13/09/2011Za kudlankami a burčákem

Minulou neděli jsem se vydal společně s několika přáteli do Vlčnova ověřit jak to vypadá s populací kudlanky nábožné (Mantis religiosa) v této oblasti. Co je mi známo, mohla by to být jedna z těch severnějších oblastí kde se tento pro někoho možná až trochu exotický druh hmyzu pravidelně vyskytuje ve větším množství, ale hlavně pravidelně se zde rozmnožuje. Nicméně nálezy kudlanek jsou potvrzovány i mnohem severněji. Třeba u nás v Rožnově, ale i v Ostravě či dokonce v podhůří Jeseníků či v Labské nížině. To se ale asi spíše jednalo o jedince, kteří zde zaletěli náhodně či možná byli zaneseni větrem, dopravními prostředky (často jsou tyto výskyty hlášeny z vlakových nádraží či okolí). I když není vyloučeno, že i tento druh se bude stále více rozšiřovat tak jako například křižák pruhovaný v souvislosti s oteplováním středoevropského klimatu. Ve střední Evropě je severní hranice jejího výskytu v Polsku (okolí Varšavy, řeky San a horního toku řeky Visly). Polská populace kudlanky byla popsána jako plemeno Mantis religiosa polonica. Každopádně současná hlavní centra výskytu kudlanky u nás jsou suché stepní oblasti na Jižní Moravě, tedy lokality jako jsou Pálava, Pouzdřanská step a další.


Ve Vlčnově jsem byl i v první půlce srpna, ale nezadařilo se. Za dva dny jsem nenašel ani jednu kudlanku. I tentokráte jsem byl spíše skeptický a obával se, že zase nic nenajdu a odvezu si maximálně burčák, který se nabízel snad všude po cestě už od Vsetína. Když jsme došli na lokalitu kde by se kudlanky měly vyskytovat a kde jsem je hledal v srpnu potkali jsme místního usedlíka, který má hned vedle lokality malou chatku a ten prý ještě letos žádnou kudlanku neviděl. Loni to prý bylo jiné, to jich tu bylo mraky, ale letos nic. Tím se má skepse ještě prohloubila. Máme prý ale zkusit ještě zajít o kus dál za les na jinou louku tam by mohlo něco být. Jelikož se nám na první lokalitě nedařilo žádnou kudlanku najít vydali jsme se na doporučenou druhou louku, která byla vzdálena asi 10 minut chůze.

 

Modrásek

 

Byla to taková malá stráň s neposečenou trávou a s roztroušenými pásy křovin hlohu a šípku. Roztrousili jsme se tedy po louce a hledali kudlanky. Bylo zrovna kolem 10 hodiny a začínalo pěkně topit takže trika šla dolů a já si zrovna říkal, že ani tady nic nebude a že za kudlankami budu muset více na jih, na některou z více známých lokalit jako je třeba Pálava, když jsem na jednom šípkovém keři, úplně dole, uviděl kudlanku a svolal ostatní. Byla to první kudlanka co jsem kdy v přírodě viděl takže jsem se chvíli kochal a pak nafotil samozřejmě i nějaké fotky. Následně jsme ještě našli dvě další přímo uprostřed louky v trávě. I ty nám na chvíli zapózovaly a my udělali pár fotek i když světlo nám moc nepřálo, protože bylo totálně čisté nebe a slunce svítilo jak kdyby právě vrcholilo léto. Bylo 11 hodin a my jsme se museli vrátit zpět dolů do Vlčnova kde jsme měli domluvený sraz s přáteli, které jsme chtěli navštívit na jejich záhumenkové chalupě.

 

Kudlanka nábožná

 

Kudlanka nábožná

 

Kudlanka nábožná

 

Kudlanka nábožná

 

Byla to jen chvilka malá ve společnosti kudlanek, ale já byl naprosto spokojen a určitě jsem nebyl na této lokalitě naposled, protože na jaře by tu měly kvést některé druhy orchidejí a v okolních dubových lesích se vyskytují také roháči. Takže třeba příští rok na Jízdě králů?

 

Kudlanka nábožná
Z lokality jsme se vraceli kolem Vlčnovských bůd a vinic.

 

Kudlanka nábožná
A musíme konstatovat, že letošní rok co se týče vína nebude zřejmě vůbec špatný. Chutnalo i admirálovi.

 

Kudlanka nábožná
Ale také třeba sršňi.

 

P.S.: Ten burčák jsem si nakonec taky odvezl :o)

 

Zrdoje a odkazy:

Kudlanka nábožná na Wikipedii.
Kudlanka nábožná na Biolibu.

Mapa rozšíření kudlanky nábožné v ČR.

Jízda králů Vlčnov.

F. Chládek. K současnému stavu rozšíření kudlanky nábožné (Mantis religiosa Linnaeus, 1758) na Moravě a poznámky k její biologii.                   


Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
STECKELBERG2251
29/11/2021

Excellent webpage https://serviceman-company.ru
URQUHART4086
29/11/2021

Interesting internet site https://promelektrik.ru
CASTLETON3643
29/11/2021

Excellent website https://frequencyinverters.ru
FrankPef
29/11/2021

+ за пост _________________ телефонда?ы фонбетті? мобильді н?с?асы - онлайн режимінде сіз украиналы? ойын автоматтарын ойнайсыз - олар футбол?а б?с тіге ме?
CANARD7142
29/11/2021

Cool website https://energosvjaz.ru