Letošní léto bylo u nás na Valašsku nezvykle horké. Teploty se často šplhaly přes 30°C a déšť se objevil jen zřídka. To mi vyhovovalo, protože letos jsem měl v plánu monitorovat a zdokumentovat několik vzácných druhů, které se u nás na Valašsku vyskytují a kterým teplé počasí vyhovuje.
Začalo to už začátkem léta, kdy jsem měl naplánované návštěvy lokality jasoně dymnivkového, kterého jsem loni o fous prošvihl. Letos jsem si již vše pečlivě naplánoval, a tak nebyl problém tohoto motýla najít a nafotit. Dále v průběhu léta jsem se ještě věnoval modrásku skvrnitému, saranči vrzavé a na závěr také jedné rostlince hořečku žlutavému karpatskému.
Jasoň dymnivkový (Parnassius mnemosyne)
V Čechách už tento motýl vymřel. Na Moravě se nachází jen několik zmapovaných lokalit jeho výskytu. Lokalita v Javorníkách je pravděpodobně poslední horská lokalita, kde se tento až 7cm velký a vzácný motýl vyskytuje. Je vázaný na rostliny z rodu dymnivek (Corydalis), především dymnivku dutou. Především úbytek a zánik vhodných biotopů pro tyto rostliny je důvodem kritického poklesu stavu tohoto jasoně u nás.
Modrásek černoskvrnný (Maculinea arion)
Další vzácný druh, který se na Valašsku ještě vyskytuje. V ČR je jeho výskyt jen na několika málo navzájem izolovaných lokalitách. Na Valašsku ho můžeme nalézt v několika koloniích v oblasti Vsetínského údolí. Tento modrásek je úzce vázán na extenzivní pastvu ovcí, která je na Valašsku ještě relativně rozšířena. Již známý amatérský botanik a entomolog Gustav A. Říčan v roce 1932 v článku Pastviny okresu vsetínského v Moravských Karpatech napsal:
" Kráva je povahy líné, pase se trvale na jednom místě, důkladněji trávník vypásá a pohnojí, proto je na kraví pastvě porost hustší travinami a obsahuje více motýlokvětých a druhů pastvinných. Ovce je povahy těkavé, jednotlivé rostliny okusuje, hned přechází dále a méně pastvinu hnojí. Proto pastvy ovčí bývají na druhy motýlů bohatší."
Biologie modráska černoskvrnného je složitější a budu se ji věnovat v nějakém dalším detailnějším článku, až nasbírám více obrazového materiálu a informací.
Modrásek patří mezi vymírající, kriticky ohrožený druh. Pokud byste se rozhodli mu pomoci, můžete tak učinit formou dárcovské SMS (DMS). Více informací najdete na webu organizace Salamandr, která cíleně udržuje lokality s výskytem tohoto vzácného druhu.
Saranče vrzavá (Psophus stridulus)
Saranče vrzavá má podobné nároky na biotop jako modrásek černoskvrnný. Jde o nenápadné šedo až hnědočerné stvoření, které na první pohled v trávě přehlédnete. Prozradit ji může její "vrzavá" stridulace, která je pro tento druh charakteristická hlavně za letu. Stridulují jen samci. Samice sedí v trávě a za celý svůj život se pohnou sotva o pár metrů.
To co mne na této saranči hlavně zaujalo se projeví až za letu. Nádherně, až krvavě červeně zbarvená křídla, která zejména v protisvětle slunce vypadají úchvatně.
Detailněji se budu tomuto druhu věnovat v některém z následujících článků.
Na počátku 20. století byla u nás saranče vrzavá běžným druhem v podhorských a horských oblastech. Podobně jako u modráska černoskvrnného došlo k výrazným poklesům početních stavů během 50. let vlivem změn v zemědělském hospodaření. V současné době se u nás vyskytuje právě jen na Valašsku a v Bílých karpatech a pak na několika málo izolovaných lokalitách. U nás je vedena na Červeném seznamu.
V následujících letech bych se chtěl více věnovat monitoringu a dokumentaci tohoto druhu na Valašsku.
Hořeček žlutavý karpatský (Gentianella lutescens subsp. carpatica)
Asi nejvzácnější z druhů, kterým jsem se letos věnoval. U nás je na pokraji vymření. Jde o karpatský endemit, ohroženější brácha hořečku žlutavého pravého, kvetoucí na konci léta a na podzim. V současné době se na Valašsku vyskytuje poslední hrstka rostlin, kterou můžeme počítat na několik málo desítek, v některých letech i stovek kusů.
Na závěr pár moudrých slov, na které si vždy vzpomenu, když se vracím z podobného focení:
"Až bude pokácen poslední strom, až bude poslední řeka otrávena, až bude chycena poslední ryba, tehdy poznáme, že peníze se nedají jíst."
Indiáni kmene Cree
Související odkazy:
Jasoň dymnivkový na Wikipedii.
Jasoň dymnivkový na Biolibu.
Jasoň dymnivkový na Lepidoptera.cz.
Hledání prince jasoňe.
Hledání prince jasoňe II.
Pořad Živé srdce Evropy o modrásku černoskvrnném.
Pořad Živé srdce Evropy o saranči vrzavé.
Pořad Živé srdce Evropy o hořečku žlutavém.