20/11/2011Ovce lesní - Ovis silvaticus

Když jsem před pár měsící procházel s kamarádem jednou lokalitou u nás v Beskydech, narazili jsme v lese na opuštěnou ovci. To mi až tak dívné nepřipadalo. Ovcí je tu po Beskydech mraky a možná nějaká utekla, říkali jsme si. Bylo to celkem vysoko v kopcích a kilometry daleko žádná louka ani pastviny, tak jsme předpokládali, že se zase stáhne někam dolů, protože tady nenajde dostatek potravy a navíc byla v oblasti kde jsou hlavně skály a kamenné sutiny. Tady nemůže vydržet dlouho. Ale trochu mne zarazilo, že když jsme se k ní přiblížili, mohutnými skoky vyskákala právě kamenným svahem směrem nahoru jako nějaký kamzík.

Jaké bylo mé překvapení, když jsem zhruba po měsíci šel stejným místem a ovce tu stále byla, možná tak 200m jinde než posledně, ale byla tam. Říkal jsem si, že má štěstí, že tudy neprotáhla smečka vlků nebo rys, protože by to možná měla spočítané. Šel jsem dál a na ovci zapomněl.

Po pár týdnech šel tudy kamarád, s kterým jsme ovci viděli poprvé a hned jak přišel domů mi hlásil, že ovce tam opět byla +/- na stejném místě. Tak to má tedy výdrž, tak dlouho a pořád se pohybuje jen v okruhu cca 200-300m. Možná jde o nějaký endemický druh začalo mi vrtat hlavou, ale opět jsem ovci za chvíli vypustil z myšlenek.

Dnes jsem šel po dalším měsíci zase kolem a přemýšlel jestli ovci opět uvidím. Ani jsem nebyl překvapen, když už z dálky mezi stromy zasvítilo něco světlého. Byla to ona. Pásla se na zbytcích trávy a kapradin mezi listím. Bylo vidět že je špinavá a zanedbaná, ale vitální a ve střehu. 

Nevím, možná jde jen o zatoulanou ovci někde z pastvin pod horou, ale možná jde o nový druh ovce lesní, která se adaptovala na nehostinné podmínky podhorského lesa a skal. Možná jde i o křížence ovce s kamzíkem, který se zde zatoulal z Tater a vzniká u nás nový druh ovcokamze a časem jich naleznu více. Vše je možné :o) Každopádně je jen otázka času kdy napadne sníh. V této lokalitě ho bývá opravdu hojně a jsem zvědav, jestli ji to donutí konečně sestoupit někde dolů z kopců nebo jestli už bude adaptována i na tyto podmínky a přežije i nástrahy, které ji v zimě čekají, jako je nedostatek potravy, mráz a v této oblasti jistě i šelmy.

 

Fotky opravdu jen dokumentační. Bylo zataženo a v lese šero. ISO 2500; clona 5,6; čas 1/250 foceno z ruky. Ale pro vědecké účely jistě postačí.

 

Ovce, Valašsko
Tak to je ona. První důkaz o existenci ovce lesní...

 

Ovce, Valašsko
Je vidět, že se jí vyvíjejí potřebné smysly k přežití v divočině. Již z dálky mne začala větřit a natahovala slechy.

 

Musím dodat, že na lokalitu jsem šel hledat pobytové znaky rysa, ty jsem nakonec nenašel, ale nevím co je cennější jestli potvrzení výskytu rysa ostrovida nebo nalezení nového druhu :o)

 

26/11/2011

Opět jsme šli s Michalem kolem oné lokality a už z dálky vyhlíželi ovci. Bylo něco pod nulou a les zdobily krásné námrazy. Ta už bude asi někde dole, pomylel jsem si. K mému překvapení,  jsme ji ale po chvilce uviděli mezi stromy v mlze. Byla tam :o) Chvíli nás pozorovala a pak zmizela v kamenném srázu. Byla jen asi 80m od místa kde jsem ji viděl před týdnem.

 

Ovce, Valašsko

 

Ovce, Valašsko

 

 

4/12/2011

Byl jsem opět na lokalitě výskytu ovce. Byla tam. Již o něco níže. Cpala se řepou na jednom krmelišti. Její příběh snad bude brzy šťastně ukončen. Majitel ovce se snad našel a o ovci ví. Zkoušel i její odchyt, ale zatím neuspěšně. Snad se brzy zadaří. Každopádně ovce pořád vypadá spokojeně a i její zdravotní stav je zřejmě dobrý, protože je vykrmená a zase přede mnou rychle odskákala do lesa, kde mne z povzdálí bedlivě pozorovala.

 

17/11/2012

Uběhl rok a já na ovci zapomněl. Jestli se ji podařilo odchytit nebo se stala potravou beskydských šelem nevím. Tento víkend jsem se vydal na hřeben Soláně a okolí, abych se protáhl po lesích a podíval se jak se příroda chystá na zimu.
Po asi třech hodinách jsem neviděl ani pírko. Jen z dálky z křovin někde zapískla koňadra. Když už jsem se vracel k hřebeni, kde jsem měl auto, uviděl jsem ji mezi stromy. Ovci lesní. Byl jsem cca 15km vzdušnou čarou od místa kde jsem ji viděl loni, takže výskyt ovce lesní můžu potvrdit z další lokality v Beskydech! Byla vitální a vypadala dobře. Stále mne sledovala a když jsem se přiblížil na nějakých 30m dala se na úprk.

 

Ovce, Valašsko

 


Komentáře k článku

31/01/2012 (16:33)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Ahoj Pavle. Pokud vím dostal se její příběh až k majiteli, který se ji pokoušel několikrát neúspěšně chytit. To je poslední info od Michala někdy z konce roku. Jestli se to nakonec podařilo to nevím. Prostě už řádně zvlčela :o) Jirsa
31/01/2012 (15:24)
pavel bílek
tož jak to s ňú vypadá teď? Sáňkuje tam, nebo stojí se srnkama u krmelce? A co když se s nima pokříží? Srna s rounem...
26/11/2011 (17:33)
Tihis
nebude to převlečený kamzík ? =))


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
David
15/05/2021

Ahoj. Dneska jsem měl obrovské štěstí, viděl jsem 6 mloků. Ano .... byl jsem obrazně "na lovu mloků" kvůli focení. Asi ideální je, si nejdříve o nich něco přečíst, jak žijí atd. Ano bral jsem je do ruky, ale nikam…
Jirsa
18/04/2021

Posláno. Ať se zadaří. R.
Milan
14/04/2021

Dobrý den, prosím o zaslání plánku budky pro puštíka a sovy pálené. Děkuji Milan Veselý
Jirsa
28/03/2021

Dobrá práce! Díky za sdílení. Jirsa
Karel Klewar
22/03/2021

V listopadu 2020 jsme vyvěsili naší první budku pro puštíka obecného, který nám v létě houká nad táborem. Letos v únoru budku objevil a zabydlel se :). Máme u budky fotopast, která jeho nastěhování zachytila: https://www.youtube.com/watch?v=SDAGFTFit2c