05/11/2012Bobr evropský na Rožnovské Bečvě

Ještě před dvaceti lety byl pro mne bobr téměř cizokrajný živočich, kterého jsem znal hlavně z povídek o lovcích kožešin z dalekého severu. V posledních dvou desetiletích se, ale jeho evropskému příbuznému podařilo rozšířit z míst jeho tradičního výskytu do našich Beskyd. 

O výskytu bobra evropského na Rožnovské Bečvě jsem poprvé slyšel v lednu 2009, kdy o jeho pobytových znacích, někde mezi Zubřím a Rožnovem, informovala Správa CHKO Beskydy. Od té doby se snažím kolem Bečvy dokumentovat jeho pobytové znaky a další rozšiřování. V loňském roce řádil v Rožnovské vodárně a letos jsem zaznamenal jeho pobytové znaky dále proti proudu nad Rožnovem. Jestli to tak půjde dále, setkáme se s bobrem za pár let na přehradě na Horní Bečvě :o)

Kromě dokumentace pobytových znaků bylo mým záměrem nafotit i bobra samotného. Ale protože je to převážně noční živočich, byl to zatím tak trošku problém a na bobra jsem narazil jen za tmy. Takže letos přišly na řadu také fotopasti, abych bobra zaznamenal alespoň pomocí tohoto zařízení na video.

Během několika týdnů se mi podařilo zachytit bobra na několika desítkách záznamů při různých činnostech. Níže výběr tří na ukázku:

 

Bobr vyléza z vody a jde hledat vhodný materiál na stavbu hráze.

 

Po pár minutách už leze do vody i s malým stromkem.

 

Pouští se i do větších stromů. K tomuto se vracel po několik dnů. Na záznamu z 28/10 kdy napadl první sníh. Evidentně jim sníh ani zima nevadí a jsou aktivní i za těchto podmínek.

 

 

Pár fotek ohryzů. Tvrdé dřevo, jako je třeba dub, používají hlavně jako stavební materiál. Lýko a větvičky měkkých dřeviny jim slouží také jako potrava.

 

bobr

 

bobr

 

bobr

 

bobr
V jedné časti řeky si bobři začali stavět hráz. Ale po pár dnech, když začala hladina stoupat, se jim hráz začala trošku rozpadat. Jestli to způsobil tlak vody nebo bobři jen upouštějí vodu to nevím :o)

 

bobr
Stejná hráz asi mesíc a půl později. Bobři hráz udržují a opravili i protrženou prostřední část.

 

bobr
A o tři dny později už byla Bečva zamrzlá a hráz pod sněhem. Teploty byly kolem -15°C a bobři přestali být aktivní.

 

bobr
Zahlédnout bobra se mi podařilo jen jednou. Bylo to téměř za tmy a z Bečvy stoupaly chuchvalce mlhy. Třeba se mi ho podaří zastihnout někdy i za dne.

 

bobr
Otisk zadní bobří stopy ve sněhu.

 

Uvidíme jak se jim zde bude líbit a jestli na Bečvě založí stálou populaci.

 

Související odkazy:
Bobr na Bečvě - leden 2009


Komentáře k článku

20/12/2012 (18:30)
bobrnaut
Můžete je nalákat na mrkev, mají ji velmi rádi. Pokud jim budete dávat mrkve delší dobu na jedno místo, zvyknou si tam chodit a po delší době si na přítomnost lidí - krmičů zvyknou.
27/11/2012 (23:57)
karel ondruch
Dnes jsme zjistili,že si bobři přímo naproti naší chaty v Teplicích n.B.staví hráz na Bečvě z vrbových větví a v noci jsme již dříve pozorovali na protějším břehu světýlka jak baterky a teď jsme zjistili že jsou to bobři a větve táhnou asi 300m od místa,kde je shazují,zdraví Ondruchovi
25/11/2012 (20:41)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím. Díky za info. Vím, že jsou na Bečvě i pod Val. Mezem. Mají tam vhodné podmínky. Jirsa
25/11/2012 (16:32)
karel ondruch
Je neděle 25.11.2012 a právě dnes jsme našli ohryzané stromy od bobra ne řece Bečvě v Teplicích n.B.,můžeme poslat i nějaké foto
17/11/2012 (23:46)
Jarda | fotopolasek.eu
Teda pořádný Bobr! A na Bečvě, to koukám! Parádní videa i fotky s okusy. Palec nahoru.
12/11/2012 (20:13)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Hoj, ano :o)
12/11/2012 (17:32)
Jan Ovesný
Ten bobr ve vodě to je včil čerstvá?
10/11/2012 (08:14)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Ahoj Honzo, díky za návštěvu a vzkaz. Radek
07/11/2012 (12:22)
Jan Ovesný
Ahoj Radku, nádherně si ho načapal! Jak táhne tu větev je parádní. Moc pěkný článeček i s hrází :-)


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.