17/10/2018Jeleni na Vltavě

V půlce října jsem se vydal na Šumavu za kamarádem Pavlem. Je to deset let co tam pravidelně vyrážím, a tak jsem plánoval, že si spolu pořádně zafotíme v šumavské podzimní přírodě. Podmínky nevypadaly moc slibně, předpověď hlásila teplo a vymetenou oblohu, jelení říje prý už byla u konce. I tak jsem se těšil alespoň na pár dní strávených mimo město, vzdálen od civilizace. Vše ale dopadlo mnohem lépe než se zpočátku zdálo. 

 

Den první

Ranní výjezd k Vltavě byl poetický, ale krom dvou srnek se nic zajímavého před objektivem neudálo. Vzhledem k teplotám přes dvacet stupňů a modré obloze byl tento den hlavně o konzumaci piva, relaxaci a slivovici na chalupě.

 

Den druhý

Ráno jsem si přivstal a před rozedněním byl na louce kousek od Vltavy. Ještě za šera jsem pozoroval tři kusy jelenů, kteří se pásli a postupně se přes vysokou trávu a Vltavu odebrali do hlubin lesa.

 

Jelen evropský

 

Jelen evropský

 

Asi půlhodinu poté se na louce objevila další banda. Kupa laní a mladí jelínci. Něco kolem půl hodiny se pásli přímo přede mnou a ač jsem nebyl bůh ví jak maskovaný, ignorovali mě. Vítr mi přál. Ale na vysněnou fotku to nebylo, ostré světlo a nudná, téměř golfová tráva nelákala k nějakému velkému focení.

 

 

Když už bylo slunce poměrně vysoko přešli přes Vltavu a zmizeli v lese. Opět nic moc na focení, ale zkusil jsem natočit alespoň nějaké video. Třeba z toho něco nakonec bude :)

 

 

Den třetí

Přidal se ke mně i Pavel. Večer jsem si u piva a slivovice na mapě vytipovali místo, kde by jeleni mohli přecházet ráno přes Vltavu. Cíl byl jasný, udělat fotku v protisvětle vycházejícího slunce. Budíček časně ráno a 7km na kole s plnou polní na zádech byl mrazivý. Bylo -2 °C a ve světle čelovek se odrážely milióny drobných kapiček mlhy. Ještě za šera jsme byli na místě, zamaskovali se a čekali. 

První vlaštovkou byla silueta orla křiklavého, který přeletěl nad námi, udělal otočku a zmizel v mlze. Pak se objevil jeden mlaďoch, který ještě před východem slunce hrdě přecupital přes řeku a zmizel v lesním porostu.

 

Jelen evropský

 

Jelen evropský

 

 

Den čvrtý

Stejný scénář, stejné místo, stejná zima během jízdy na kole a stejné mlhy. Po hodině a půl už jsme mysleli, že to vzdáme. Zima, mlha a ticho. Avšak těsně před rozedněním se z trávy na protějším břehu ozval hluk. Něco procházelo travou. Zpozorněli jsme a čekali co se bude dít. Po několika minutách začalo divadlo matky přírody. Začalo vycházet slunce nad obzor a asi 80-100m před námi začalo přes Vltavu přecházet stádo jelenů. Nejdříve laně, mladí jeleni a na konec aj vetší kusy. Nepočítal jsem to, ale bylo jich kolem tuctu. Bylo to nádherné představení a jak slunce během několika vteřin sílilo na intenzitě nestíhal jsem měnit korekce a přepínat mezi focením a točením videa. Nejraději bych měl dva fotáky a stíhal oboje najednou. V totálním protisvětle byly podmínky opravdu extrémní. Každopádně zážitek silný a navíc sdílený s prima kamarádem. 

 

 

 

 

 

 

Bylo to poetické, silné a nezapomenutelné. Jak přijde čas, stáhnu snad aj videa z karty a něco sestříhám.

 

Související články a odkazy:

Šumavské nálady 2018.
Konec zimy na Šumavě.

Dovolená s kulíškem.

Jelení říje na Šumavě.

Jaro na pítku.


Komentáře k článku

20/11/2018 (07:51)
Jitka
Kouzelné fotky. Určitě nezapomenutelný a silný zážitek.
16/11/2018 (14:10)
Radek
Fotky z řeky paráda! Moc povedené.
13/11/2018 (19:11)
Jana M.
Nádherné fotky Radomíre! Závodím zážitek. Jana
23/10/2018 (17:42)
Jirsa | www.jirsaPHOTO.cz
Hoj Honzo. Díky!
23/10/2018 (07:53)
Jan Ovesný
No paráda! Obrovská gratulace. V té vodě to nemá chybu. Nejvíc se mi líbí ty ze třetího dne
21/10/2018 (21:09)
RoKo
Den čtvrtý byl odměnou. Trpělivost aj jeleně přináší. Krása!
19/10/2018 (06:42)
Jana
Nádherné fotky Radomíre.


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
David
15/05/2021

Ahoj. Dneska jsem měl obrovské štěstí, viděl jsem 6 mloků. Ano .... byl jsem obrazně "na lovu mloků" kvůli focení. Asi ideální je, si nejdříve o nich něco přečíst, jak žijí atd. Ano bral jsem je do ruky, ale nikam…
Jirsa
18/04/2021

Posláno. Ať se zadaří. R.
Milan
14/04/2021

Dobrý den, prosím o zaslání plánku budky pro puštíka a sovy pálené. Děkuji Milan Veselý
Jirsa
28/03/2021

Dobrá práce! Díky za sdílení. Jirsa
Karel Klewar
22/03/2021

V listopadu 2020 jsme vyvěsili naší první budku pro puštíka obecného, který nám v létě houká nad táborem. Letos v únoru budku objevil a zabydlel se :). Máme u budky fotopast, která jeho nastěhování zachytila: https://www.youtube.com/watch?v=SDAGFTFit2c