Máme za sebou další rok. A jak to vše proběhlo? Já jsem se věnoval hlavně rysům, medvědům a několika vzácným druhům Valašských luk a kopců. Do žádných většich akcí jsem se nepoštěl :o)
Z kraje roku jsem mnohokrát vyrazil do oblasti Vsetínských vrchů a Javorníků a hledal stopy a jiné pobytové znaky naší největší kočkovité šelmy, rysa ostrovida. Hlavně díky bohaté sněhově pokrývce jsem jeho přítomnost mnohokrát zdokumentoval.
Přes rok jsem pak dvakrát vyrazil na slovenskou Polanu, abych se pokusil nafotit medvěda hnědého. Při jarní návštěvě, těsně před Velikonocemi, napadalo na Polaně snad půl metru čerstvého sněhu a tak jsem medvědy jen stopoval a dokumentoval pobytové znaky. Při podzimní návštěvě už to bylo o cosi lepší. Dva medvědy jsem potkal. Ale bylo to v prudčí zatáčce v mladém smrkovém porostu. Byli jsme jen pár metrů od sebe, když si mne všimli a já jich. Než jsem stačil sáhnout po foťáku, skočili oba do hustého lesa a valili to horem dolem. Pak už jsem jen nacházel tuny hoven a spousty stop. I tak to byly báječné tři dny se dvěma pohodovými kamarády a kančím gulášem. Tady jsem určitě nebyl naposled.
Začátkem léta a v jeho průběhu, jsem mnohokrát navštívil lokality vzácných druhů, na které můžeme na Valašsku narazit. Nejvíce mne zaujala saranče vrzavá s nádherně zbarvenými křídly, která jsou vidět jen za letu. Dalšími druhy, kterým jsem se věnoval, byli jasoň dymnivkový, modrásek černoskvrnný, modrásek bahenní a jedna rostlina, hořeček žlutavý. Těmto druhům se hodlám věnovat i v tomto roce.
Měl jsem v plánu i focení Ptáka roku 2013, břehuli říční, ale nakonec došlo jen k jedné rychlé návštěvě jejich hnízdiště, kde jsem moc kvalitních fotek neudělal a tak se ani nedostaly do Galerie. Tak třeba bude více příležitostí v tomto roce.
Všem přeji pohodový rok 2014 a mnoho silných zážitků bez újmy na zdraví!
Zdroje a odkazy:
2012 - JAKÝ BYL?
2011 - JAKÝ BYL?
2010 - JAKÝ BYL?