24/07/2010Dovolená s kulíškem

Počátkem července jsem již počtvrté přijel na Šumavu za svým dobrým kamarádem a výborným fotografem (hlavně šumavské přírody) Pavlem Bačem abych tam s rodinnou a několika přáteli strávil týden volna. Jak už to tak bývá na mých dovolených vstávám kolem 6 hodiny ranní (někdy i dříve) a vyrážím za focením. Když se pak kolem deváté vracím na chalupu přidávám se k právě snídající rodince. Pro mne ideální dovolená.

Nebylo tomu jinak i první den přestože se večer po příjezdu u ohně sedělo dlouho do půlnoci a medovinou a pivem se nešetřilo. Pavlovi jsem již několikrát slíbil, že spolu dáme jeřábky a tak jsem chtěl ověřit jak to letos vypadá v lese nad chalupou a jestli by byla šance. Bylo krátce po šesté a já vyrážel s foťákem přes rameno a maskovací sítí směrem k místu kde jsem loni viděl párek jeřábků a kde již byli vícekrát spatřeni.

Cesta šumavským ránem byla poetická a zhruba po deseti minutách jsem došel na lesní rozcestí kde jsme jeřábky spatřili a také slyšeli loni naposledy. Zalezl jsem si na okraji cesty mezi popadané větve a přes ně hodil maskovací síť. Zalehl jsem a zaposlouchal jsem se do probuzeného rána. Z lesa se ozývalo spousta zvuků, ale žádný neodpovídal pískání jeřábka. Je fakt, že jarní tok je už dávno za nimi a v tuto dobu by už mohli vodit mladé a hlasové projevy nebudou tak časté. Když už jsem jen ležel opřený o kmen stromu s rukami za hlavou a přemýšlel, že se vrátím na chalupu a dám si nějakou dobrou snídani ozvalo se z protějšího smrkového lesa krátké zapískání. Cuklo to ve mně a zpozorněl jsem. V první chvíli mi problesklo hlavou – jeřábek!
Hned jsem ale začal uvažovat, že to písknutí nebylo až tak stejné, chybělo tam takové to trylkování a bylo to více monotóní a tak jsem začal uvažovat, že to bude asi něco jiného. Po chvíli se toto písknutí začalo opakovat a začalo mi svítat. Připomnělo mi to únorové a březnové večery kdy objíždím beskydské kopce a poslouchám toky puštíků a sýců a příležitostně také jedné malé sovičky kulíška nejmenšího.

 

Kulíšek nejmenší

 

Jelikož jsem se již stejně chystal odejít sebral jsem maskovací síť a foťák a pomalými kroky se přibližoval k lesu odkud jsem slyšel pískání. Když jsem vešel mezi stromy na chvíli jsem se zastavil a zaposlouchal odkud zvuk vychází. Bylo to snad jen dva metry přede mnou na vysokém smrku a můj předpoklad se potvrdil. Byl to on, kulíšek nejmenší. Seděl tam asi ve 4m výšce a za občasného písknutí mne pomalu sledoval. Pomalu jsem zvedl foťák a zamířil. I při vysokém ISO mi čas vycházel neudržitelně (kolem 1/20) a tak jsem jen asi dvakrát cvakl a chvíli jen tak tuto malou sovičku zpovzdálí pozoroval. Neuběhly snad ani dvě minuty a uslyšel jsem další písknutí o pár metrů dál a hned na to kousek za mnou. Není tu jen jeden je jich tu více. Občas narazím u nás v Beskydech na malé puštíky, ale tady byla celá kulíščí rodinka. Po chvíli jsem identifikoval 4-5 mladých ozývajících se v okruhu cca 15m. Byly to kontaktní hlasy mladých, kteří tak identifikují svou pozici pro staré, aby věděli kam jim mají donést potravu.

 

Kulíšek nejmenší

 

Pomalu jsem z lesa vycouval a rychlými kroky se vracel na chalupu, abych Pavlovi a Ondrovi poreferoval na co jsem místo jeřábků narazil. Na chalupě byl jen Pavel (Ondra právě někde lovil nějakou vzácnou orchidej) a po krátké rozpravě jsme se rozhodli na ono místo ještě rychle vrátit se stativy a zkusit pár záběrů.

Po návratu na místo jsme našli celou rodinku na stejném místě a asi třikrát jsme byli svědky toho jak staří přilétli s nějakou potravou. V tom okamžiku se začalo ozývat ze všech koutů intenzívní pískání a mladí kulíšci se začali přepískávat, aby staří přilétli právě k nim. V jednom okamžiku nastala asi 15m před námi mela a skrze větve jsem i zahlédl jak se dva mladí perou o stejné sousto. Na focení to bylo daleko, ale i přesto se nám pár záběrů povedlo a potom jsme se zase pomalu z lesa vypařili. Nejraději mám asi fotku kdy starý kulíšek sedí v průhledu mezi větvemi mladého smrku a drží v pařátech malého hlodavce (nejspíše hraboše).
Hned první den dovolené a mám za sebou asi ten nejsilnější zážitek, tohle už nic jistě nepřekoná.

 

Kulíšek nejmenší

 

Druhý den ráno jsme se ještě společně s Ondrou zašli podívat na stejné místo jestli je rodinka stále pohromadě. Byli tam, ale už více rozlétlí po okolí a ještě výše ve větvích. Další dny jsem je již nerušil a jen když jsem šel odpoledne na procházku s dětmi do lesa jsem v tom místě natahoval uši abych si ověřil, že tam ještě jsou. Pokaždé jsem alespoň jedno písknutí slyšel, ale bylo to každým dnem dál a dál.

