13/04/2014Za vstavači III. - vstavač bledý

V posledních dvou letech mi vždy unikl. Buď jsem přijel na lokalitu a byl odkvetlý anebo nekvetl vůbec. Kdo? Další zástupce vstavačů v Beskydech, vstavač bledý (Orchis pallens). 
V CHKO Beskydy vím o dvou lokalitách, spíše minilokalitách. Tato rostlinka zpravidla vyhledává světlé listnaté lesy a okraje lesů. Méně pak roste na loukách. 

Tento rok jsem měl konečně štěstí a vstavače bledé zastihl v květu. Přesně tak, jak jsem si to představoval. Mám rád, když je orchidej z poloviny rozkvetlá. Zpravidla totiž rozkvétá květenství odspodu. Když pak rozkvetou poslední květy, stává se často, že spodní už vadnou. A květ pak není pro focení úplně pěkný.

Lokalitka, kterou jsem navštívil se nachází severně od masivu Radhoště, v blízkosti potoka, v lesíku zarostlém běžnými stromy a keři. V ještě hnědošedém jarním hávu, několik stavačů zářilo, jako malé žluté lampiónky. Celkem jsem napočítal devět kusů. Tedy žádná sláva. Bývá to zde i lepší, ale možná, že i suché jaro mělo vliv na počet kvetoucích jedinců. Uvidíme jak se bude dařit v dalších letech. 

 

 

 

Vstavač bledý (Orchis pallens)

 

 

Vstavač bledý (Orchis pallens)

 

 

Vstavač bledý (Orchis pallens)

 

 

Vstavač bledý (Orchis pallens)

 

 

Vstavač bledý (Orchis pallens)

 

 

Související odkazy:
Za vstavači II. - vstavač vojenský a trojzubý.

Za vstavači I. - vstavač mužský znamenaný.

Orchideje 2011.

Orchideje a kos horský.

Kosení orchidejové lúky.


Komentáře k článku

26/04/2014 (17:52)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Tak jsem se vrátil ze Svince. Opravdu velké množství bledých. V plněm květu a už i začínají odkvétat. Mužským a lorezovu dávám ještě pár dní. Ale už vykukují.
25/04/2014 (07:20)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím, dík za návštěvu stránek. Svinec znám. Je to poměrně známá lokalita. Díky za info o stavu kvetení :o) Třeba tip na sobotní výlet.
24/04/2014 (22:01)
njan
Parádní fotky. Dám tip na dobrou lokalitu - na Svinci u Nového Jičína jsem minulý týden viděla dvě loučky plné vstavače bledého. Chystám se na Svinec zase o víkendu, už by tam měl kvést vstavač mužský a možná i vstavač Lorezův.
15/04/2014 (21:46)
Andy
Krásné fotky. :)
15/04/2014 (14:29)
Tihis
Super!
14/04/2014 (08:44)
palko
no máš štěstí, dobrý timing....


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Jirsa
04/07/2019

Zdravím, tak pokud jsou to kutilky já bych je tam nechal, už se mi to taky jednou stalo v pracovně, pak se postupě líhly a pouštěl jsem je ven :) R.
lenka
03/07/2019

díky za inspiraci!
Nicole
01/07/2019

Mám je tam nechat? Nechci jednou doma potkat roj :D
Nicole
01/07/2019

Zdravíčko, chci vás poprosit o radu. Odjela jsem na 5 dní do přírody, ze své garsonky v Praze. Já hlava děravá, jsem zapomněla zavřít ventilaci u okna. A mezitím co jsem byla pryč, se mi za nástěnku nastěhovaly ,tipuji, že…
Jirsa
14/05/2019

Zdravím, nevím jestli je na to přesná odpověď. Prioritou je vhodné místo, starý vyskoý strom, na okraji lesa nebo ne hluboko v něm. Tam bylo nejvíce úspěchů se zahnízděním, dle mých zkušeností. Budky jsme rozvěšovali i několik km od sebe.…