešel. Až takový odborník nejsem :o) Jinak lokalitu Svinec doporučuji i na rodinný výlet. Pěkné výhledy na Beskydy a hrad Starý Jičín. A orchideje se tam dají fotit přímo z cesty. Upozorňuji na jednu raritku, prastarou odrůdu jabloně Skořicové letní, lidově zvanou Dvorčinka, kterou jistě nepřehlédnete. Tady ji můžete vidět na pár fotkách od kolegy Tihise

 

Související články a odkazy:
Za vstavači III. - vstavač bledý.

Za vstavači II. - vstavač vojenský a trojzubý.

Za vstavači I. - vstavač mužský znamenaný.

Orchideje 2011.

Orchideje a kos horský.

Kosení orchidejové lúky.


Komentáře k článku

Panečku, to jsou fotečky! Taky jsem si dovolil sepsat takovou krátkou úvahu o focení vstavačů.
14/05/2014 (22:09)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím Brkoslavo :) Veřovské vrchy už jsem částečně prochodil, ale ve Veřovicích jsem ještě nebyl :@( Ale v plánu to je.
14/05/2014 (17:43)
Brkoslava severní
Máte to tady moc krásné. Byl jste někdy u nás ve Veřovicích? Na minulé procházce jsem asi taky našla orchideje - asi 30 rozkvetlých jedinců, je to opravdu krása :)
11/05/2014 (17:23)
Tihis
Ta druhá fotka se mi moc líbí. Má skvělou atmošku. Pecka !!!


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Jirsa
04/07/2019

Zdravím, tak pokud jsou to kutilky já bych je tam nechal, už se mi to taky jednou stalo v pracovně, pak se postupě líhly a pouštěl jsem je ven :) R.
lenka
03/07/2019

díky za inspiraci!
Nicole
01/07/2019

Mám je tam nechat? Nechci jednou doma potkat roj :D
Nicole
01/07/2019

Zdravíčko, chci vás poprosit o radu. Odjela jsem na 5 dní do přírody, ze své garsonky v Praze. Já hlava děravá, jsem zapomněla zavřít ventilaci u okna. A mezitím co jsem byla pryč, se mi za nástěnku nastěhovaly ,tipuji, že…
Jirsa
14/05/2019

Zdravím, nevím jestli je na to přesná odpověď. Prioritou je vhodné místo, starý vyskoý strom, na okraji lesa nebo ne hluboko v něm. Tam bylo nejvíce úspěchů se zahnízděním, dle mých zkušeností. Budky jsme rozvěšovali i několik km od sebe.…