20/07/2010Jak jsem fotil chřástala

Byla sobota ráno a budík jsem měl jako obvykle nastavený na 5 a v plánu bylo focení okrotice bílé na jedné lokalitě kousek nad námi. Byl jsem tam před týdnem a okrotice již byly řádně vysoké, ale nekvetly a tak jsem doufal, že jim těch několik dní k tomu dopomůže a já zdokumetuji další druh a lokalitu s výskytem orchidejí na Valašsku.

Když jsem dorazil na místo zjistil jsem, že okroticím se zatím ještě nechce a že květy jsou ještě stále hodně zatažené a tak jsem se vydal po loukách dolů do Rožnova, protože jsem slíbil Sáře, že spolu zajdeme do města a že ji koupím nové outdoorové gaťata, ať může se mnou chodit do lesa. Tráva mi sahala po kolena a vše bylo pořádně podmáčené a mokré, protože již asi měsíc jen pršelo a pršelo. Po chvíli jsem měl už řádně promoklé boty a tak jsem si sedl na pár betonových prefabrikátů uložených na okraji louky a nechal si do zad svítit ranní sluníčko, které již pěkně hřálo. Hleděl jsem na louky přede mnou a přemýšlel co ještě dám odpoledne a zítra. S takovým světlem to je spíše na jedno zrzavé a kus masa na grillu, no uvidíme. Bylo po půl osmé, když jsem se pomalu zvedal, abych si protáhnul záda a vyrazil domů.

Když jsem pomalu sahal po fotobáglu zahlédl jsem jak se pár metrů přede mnou něco vlní v trávě. Nejdříve mne napadlo, že by to mohla být koroptev nebo bažantí slepička a tak jsem rychle zaskočil za betonové dílce a sáhl po foťáku s 300mm objektivem. Pohyb se zastavil a tak jsem čekal co se z toho vyklube. V hlavě mi problesklo, že to bude asi nějaký kos, který si tam hledá žížalu, bylo něco malého. Po chvíli však vidím mezi stébly vykukovat hlavičku a začalo mi bušit srdce. To je chřástal! V našich končinách je to celkem vzácný pták tak už jen skutečnost, že ho vidím na vlastní oči, mi udělala radost.
Rychle jsem zaostřil a s očekáváním jak bude reagovat jsem na chvíli podržel spoušť. Vyšlo pár dávek a já jsem měl svého prvního chřástala a kupodivu ho to neodradilo a pokračoval ven z vysoké trávy na polní cestu.

 

Chřástal polní
Zrovna když přebíhal dostal se mi před objektiv trs trávy.

 

Během jediného mrknutí přeběhl na druhou stranu cesty do další louky a ani jsem si v tu chvíli nebyl jistý kam přesně zaběhl. Byl jako duch. Pomalu jsem nahmatal ve fotobrašně mp3 přehrávač a bedýnky, které nosím sebou a vystrčil je na betonové dílce přede mnou. Rychle jsem vyhledal nahrávku chřástala a trochu stáhl hlasitost z maxima, a na pár sekund jsem to zkusil zapnout. Po malé chvíli se asi pět metrů za mnou ozvalo hlasité chřástání až to ve mně cuklo. Ani jsem neměl odvahu se otočit, abych ho nevyplašil. Ještě jsem stišil přehrávač a znova to pustil. Říkal jsem si, že když moji nahrávku uslyší jako by z dálky, dostanu ho zase na druhou stranu polní cesty před objektiv. Fungovalo to zázračně a chřástal za chvíli přeběhl zase cestu na druhou stranu a ztratil se v trávě. Tato procedura se opakovala asi třikrát a během toho se mi podařilo udělat ještě pár záběrů, ale většinou s nějakou vysokou trávou v popředí nebo tam byl chřástal tak nějak napůl.

 

Chřástal polní
Chřástal opatrně vylézá z vysoké trávy.

 

Po asi 15 minutách jsem byl natolik spokojen, že vůbec vidím chřástala, že jsem nahrávku dále nepouštěl a poté co jsem slyšel, že se jeho chřástání pomalu vzdaluje, pobral svoje věci a pomalu místo opustil.

 

Chřástal polní
Pán louky na procházce.

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Václav Cimr
03/06/2020

3.června jsem umístil budku pro puštíka. Bude hnízdí až příští rok? Nebo hnízdí 2x do roka?
Jan Němec
28/02/2020

Dobrý den, mám zájem udělat budku pro puštíka. MOhl by jste mi prosím zaslat plánek? Rád bych dělal budku, která je osvědčená. Děkuji Němec
Martin Vaněk
17/02/2020

Dobrý den,prosím o radu jak vyrobit v praxi osvědčenou budku pro puštíka s ochranou proti kunám. Roky v lokalitě houkal, ale je tam spousta kun a poslední 2 roky jsem ho už neslyšel - mají to určitě na svědomí. Místo…
Podhradský Jaromír
02/02/2020

Prosím o zaslání plánku na budku pro puštíka. Již jsem ho jednou obdržel, ale někde jsem ho založil. Snažím se udělat si seznam plánků na ptactvo a když mám nějaké dříví, tak vyrábím. Ta poslední budka je už od podzimu…
Jirsa
04/07/2019

Zdravím, tak pokud jsou to kutilky já bych je tam nechal, už se mi to taky jednou stalo v pracovně, pak se postupě líhly a pouštěl jsem je ven :) R.