10/04/2014Poslední záchvěv konikleců

O víkendu jsem byl ještě trochu unavený z cesty do Japonska a Malajsie, ale i tak jsem v neděli brzy ráno vstal a vyrazil směr Brno. Vezl jsem tam totiž Sáru na závody v moderní gymnastice. Co by rodič pro své dítko neudělal :o)

Sedět ale celý den, v hale plné gymnastek, mne moc nelákalo. Tak jsem ještě v sobotu večer zkoumal okolí Brna, kde by se co dalo v tuto dobu vidět. Sportovní hala byla v Brně Kohoutovicích a tak po chvíli bylo jasno - PR Kamenný vrch. Autem jen cca 5 minut od haly :o)

O Kamenném vrchu jsem již několikrát četl ve spojení s koniklecem velkokvětým (Pulsatilla grandis). Na jaře zde rozkvétá tisíce květů této vzácné rostliny. Jde snad o nejpočetnější lokalitu koniklece velkokvětého na světě. Jestlipak ještě v tuto dobu kvete? Letošní ráz zimy a jara je poněkud zvláštní a nedivil bych se, kdyby už bylo dávno po květu. Každopádně cíl byl jasný. Zjistit jak to vypadá.

Někdy po osmé hodině ráno jsem Sáru s Marťou vyhodil před halou v Kohoutovicích a pokračoval na Kamenný vrch. Už když jsem vycházel na louku bylo jasno. Tisíce (možná desetitísíce) odkvetlých konikleců vyčnívalo nad ještě nevýraznou trávou. Škoda, pomyslel jsem si a chodil po louce v naději, že najdu ještě nějakého opozdilce.

To se mi po chvíli podařilo a tak jsem mohl vyndat foťák a udělat pár posledních fotek tohoto posla jara v tomto roce.

 

Koniklec velkokvětý

 

Koniklec velkokvětý

 

Koniklec velkokvětý

 

Koniklec velkokvětý

 

Koniklec velkokvětý

 

Koniklec velkokvětý

 

Koniklec velkokvětý

 

Zdroje a odkazy:
Koniklec velkokvětý na Wikipedii.

PR Kamenný vrch.


Komentáře k článku

15/04/2014 (19:19)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
HOJ, KOLEGO, DÍK.
15/04/2014 (14:31)
Tihis
Supr kolego. Moc se mi líbí ta předposlední odkvetlá.
14/04/2014 (08:43)
palko
si to stihnul.....já jsem uvažoval o Súlovkách, ale zůstalo o uvažování, už je po nich
13/04/2014 (11:38)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Díky RoKo! :)
11/04/2014 (17:45)
RoKo
Paráda!


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Jirsa
04/07/2019

Zdravím, tak pokud jsou to kutilky já bych je tam nechal, už se mi to taky jednou stalo v pracovně, pak se postupě líhly a pouštěl jsem je ven :) R.
lenka
03/07/2019

díky za inspiraci!
Nicole
01/07/2019

Mám je tam nechat? Nechci jednou doma potkat roj :D
Nicole
01/07/2019

Zdravíčko, chci vás poprosit o radu. Odjela jsem na 5 dní do přírody, ze své garsonky v Praze. Já hlava děravá, jsem zapomněla zavřít ventilaci u okna. A mezitím co jsem byla pryč, se mi za nástěnku nastěhovaly ,tipuji, že…
Jirsa
14/05/2019

Zdravím, nevím jestli je na to přesná odpověď. Prioritou je vhodné místo, starý vyskoý strom, na okraji lesa nebo ne hluboko v něm. Tam bylo nejvíce úspěchů se zahnízděním, dle mých zkušeností. Budky jsme rozvěšovali i několik km od sebe.…