 

Kulíšek nejmenší

 

Byl poslední den dovolené a já přemýšlel jak se s kulíšky symbolicky rozloučit. Vzpomněl jsem si jak mi Pavel vyprávěl o zvycích indiánského kmene Ojibwejů, kteří když si něco z lesa vzali, zanechali tam jako poděkování nějaké platidlo a to minci nebo kousek tabáku. Vzal jsem tedy kousek tabáku a zaběhl do lesa na místo kde jsem kulíška uviděl poprvé a tabák položil na velký kámen. V duchu jsem poděkoval, že nám bylo dovoleno vzít si z přírody pár fotek těchto nádherných soviček a popřál jsem jim úspěšný start do sovího života.

 

Trocha teorie:

Kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum)

Jde o nejmenší evropskou sovičku o velikosti cca 16,5 cm s rozpětím křídel 34-45 cm. Váha u samce se pohybuje kolem 60g u samice cca 75g. Hnízdí v dubnu až květenu. Ve snůšce je 4-8 vajec, inkubace 28-29 dní, vyvádění po cca 30 dnech. Následujících cca 21 dní jsou mláďata ještě dokrmována rodiči.


U kulíška můžeme rozeznat více hlasových projevů

  • monotóní pískání
  • znepokojení poblíž hnízda
  • vzrušení samce
  • na podzim vyhánění mladých z revíru
  • v březnu ohraničení hnízdního území
  • pískání samice na hnízdě
  • písklavé hlasy mláďat – kontaktní hlasy


Kulíšek nejmenší a Beskydy

V Beskydech jde o mnohem vzácnějšího obyvatele než třeba na Šumavě. Hnízdí ve starých jehličnatých a smíšených lesích vyšších poloh. Osobně jsem hnízdění ještě nezaznamenal.
 


Komentáře k článku

21/09/2014 (19:48)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím Míšo! Díky za návštěvu a vzkaz. Radek
19/09/2014 (20:50)
Míša | www.chalupakulisek.cz
Moc krásné povídání o kulíškovi, snad se nám taky poštěstí je vidět takhle zblízka. Děkujeme
19/08/2010 (18:55)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Ahoj Honzo. Nastavení pro různé druhy/značky kamer můžou fungovat trochu jinak. Pokud tě zajímají informace k výše uvedeným fotkám není problém. Od zhora:1) ISO500, f8, 1/60 2) ISO1600, f6,3, 1/250 3) ISO400, f 6,3, 1/60 4) ISO500, f 5, 1/30. Vše foceno Nikkor 300/4 + 1,4TC. Kdyby tě zajímalo něco konkrétního/detailnějšího napiš.
18/08/2010 (21:28)
Honza
Moc pěkný zážitek i fotky. Škoda, že fotky nemají exif (ohnisko/čas/iso, abychom se i my začínající fotografové mohli poučit o nastavení). Nemohl bys to alespoň psat pod fotku? Pěkné fotozážitky, Honza
26/07/2010 (23:00)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Ahoj Pavle. To je dobře. Snad se všem dobře daří a za rok se s nimi třeba zase setkáme. Jen ten krtek mi neleze do hlavy. Jak mohl zmizet! Jinak na podzim dorazím a zkusím dovést nějakou budku na vyvěšení. Pro puštíky či pro sýce, uvidíme. Popř. můžeme udělat i něco pro kulíšky. Zjišťoval jsem to a velikost by měla být jako pro špačky.
26/07/2010 (10:11)
Pavel
Ahoj Jirso, včera jsem se tam byl podívat. Kulíšek není, bekasina fuč, lejsek nevidět a krtek jakbysmet. Kouzlo zmizelo:-) Pěkný článek a fotky. Pozdravuj všechny tam u vás.
25/07/2010 (09:09)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Ogaři díky!
25/07/2010 (07:24)
Jan Ovesný | janovesny.mypage.cz
Ahoj Radku, ta dovolená Vám teda klapla suprově. Skvělé fotky! Pěkný článek
24/07/2010 (22:12)
Tihis
...kolego, myslím, že se ti to povedlo. Je to přesně to o čem jsme se bavili. ;-)
24/07/2010 (21:47)
Michal | www.michalfoto.net
Radku, moc pěkně napsáno, úplně mne to přeneslo do známých míst Šumavy... díky za pěkné povídání a zprostředkovaný zážitek...


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
David
15/05/2021

Ahoj. Dneska jsem měl obrovské štěstí, viděl jsem 6 mloků. Ano .... byl jsem obrazně "na lovu mloků" kvůli focení. Asi ideální je, si nejdříve o nich něco přečíst, jak žijí atd. Ano bral jsem je do ruky, ale nikam…
Jirsa
18/04/2021

Posláno. Ať se zadaří. R.
Milan
14/04/2021

Dobrý den, prosím o zaslání plánku budky pro puštíka a sovy pálené. Děkuji Milan Veselý
Jirsa
28/03/2021

Dobrá práce! Díky za sdílení. Jirsa
Karel Klewar
22/03/2021

V listopadu 2020 jsme vyvěsili naší první budku pro puštíka obecného, který nám v létě houká nad táborem. Letos v únoru budku objevil a zabydlel se :). Máme u budky fotopast, která jeho nastěhování zachytila: https://www.youtube.com/watch?v=SDAGFTFit2c