25/07/2012V krajině medvědů II.

Jak jsem psal v článku V krajině medvědů, prožil jsem nedávný červnový víkend na Malé Fatře pozorováním medvědů. Uplynulo něco přes měsíc a silné zážitky ještě nestihly vyprchat a já se na Fatru opět vrátil. Na stejné místo, na stejnou louku. Důvodem byly dvě fotopasti, které jsem tam po monitoringu zanechal.

Doprovázel mne Pavel, se kterým jsem absolvoval i monitoring, takže pro nás oba to byl nostalgický návrat na dobře známá místa. Přijeli jsme v podvečer a vydali se cestou k louce s posedem. Hned kousek od auta nás přivítal velký medvědí bobek a tak jsme se hned ujistili, že jsme správně. Několik stop v blátě o kousek dále už jen potvrdilo, že medvědi tu stále jsou a že tudy prošel nedávno docela pěkně velký kousek.

 

Medvěd hnědý, Malá Fatra
Otisk přední tlapy. Pro porovnání telefon měří přesně 11cm.

 

Medvěd hnědý, Malá Fatra
Otisk zadní tlapy. V ní jsou ještě stopy dvou dalších zvířat. Asi lišky a možnái pes. Na stezce bylo živo :o)

 

Medvěd hnědý, Malá Fatra
Kopeček na přivítanou. Po krátkém rozboru bylo jasně vidět, že medvědi už začínají chodit do blízkých sadů na letní jablka :o)

 

Ještě než jsme došli na místo, kde jsem instaloval fotopasti, zahlédli jsme na jedné louce mladou lišku jak se bezstarostně vyvalovala v trávě. Bylo to tak 150m od nás a tak jsem se k ní opatrně plížil posečenou loukou. Pavel mne jistil s dalekohledem z cesty. Podařilo se mi přiblížit tak na 8m a stihl jsem i pár záběrů, než si mne lištička všimla a zmizela v nedalekém lese.

 

Liška obecná

 

Liška obecná

 

 

Jak dopadly fotopasti? Bohužel jednu jsem již nenašel. Asi si ji někdo vypůjčil :o) Možná si ji nějaký maco instaloval před brlohem. Třeba ji někdy vrátí. Mrzí mne hlavně záznamy, které mohly být na SD kartě a to, že to byla jediná moje fotopast s HD videem.

Naštěstí druhá past byla na místě. A to byla asi jen 3m od první, která zmizela. Na SD kartě bylo 168 záznamů. Z toho asi 20x medvědi a zbytek hlavně lišky, jelen, divočáci, kuny a jedna veverka. Sestřih několika medvědů jsem hodil na YT kanál:

 

 

Nedalo nám a na chvíli jsme také vylezli na posed nad loukou. Opět nás nezklamal a poskytl nám pěkný zážitek. Ještě za světla nám za posedem prošel mladý medvěd, kterému jsme dali jméno Baribal. Byl celý černý jak uhel a rychle zmizel v lesíku za posedem. Zhruba po hodině se před námi na louce objevil větší jedinec, který si to v klidu vyšlápl napříč loukou. Když byl uprostřed, ozval se z pásu lesa za námi nějaký rachot a medvěd se rychle rozběhl přes louku. Poprvé jsem viděl medvěda v běhu a musím potvrdit, že takové zrychlení a rychlost jsem ještě neviděl. Z huňatého nekňuby se rázem stal běžecký šampion na 100m.
I když už byla téměř tma, stihl jsem několik záběrů na ISO6400. Hlavně ta v běhu se mi líbí. Takový můj klasický akční flek :o)

 

Medvěd hnědý, Malá Fatra
Zatím asi největší exemplář co jsem na Fatře viděl. Škoda, že už byla téměř tma.

 

Medvěd hnědý, Malá Fatra
Medvěd hnědý v běhu na ISO6400 o půl desáté večer. Prostě superflek.

 

 

Související odkazy:
V krajině medvědů.

NP Malá Fatra.

Fatranský spolok.

Medvěd hnědý na Wikipedii.


Komentáře k článku

20/09/2012 (18:49)
Tony | http://operenci.cz
Tyhle bych se bál fotit. Brum, brum... chramst :)
30/07/2012 (21:04)
RoKo
Parádní medvědí stezka. Prosím vyznačit v mapě, rád bych se jí preventivně vyhnul :-)
30/07/2012 (14:42)
Tihis
Zdar kolego, skvělý reportík huňáčů. Ty videa jsou skvělé a mázlý méďa taky. Škoda té pasti, to by medvěd nevzal, leda nějaká nenechává lidská svině. ;-)


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
SheriFen
23/10/2021

HA ESZEL OP CUCCOKAT KAPSZ
Ernestjek
23/10/2021

Стоит Перчик? Есть порево старух средство https://perchik.xyz/categories/%D0%9C%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%80%D1%83%D0%B5%D1%82/ против стояка: наше порно помогает коль у тебя перевелись девушки с великий жопой иначе силиконновыми сиськами, потому будто мы даем мочь смотреть секс видео с порномоделями - беспл
CurtisSwets
23/10/2021

West Wing – The Official West Wing Website westwinglb.com .
Williamswodo
23/10/2021

Ahaa, its good conversation concerning this paragraph at this place at this web site, I have read all that, so at this time me also commenting here.
Chrisinces
22/10/2021

Blocked due to copyright