15/03/2012EKVÁDOR 2012 - KOLIBŘÍCI

Když jsem se připravoval na odjezd do Ekvádoru ani jsem o kolibřících moc nepřemýšlel. Nevím proč jsem si myslel, že se s nimi ani nesetkám. Zatím jsem je viděl jen v USA, v Arizoně, kde jsem je ani nefotil, ale jen pozoroval. Více jsem se o ně nezajímal a tak jsem myslel, že jejich výskyt je v Ekvádoru jen na určitých lokalitách a setkání náhodná. Také účel výpravy byl trochu jiný a tak ve výbavě jsem měl hlavně základní objektiv Nikkor 16-85mm a Sigma 105mm/2,8 na dokumentaci biotopů štírů, pavouků a jiných drobných tvorečků. Samozřejmě cíl byl fotit i drobotinu samotnou (pár fotek hodím do dalšího článku). Až těsně před odjezdem jsem přibalil i Nikkor 300mm/4 a jsem tomu celkem rád, protože fotit bylo co i když většina fotek co jsem přivezl není až tak kvalitní. Hodilo by se delší ohnisko, občas stativ a třeba blesk s BB.

Takže vše bylo jinak. S kolibříky jsem se setkával v podstatě celou cestu a na všech lokalitách, co jsme navštívili. Vyskytují se od amazonského pralesa po vysokohorské biotopy v Andách. Samozřejmě hlavně tam, kde něco kvete. Celkem jsem měl možnost pozorovat cca 7 druhů z toho se mi hůře či lépe podařilo 5 nafotit. Z více než 100 druhů žijících v Ekvádoru je to opravdu jen hrstka. 

 

Setkání první - sylfa královnina (Lesbia victoriae)

S tímto drobkem jsem se setkal hned prvni ráno v Ekvádoru v Quitu. David se podíval z okna a první co řekl bylo "kolibřík". Myslel jsem, že si dělá legraci nebo se plete a je tam nějaký místní vrabec. Nicméně jsem vytáhl foťák a přiběhl k oknu. Když jsem zaměřil na onoho ptáčka bylo jasno. Je to vážně kolibřík. Ač uprostřed velkého města krmil se na květu pomerančovníku a přeletoval z květu na květ.

 

Kolibřík
Samička sylfy královniny.

 

Kolibřík
Krmila se na květech pomerančovníku.

 

Kolibřík
Když se nakrmila odletěla na malou větev a tvářila se nasraně. Asi nebyla zvyklá na fotografy.

 

 

Kolibřík modrolící (Colibri coruscanc)

Tento druh byl nejčastějším kolibříkem s kterým jsem se setkával po celém Ekvádoru. Možná bylo také období toku, protože tito kolibříci vždy seděli na nějaké vyvýšené větévce a usilovně zpívali. Každou chvilkou vyletěli prudce několik metrů do výšky a rychlým pádem sletěli zpět na větévku kde pokračovali ve zpěvu. Když kolem proletěl jiný kolibřík stejného druhu rychle ho prohnali a opět se vrátili na místo a zpívali.

 

Kolibřík modrolící

 

Kolibřík modrolící

 

Kolibřík modrolící

 

Kolibřík modrolící

 

Kolibřík modrolící

 

 

 

Kolibřík Mitchellův (Calliphlox mitchellii)

Toho drobečka jsem fotil v Baňos přibližně ve 2000 m.n.m. u jedné zahrady poseté květinami.

 

Kolibřík Mitchellův

 

 

Kolibřík amaziliin (Amazilia amazilia)

Pravděpodobně poddruh Amazilia amazilia dumerilii. Fotky níže jsou foceny ve Vilcabamba přímo ve městě z cesty. Kolem města i ve městě zrovna kvetlo vělké množství těchto rostlin a kolibříci k nim neustále zalétávali až do večera aby se napojili nektaru. Tento kolibřík byl společně s kolibříkem modrolícím nejčastější druh který jsem tady viděl.

 

Kolibřík amaziliin
 
 
Kolibřík amaziliin

 

S tímto kolibříkem jsem se setkal v Zamoře a zatím přesně nevím o jaký jde druh. Mohlo by snad jít o kolibříka šedobřichého, ale jistý si nejsem.  Přeletoval od jednoho květu ibišku k druhému a byl děsně malý. Dostat se k němu s 300mm byl problém, ale pár fotek se snad zadařilo.

 

Kolibřík
Na hlavičce jsou vidět zrnka pylu. Kolibříci některé rostliny také opylují, podobně jako včely.

 

Kolibřík

 

Kolibřík

 

Kolibřík

 

 

Můžu v klidu říci, že Ekvádor je země kolibříků. Fotit je zde není velký problém. Když má člověk patřičné vybavení a čas. Já jsem je fotil hlavně na procházkách kolem cest, 300mm objektivem z ruky, ale najít si nějaké místo usadit se zde se stativem a třeba nachystat nějaké pítko s cukrovou vodou, kolibříci by jistě lítali pravidelně, a pak by se karty plnily jedna za druhou. Ale to zase není nic pro mne.
Já se ale už těším, jak si zafotím nějaké naše pěvce, i když ne tak úchvatně barevné. Jaro je prostě tady! Už jenom týden!

Díky Ondrovi Prosickému za pomoc při určování druhů.

 

Zdroje a odkazy:
Expedice Ekvádor 2012.

Ekvádor 2012 - Štíři.
Ekvádor 2012 - Hmyz.

Stránky Ondry Prosického který se na kolibříky zaměřuje.
Spousta pěkných fotek kolibříků od Petra Šimona.


Komentáře k článku

05/10/2014 (14:13)
pata
To nevadi aj tak dakujem :-)
23/09/2014 (19:46)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím, nejsem na kolibříky vůbec žádný odborník. Takže vám asi odborně neporadím. Spíše nějaké zahraniční odborné stránky zaměřené na kolibříky. Radek
23/09/2014 (12:55)
pata
Krásny sú.... prosím Vás píšem o kolibrikoch..... chcela by som poradiť .... Ako kolibrik Amazilinsky prespava v noci a aké druhý kvetov ma najradsej..... vďaka .... :-)
14/04/2012 (09:14)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Staline dííky za návštěvu!
05/04/2012 (18:21)
Stalin | www.fotoroznov.com
Radku, k tomu lze říct jen jediné: profi-obrazy ! Zdraví tě: Stalin
04/04/2012 (10:42)
Hana Machova
No Radek, ty si ale macher! Obdivuhodné fotky! No ale teraz este toho medveďa zachytit a hlavne bez ujmy na zdravi :) Nádhera...
Nádherní to tvorečkové. Viděl jsem jich jen pár na ostrově St. Lucia, pršelo, mezi stromy tma a navíc nebyl čas se tam moc zdržovat, škoda, příště :) Díky za tento fotoreport.
20/03/2012 (13:02)
Pavel Bílek
Krasavci, hlavně ten malý strakatý. Tam by člověk asi mohl pozorovat ten frmol i pár let a pořád by neviděl všechno, co žije třeba jenom kolem měst, kde jste byli....


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
STECKELBERG2251
29/11/2021

Excellent webpage https://serviceman-company.ru
URQUHART4086
29/11/2021

Interesting internet site https://promelektrik.ru
CASTLETON3643
29/11/2021

Excellent website https://frequencyinverters.ru
FrankPef
29/11/2021

+ за пост _________________ телефонда?ы фонбетті? мобильді н?с?асы - онлайн режимінде сіз украиналы? ойын автоматтарын ойнайсыз - олар футбол?а б?с тіге ме?
CANARD7142
29/11/2021

Cool website https://energosvjaz.ru