13/11/2010Setkání s Uralkou

Dnes ráno jsem předal manželku s dětmi a pekáčem naložených kolen tchánovi ve Frénu kde právě probíhaly nějaké slavnosti teho Martina co měl dovést sníh na bílem koni a nakonec nic stejně nepřivezl. Takové oslavy moc nemusím a tak jsem pokračoval směr Smrk-Lysá kde jsem se chtěl na celý den ztratit někde v lesích s kouskem vysočiny, pár rohlíky a termoskou s maté. Celou cestou jsem přemýšlel jestli zamířím ke Smrku nebo k Lysé, ale jelikož venku docela fučelo a oba kopce jsou docela holé a tak nahoře bude řádný fičák udělal jsem kompromis a zajel mezi Smrk a Lysou k vodní nádrži Šance. Zabačoval jsem do jednoho údolí kde téměř nefoukalo a pěšky jsem se vydal podél potoka do lesů.

Asi po půl hodince jsem zahlédl mezi malými smrčky přede mnou letící siluetu většího ptáka. Nejdříve jsem si myslel, že jsem vyplašil káně, protože jsem zaregistroval hnědo bílou barvu, ale po dvou sekudnách, když pták vyletěl zpoza smrčky bylo jasno. Je to sova. Problesklo mi hlavou, že jde o puštíka obecného, ale když po pár metrech usedl na větev vzrostlého smrku cca 15m od mne a já měl možnost si ho lépe prohlédnout s úžasem jsem zjistil, že jde o puštíka bělavého. Toho jsem ještě v Beskydech na vlastní oči neviděl takže mne ovládlo nadšení a já si začal nadávat, že foťák mám na zádech v batohu. Řekl jsem si, že to zkusím a tak jsem si klekl do mokré trávy a začal batoh pomalu sundávat. Jedním chmatem jsem vyndal foťák a rychle jsem přejel očima nastavení. Změnil jsem jen ISO na 1250, protože bylo pod mrakem a v smrkovém lese bylo málo světla. Snad to bude stačit aspoň na jednu dokumentační, pomyslel jsem si a začal pomalu zvedat zrak od foťáku k místu kde přistál puštík. Byl tam, neodletěl. Zaostřil jsem a rychle domáčkl spoušť. Vyšlo pár dávek a já rychle zkontroloval display, že je tam. Pak jsem jen s úžasem hleděl jak sedí a otáčí hlavou střídavě na mně a za sebe. Podíval se dlouze na mne a když viděl, že jsem foťák zase položil asi pochopil, že je po focení a tak roztáhl křídla a tichým sovím letem přeletěl do druhého lesa za potokem. Ještě chvíli jsem hleděl do míst kde se ztratil a nechával v sobě doznít tento zážitek.

 
 Puštík bělavý
Puštík bělavý, Nikon D300, Nikkor 300/4, f/4.5, 1/100s., ISO1250

 

Pokračoval jsem v chůzi do kopce a asi po 100m jsem našel v bukovém listí vývržek. Jestli to bylo od mého puštíka s kterým jsem se právě seznámil nebo od jiné sovy nevím. Bylo v něm spousta chlupů a drobných kostiček a čelistí od drobných hlodavců a tak jsem ho opatrně zabalil a vzal domů pro nafocení (měl jsem sebou jen teleobjektiv) a podrobnější rozbor.

Když jsem se po pár hodinách dostal až pod hřeben, cca 3km od Lysé, začalo silněji foukat a občas spadlo i pár kapek. Obrátil jsem to a obloukem se začal pomalu vracet k autu. Po cestě mne ještě zaujal kakost smrdutý, který nádherně zářil na pěšince svou růžovou barvou mezi uschlým bukovým listím a tak jsem zalehl na zem a udělal pár fotek.

 

Kakost smrdutý

 

Bylo odpoledna a slunce už začalo klesat k obzoru když jsem se vracel autem kolem Šancí a kochal se pohledy do údolí. Stále jsem myslel na setkání s puštíkem a přemýšlel, že se tu vrátím v době toku a zkusím nějaké poslechy v této oblasti. Když se výskyt potvrdí bude tato lokalita dobrým kandidátem na vyvěšení budky pro uralky o čemž jsme s kamrádem Davidem už párkrát uvažovali po úspěších s hnízděním puštíka obecného.
 

Puštík bělavý v Beskydech

V Beskydech jde o vzácnou sovu. Podle odhadů ornitologů se zde vyskytuje 25 - 30 párů hlavně v pralesovitých porostech kde nachází dostatek hnízdních příležitosti v dutinách starých mohutných stromů, ale zahnízdí také na vrcholcích zlomených kmenů. Puštík bělavý se do Beskyd rozšířil v posledních cca 20-30 letech ze Slovenska kde je v současné době poměrně stabilizovaná populace.


Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Jan Němec
28/02/2020

Dobrý den, mám zájem udělat budku pro puštíka. MOhl by jste mi prosím zaslat plánek? Rád bych dělal budku, která je osvědčená. Děkuji Němec
Martin Vaněk
17/02/2020

Dobrý den,prosím o radu jak vyrobit v praxi osvědčenou budku pro puštíka s ochranou proti kunám. Roky v lokalitě houkal, ale je tam spousta kun a poslední 2 roky jsem ho už neslyšel - mají to určitě na svědomí. Místo…
Podhradský Jaromír
02/02/2020

Prosím o zaslání plánku na budku pro puštíka. Již jsem ho jednou obdržel, ale někde jsem ho založil. Snažím se udělat si seznam plánků na ptactvo a když mám nějaké dříví, tak vyrábím. Ta poslední budka je už od podzimu…
Jirsa
04/07/2019

Zdravím, tak pokud jsou to kutilky já bych je tam nechal, už se mi to taky jednou stalo v pracovně, pak se postupě líhly a pouštěl jsem je ven :) R.
lenka
03/07/2019

díky za inspiraci!