Na víkend byla předpověď celkem jasná. Zataženo, déšť, déšť a déšť. Tato předpověď se splnila do puntíku a tak jsem s kamarádem Michalem vymýšlel, kam bychom vyrazili za focením v tomto nečasu. V možnostech bylo třeba focení modranky karpatské, ale volba nakonec padla na mého oblíbeného obojživelníka, mloka skvrnitého. Již nějaký čas se snažím v Beskydech mapovat lokality jeho výskytu a tak jsme vyrazili na jednu z osvědčených, kde měla být úspěšnost v tomto počasí 100%.
I když podmínky byly podle mne ideální, trvalo nám asi hodinu, než Michal hlásil prvního mloka. Světla moc nebylo a tak jsem nastavil ISO2500 a nasadil moji oblíbenou SIGMU 105/2,8. Asi půl hodiny jsme ho sledovali jak se prodírá vegetací a občas udělali nějakou fotku, když se zastavil na nějakém zajímavém místě.
Na focení by bylo asi dobré použít i polarizační filtr, protože kůže u obojživelníků se obecně dost leskne. Ale ztráta světla by byla v těchto podmínkách značná a stativ šel jen těžko použít, protože mlok se vždy zastavil jen na chvilečku a hned pádil dále.
Zdroje a odkazy:
Mlok skvrnitý (Salamandra salamandra).
Mlok skvrnitý na Bilobu.
Mlok skvrnitý na Wikipedii.