21/04/2014Za medvědy na Polanu

O víkendu jsem vyjel na krátkou návštěvu Polany. Bylo to jen na den a půl, takže velké plány na focení jsem neměl. Ale medvědí říje se blíží, takže aktivita může narůstat a něco třeba uvidím. Počasí taky přálo. Teplota mezi 10 až 15 °C, občasné přeháňky, dokonce jsou hlášeny i bouřky, to může být pro aktivitu zvěře povzbuzující.

Během prvního dne jsem s kamarádem Jirkou prošel kus Polany, ale po medvědech ani památka. Jen pár starých kopečků a jedna čerstvá stopa. Tedy nic moc. Pohybovali jsme se nad 1100m a tak jsme si říkali, že medvědi jsou stáhnutí níže, kde už roste čerstvá, šťavnatá travička a oni se pasou někde kolem potoků v dolině.

V podvečer jsme se zašli ještě podívat k jedné větší louce kousek od chaty. Zatáhlo se a začalo silně foukat a spustil se déšť. To by mohlo odstartovat nějaký pohyb v lese. Jen jsme dorazili na místo, vyšla z lesa přes louku medvědice s dvěma mladými. Já jsem byl zrovna na cestě asi 150-200m od nich a oni byli na stejné cestě, pěkně v rovince, v protisvahu. Cesta se totiž stáčela prudce doprava.

Stihl jsem pár fotek, ale spíše jen dokumentačních. ISO už jsem musel našponovat na 2000 a záhy na 5000, ale v tom dešti a šeru to na dokonalou fotku nebylo. Ale o fotku ani tak nešlo, hlavní byl zážitek. Nevím už kolikáté setkání s medvědem jsem zažil, ale pokaždé to je něco magického. Vždycky se mi zdají jako duchové. Odněkud se najednou objeví a stejně tiše po chvíli zmizí.

 

Medvěd hnědý (Ursus arctos)

 

Medvěd hnědý (Ursus arctos)

 

Medvěd hnědý (Ursus arctos)
Detailní výřez (cca 15%). Kvalita nic moc, ale zážitek to byl pěkný.

 

Medvěd hnědý (Ursus arctos)
Vysoko pod hřebenem jsme narazili na brloh vyhrabaný pod velkým kamenem. Naštěstí nikdo nebyl doma. Délka nory byla cca 3m.

 

Medvěd hnědý (Ursus arctos)
Lovecká chata pod hřebenem je často navštěvovaná medvědy. Všechny stěny byly podrápány a okousány. Záhryzy sahaly do více jak dvou metrů.

 

 

Související odkazy:
V krajině medvědů.

V krajině medvědů II.

NP Malá Fatra.

Fatranský spolok.

Medvěd hnědý na Wikipedii.


Komentáře k článku

25/06/2014 (16:29)
Jirka
Pěkní míšani!
15/06/2014 (18:18)
Pavlína z .
Nádhera. Závidím zážitek, ale já bych se bála. Jinak pěkné fotky na vašich stránkách. Moc se mi líbí.
22/04/2014 (21:26)
RoKo
Tak tento typ fotoaktivit vždycky sleduju s mírným napětím hladkého i příčně-pruhovaného svalového systému. Pěkné. Držím palce do dalších výprav.
21/04/2014 (21:44)
jarda
méďa, béďa, hezké to muselo být.
21/04/2014 (16:42)
Tihis
Pěkní medvídci !!


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Zdeněk piskač
17/06/2020

Dobrý den, prosím o zaslání plánku budky pro Puštíka Děkuji
Jirsa
15/06/2020

Myslím, že až příští rok. Většina sov hnízdí už z kraje roku. Ale kdo ví ... :)
Václav Cimr
03/06/2020

3.června jsem umístil budku pro puštíka. Bude hnízdí až příští rok? Nebo hnízdí 2x do roka?
Jan Němec
28/02/2020

Dobrý den, mám zájem udělat budku pro puštíka. MOhl by jste mi prosím zaslat plánek? Rád bych dělal budku, která je osvědčená. Děkuji Němec
Martin Vaněk
17/02/2020

Dobrý den,prosím o radu jak vyrobit v praxi osvědčenou budku pro puštíka s ochranou proti kunám. Roky v lokalitě houkal, ale je tam spousta kun a poslední 2 roky jsem ho už neslyšel - mají to určitě na svědomí. Místo…