19/05/2013Za vstavači I. - vstavač mužský znamenaný

Měl to být výlet za vstavačem bledým, kterého se už dva roky chystám nafotit a vždycky mi uteče. Ne, že by měl nožičky, ale já vždycky prošvihnu jeho kvetení. Vím u nás na Valašsku o dvou lokalitách , na jedné jsem byl letos i loni včas, ale ani jeden rok na tomto místě vstavače nerozkvetly. Našel jsem zde jen jejich "masité" listy, které jsou narozdíl od jiných vstavačů docela velké. Na druhou lokalitu jsem se dostal minulý týden a tam sice kvetly, ale už jsem zde našel jen dvě poslední, odkvetlé rostliny.

Ale protože zde začal právě rozkvétat vstavač mužský znamenaný, chvíli jsem se zdržel a věnoval se tomuto druhu.

 

Vstavač mužský znamenaný

 

Vstavač mužský znamenaný

 

Vstavač mužský znamenaný

 

Vstavač mužský znamenaný

 

Vstavač mužský znamenaný

 

Vstavač mužský znamenaný

 

Vstavač mužský znamenaný
Dva odkvétající exempláře vstavače bledého a rozkvétající vstavač mužský znamenaný.

 

 

Pozn.: Na některých lokalitách, s výskytem obou druhů, lze nalézt také hybridního křížence vstavače Lorezova, Orchis x loreziana nm. kisslingii (Beck). To se musí ovšem stát, že oba kvetou zároveň. Na této lokalitě se to zřejmě ještě nestalo. Bledý je již odkvetlý, když mužský rozkvétá.

 

Související odkazy:
Orchideje 2011.

Orchideje a kos horský.

Kosení orchidejové lúky.


Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Jirsa
04/07/2019

Zdravím, tak pokud jsou to kutilky já bych je tam nechal, už se mi to taky jednou stalo v pracovně, pak se postupě líhly a pouštěl jsem je ven :) R.
lenka
03/07/2019

díky za inspiraci!
Nicole
01/07/2019

Mám je tam nechat? Nechci jednou doma potkat roj :D
Nicole
01/07/2019

Zdravíčko, chci vás poprosit o radu. Odjela jsem na 5 dní do přírody, ze své garsonky v Praze. Já hlava děravá, jsem zapomněla zavřít ventilaci u okna. A mezitím co jsem byla pryč, se mi za nástěnku nastěhovaly ,tipuji, že…
Jirsa
14/05/2019

Zdravím, nevím jestli je na to přesná odpověď. Prioritou je vhodné místo, starý vyskoý strom, na okraji lesa nebo ne hluboko v něm. Tam bylo nejvíce úspěchů se zahnízděním, dle mých zkušeností. Budky jsme rozvěšovali i několik km od sebe.…