29/09/2010Jelení říje na Šumavě

Koncem září jsem letos již podruhé zajel na Šumavu za Pavlem, abych tu tentokrát prožil jelení říji a pár chvilek s kamarády během prodlouženého víkendu.
Hned první večer po příjezdu byly optimální podmínky. Bylo po úplňku, měsíc osvětloval krajinu noční Šumavy a k večeru klesla i teplota, co více by si jeleni mohli přát. Seděli jsme před chatou, popíjeli burčáček a pojídali utopence, když jsme kolem deváté hodiny uslyšeli první zatroubení. Všichni tiše zasyčeli pss-ticho a zaposlouchali se do ticha, které rušilo jen pár projíždějících aut na nedaleké cestě. Nic nenásledovalo takže se pokračovalo v popíjení a vykládání. Ještě jsme několikrát občasné zatroubení zaslechli, ale ještě to nebylo ono.

Před desátou hodinou se intenzita výrazně zvýšila a tak jsme se vydali k lesu abychom byli tomuto obřadu blíže. Po cestě jsme dali pár záběrů osvětlené krajiny měsíčním svitem s mlžkami v údolích a při tom poslouchali řev několika jelenů z okolních kopců. Byl to úžasný zážitek a ještě do jedné hodiny v noci jsme u burčáku vykládali na chatě a poslouchali vzdálené troubení.

 

Večerní Šumava. Foceno 24/9/2010 - 22:22 - f/11, 20 sec., ISO1250.

 

Budík jsem si natočil před šestou hodinu, abych ještě za tmy doběhl na cestu s výhledem na palouk kde jsme večer slyšeli jelena. Když jsem se probudil uslyšel jsem jemné ťukání kapek na střechu chaty a bylo mi jasné, že přes noc se situace změnila a zřejmě je zataženo a podmínky na focení nebudou optimální. Pohled z okna potvrdil můj předpoklad, ale nedalo mi to a vyrazil jsem. Během pár minutek jsem byl na místě a hleděl přes údolí na protější louku. Nejdříve jsem uviděl dvě laně a za chvíli také uslyšel zatroubení. Statný jelen se hnal přes celou louky na laně a připadalo mi to jako by je zaháněl do lesa. Zřejmě už bylo po snídani a byl čas ztratit se v přilehlých houštinách. Udělal jsem rychle pár fotek, ale na tak velkou vzdálenost a špatné světelné podmínky v dešti to bylo jen opravdu dokumentačně.

 

Jelen nahání laně. Cca 20% výřez. Foceno 25/9/2010 - 6:58 - f/5.6, 1/13, ISO1600.

 

Další dny počasí nebylo o moc lepší, ale jeleni troubili každý den ráno i večer. Někdy méně někdy více. Nejsilnější zážitek jsme měli asi v neděli v podvečer, když jsme se vydali na krátkou vycházku do blízkého lesa. Na vzdálené pasece jsme mezi stromy zahlédli statného jelena jak troubí do malého údolí. V úžasu jsme ho chvíli pozorovali a poslouchali jeho troubení. Půjčil jsem si od kamaráda Michala stativ a rychle udělal pár fotek na památku. Hlavně díky velké vzdálenosti a téměř žádnému světlu opět jen dokumentačního charakteru. Zážitek to byl ale nádherný a zvuk, který se nesl podvečerní Šumavou připomínal hlasy z jiných světů.

 

Jelení říje 2010
Troubící jelen. Cca 15% výřez. Foceno 26/9/2010 - 18:47 - f/4.5, 1/60, ISO3200.

 

Letos jsem si v Beskydech jelení říje moc neužil, ale Šumava mi to tedy bohatě vynahradila.


Komentáře k článku

22/08/2018 (21:49)
Jirsa
A co tě na Polaně zajímá? Taky jsem tam párkrát byl....
20/08/2018 (12:48)
Jirka
Sice je tento clanek uz par let stary, ale Pavel Dadok tu mel komentar :) poprosil bych jej, ozvat se na jirihosko@seznam.cz - rad bych radu ohledne Polany :)
02/10/2011 (19:05)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Ahoj Čápe. Díky za návštevu stránek a komentář. Já se zrovna vrátil z oblasti Velké Fatry. Jak se oteplilo "revačka" se bohužel utlumila a tak jsem nic neslyšel, ale i tak to byl super víkend v horách. Jirsa
01/10/2011 (22:08)
Pavel Dadok
Ahoj Radku.Hledám zrovna něco o jelení říji a našel jsem Tvoje stránky s krásnýma fotkama a tímto článkem.Jezdím na jelení říje mnoho let,hlavně na Jeseníky a poslední dva roky na slovenskou Polanu,kde můžeš vidět kapitální kusy .Dnes jse se vráti z říje v Beskydech.Spal jsem venku a poslouchal noční troubení tří jelenů v okolí Velkého Polomu. Přeji Ti hodně pěkných zážitků v přírodě,a dobré světlo. Čáp.
30/09/2010 (10:22)
Michal
Moc Pěkně napsané Radku! Zase mně to to vrátilo na Šumavu.....


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
David
15/05/2021

Ahoj. Dneska jsem měl obrovské štěstí, viděl jsem 6 mloků. Ano .... byl jsem obrazně "na lovu mloků" kvůli focení. Asi ideální je, si nejdříve o nich něco přečíst, jak žijí atd. Ano bral jsem je do ruky, ale nikam…
Jirsa
18/04/2021

Posláno. Ať se zadaří. R.
Milan
14/04/2021

Dobrý den, prosím o zaslání plánku budky pro puštíka a sovy pálené. Děkuji Milan Veselý
Jirsa
28/03/2021

Dobrá práce! Díky za sdílení. Jirsa
Karel Klewar
22/03/2021

V listopadu 2020 jsme vyvěsili naší první budku pro puštíka obecného, který nám v létě houká nad táborem. Letos v únoru budku objevil a zabydlel se :). Máme u budky fotopast, která jeho nastěhování zachytila: https://www.youtube.com/watch?v=SDAGFTFit2c