02/08/2015Šumava 2015

Letošní dovolenou jsem strávil s rodinou na Šumavě u kamaráda Pavla na jeho Kovárně. Byl to týden pohody a relaxace v nádherném prostředí šumavské přírody. Mimo rodinné povinností jsem si našel čas i na nějaké to focení kolem Kovárny.

Jedna z prvních cest vedla za opravdu vzácnou orchidejí - sklenobýlem bezlistým. V Beskydech byl naposled zaznamenán snad před mnoha desetiletími. Na Moravě je snad nyní známo jen několik "občasných" lokalit jižněji od nás a tuším v Jeseníkách. Nikdy jsem neměl možnost tuto vzácnost vidět, a tak jsem si nemohl nechat ujít letošní příležitost na Šumavě.

 

Sklenobýl bezlistý (Epipogium aphyllum) je jedna z nejtajemnějších a nejvzácnějších rostlin naší přírody. Má velmi neobvyklý vzhled. Nemá listy a květ je opravdu jako vytvarovaný ze skla.

 

 

Průběžně jsem se taky bavil focením křivek. Lítali Pavlovi na Kovárnu ozobávat omítku a občas dosedávaly na vrchol smrčku kousek za oknem. Objevily se tam jen párkrát za den a to jen na malou chvilku. Když jsem tam seděl záměrně dvě hodiny s lahví medoviny nedoletěly potvory ani jednou a tak to bylo spíše dílo náhody. Někdo z osádky mi vždycky zahlásil, "Máš tam toho svého ptáka!" a já vystartoval k nachystanému foťáku :o) Fotky jsou foceny přes dvojté sklo, ale kvalita celkem ujde.

 

 

 

 

 

Po večerech jsem si také občas zašel na louku kousek za Pěknou. Vídával jsem tam v minulosti lišku. Ta sice dorazila jen jednou, ale vítr mi nepřál a byl jsem prozrazen dříve, než se přiblížila na rozumnou vzdálenost k focení. Ale pěkný zážitek přišel, tedy spíše přiletěl další den. Těsně před západem proletěl přes louku tetřívek. Bylo to docela daleko, ale dokumentační letovku jsem stihl. 

 

 

 

 

V pondělí jsme si všichni udělali výlet do Bavorparku. Čtyři dospělí a šest dětí, pěkná grupa. Ani jsem si nedělal naději, že bude čas na nějaké focení, ale fotovýbavu jsem si vzal. Pár fotek jsem sice udělal, ale kdyby byl klid, dalo by se z toho vytáhnout i více, počasí bylo proměnlivé a světlo chvílemi zajímavé. Asi největší radost jsem měl z fotek kočky divoké, které mi do portfolia chyběly.

 

 

 

 

 

 

Doufám, že se na Šumavu brzy vrátím. Už teď je mi smutno a plánů na focení tam mám ještě hodně ...

 

Související články a odkazy:

Konec zimy na Šumavě.
Dovolená s kulíškem.

Jelení říje na Šumavě.

Jaro na pítku.


Komentáře k článku

01/07/2022 (08:05)
Nvhrlb | http://methocarbamolc.com/
buy generic levaquin - <a href="https://viagplls.com/">viagra sildenafil</a> tadalafil for women
15/08/2015 (22:49)
Pavel
Hezky clanek i fotky, kolegacku :-)
04/08/2015 (11:57)
Dušan z OV
Křivka parádní!
Jako majitel třech divokých koček domácích sdílím tvou radost z té pravé divoké. Je nádherná.


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Durse
02/07/2022

О страховке, технических осмотрах и найти информацию можно пройтись по вин автомобиля. Свидетельстве о снятии ареста, Взыскать убытки с перебоями, из-за чего запросы по ограничению на машину, но, как и остаются неисполненными. Видео сюжет расскажет проверка машины перед принятием решения…
Gbiolv
02/07/2022

cheap tadalafil 10mg - order celebrex 100mg without prescripttion oral flomax 0.4mg
Rowena
02/07/2022

Make money trading opions. The minimum deposit is 10$. Learn how to trade correctly. How to earn from $50 to $10000 a day. The more you earn, the more profit we get. binary options
Bette
02/07/2022

Before deciding on a different project design, the management team must be aware of the main factors associated with each alternative.
Bette
02/07/2022

Before deciding on a different project design, the management team must be aware of the main factors associated with each alternative.