27/06/2012Hledání prince jasoně

V neděli ráno jsem vyrazil na hřebeny Javorníků do oblasti Kohútky abych se poohlédl po vzáceném druhu motýla který se jmenuje jasoň dymnivkový. Je to o něco menší druh než je asi více známý jasoň červenooký, ale stejně zajímavý. V České republice ho lze spatřit už jen na pár lokalitách, a to už jen na Moravě. V Čechách pravděpodobně už vyhynul.

Jasoň dymnivkový má rozpětí křídel 5-7 cm. Obývá řídké listnaté a smíšené lesy, lesostepi a louky od nížin do alpínskeho stupně. Je vázán na svou živnou rostlinu, dymnivku dutou a ostatní rostliny z rodu Corydalis. Na tohoto motýla můžeme narazit dle oblasti, od května do července. Dospělá imaga - motýli se živí nektarem květin a žijí přibližne 2-3 týdny. Samice může během tohoto života naklást kolem 150 vajíček. Za několik týdnů se pak začínají vyvíjet housenky (ve vajíčku), ale vylíhnou se až následující jaro. Růst housenky trvá 4-8 týdnů (dle podmínek) a poté se zakuklí. Na housenky můžeme narazit od března do června dle zeměpisné polohy a počasí v určitém roce. Po zakuklení se rodí po 2 - 5 týdnech dospělí motýli.

Prošel jsem hřeben od Kohútky po Portáš a okolní lokality kde by se mohli tito krasavci vyskytovat a za celé dopoledne jsem narazil na dva jedince a klidně to mohl být ten samý, protože jsem je viděl v rozmezí dvou hodin na téměř stejném místě.
Možná už na této lokalitě mají po sezóně, možná jsem neměl štěstí. Každopáně jsem byl rád i za toto setkání. Příští rok si musím trochu přivstat :o)

 

Jasoň dymnivkový
Oba jedinci na které jsem narazil byli už docela "oprášení".

 

Jasoň dymnivkový
Jasoň dymnivkový sající nektar na mesíčnici vytrvalé.

 

Jasoň dymnivkový
Oplodněná samička jasoně. Oplodněná samička se dá poznat podle voskového víčka (sphragis) kolem pohlavního otvoru na zadečku. Sphragis je znamením oplodnění a také zabraňuje novému páření.

 

 

Související odkazy:
Jasoň dymnivkový na Wikipedii.

Jasoň dymnivkový na Biolibu.

Jasoň dymnivkový na Lepidoptera.cz.


Komentáře k článku

01/04/2013 (22:54)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím. Díky za dotaz, ale bohužel detailní lokality u takovýchto případů nedávám neznámým lidem. Můžu vás jen odkázat na lokalitu uvedenou u fotek v Galerii. Děkuji za pochopení. Radek J.
01/04/2013 (21:16)
Kamil Eliáš
Dobrý den Měl bych na Vás prosbu, jestli bych mohl poprosit o lokalitu gps na jasoně dymnivkového?jestli datum souhlasi jiste by jich bylo vice o mesic drive..ja je v roce 2012 fotil dokonce uz od 2. kvetna hojne, motyla sem videl uz 27.4., tento rok byli velmi brzo Já jsem od Jihlavy a znám okolo 7 lokalit dohromady okolo Znojemska, Hodonínska, Břeclavi i Třebíčka.... pokud byste měl zájem, rád Vám také nějakou GPS poskytnu, či Vás zajímá jiný druh Děkuji za odpověď přeji pěkný den Eliá
01/07/2012 (18:16)
Tihis
Super kolego, ty oprášené křídla vypadají dost psycho. =)


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
SheriFen
23/10/2021

HA ESZEL OP CUCCOKAT KAPSZ
Ernestjek
23/10/2021

Стоит Перчик? Есть порево старух средство https://perchik.xyz/categories/%D0%9C%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%80%D1%83%D0%B5%D1%82/ против стояка: наше порно помогает коль у тебя перевелись девушки с великий жопой иначе силиконновыми сиськами, потому будто мы даем мочь смотреть секс видео с порномоделями - беспл
CurtisSwets
23/10/2021

West Wing – The Official West Wing Website westwinglb.com .
Williamswodo
23/10/2021

Ahaa, its good conversation concerning this paragraph at this place at this web site, I have read all that, so at this time me also commenting here.
Chrisinces
22/10/2021

Blocked due to copyright