17/06/2012V krajině medvědů

Uplynulý víkend jsme prožil na Malé Fatře v krajině kde je ještě divoká příroda cítit na každém kroku a člověku spjatému s přírodou buší srdce nadšením při každém pohledu na strmá úbočí těchto kopců.
Účastnil jsem se desátého ročníku monitoringu medvěda hnědého v NP Malá Fatra, který již tradičně organizuje Fatranský spolok a NP Malá Fatra. Tento rok jsem se obzvláště těšil, protože loni jsem neviděl ani jednoho medvěda a tak jsem si říkal, že něco musí přijít letos. Tak jsem si plánoval vzít téměř celou fotovýbavu na nějakou lepší dokumentaci.

Na lokalitu, kde jsem byl s již tradičním spolukumpánem Pavlem Bílkem na loňském monitoringu, jsme dorazili přesně na určený čas. Malý šok jsem zažil po příjezdu, když jsem otevřel kufr auta a marně hledal bágl s fotovybavením. Asi minutu jsem se přehraboval v autě a marně hledal to co zůstalo doma. Rychlý telefon domů a tvrdá realita se potvrdila. Asi po minutě mne to přešlo a řekl jsem si, že je to možná lepší a budu se více soustředit na prožití celého víkendu a na důvod proč tu jsem, než na ulovení nějakého snímku. Malou náplastí mi bylo, že mi nový účastník naši grupy Michal půjčil jakýsi malý kompaktní foťáček (tuším Lumix). Ten mi posloužil alespoň pro základní dokumentaci a tak přikládám i pár "mazanin".

A jak to tedy dopadlo? Jak to jinak mohlo dopadnout, když si fotograf nechá vybavení doma :o) 

 

Medvěd hnědý
Romantický výhled z posedu na hrušni.

 

První večer jsem byl na posedu na nádehrné staré hrušni. První tři hodiny jsem se hlavně kochal výhledem na podhorskou louku a sledoval asi čtyři samce ťuhýků jak po ni poletovali a sedali na vyvýšené keře a rostliny. Najednou se kolem osmé hodiny pod posedem objevila liška. To jsem poprvé zapnul Michalův foťáček a zkoušel s ním udělat nějakou fotku a vůbec zjišťoval jak funguje.

 

Medvěd hnědý

 

To byl ale jen začátek. Po malé chvíli jsem totiž na konci vedlejší louky zaznamenal pohyb. Zaměřil jsem dalekohled a bylo jasno, medvěd. A kousek od posedu kde je Pavel s Terezkou (novou adeptkou na tuto akci). Ti ho ale nemohli vidět, protože byl za cípem lesa. Bylo to hodně daleko na nějaké focení, ale jednu rychlou, dokumentanční jsem udělal. Medvěd asi po minutě zmizel v lese a bylo po akci.

 

Medvěd hnědý
Hódně velká mazanice, ale za daných podmínek jsem nic lepšího nevymyslel. Už bych si měl pořídit teho ajfouna jako zálohu :o)

 

Další hodinu a půl jsem jen pozoroval louku a poletující ptáky. Až někdy před půl desátou, již za šera, se objevila od místa kde předtím zmizel první medvěd medvědice s mládětem. To už mi bilo srdce a dalekohledem jsem pozoroval jak jdou přes louku směrem k lesu na druhé straně. Mládě poskakovalo kolem matky. Byl to určitě letošní mlaďoch a měl se k světu. Když byli téměř u lesa všiml jsem si dalšího medvěda jak jde podél lesa kde vyšla medvědice a neustále se dívá jejím směrem a natahuje nozdry. To už jsem málem nedýchal a nechápal jsem co se děje. Mají tu snad medvědi někde hnízdo, že jich tu je tolik? V deset, už za úplné tmy, jsem slezl z posedu a šel tmou dolů směrem kde jsme měli stany. Po cestě jsem se setkal s Pavlem a Terezkou a rychle jsem probírali zážitky. Zjistil jsem, že viděli jen medvědici s mládětem, protože ti druzí dva byli kryti cípem lesa. Ještě jsme se zhodli že ten první medvěd co jsem viděl byla možná ona medvědice a že se pak vracela a medvídě jsem přehlédl v trávě. To ještě zkusíme zjistit z fotek co udělali oni. Já už ji nefotil, bylo to daleko a o půl desáté už bylo hodně šero.

Sobota byla bez jakéhokoli pozorování a krom různého ptactva jsme viděli lišky, snrčí, laň a divočáky. Další pozorování jsme udělali až v neděli v 4:20 kdy kolem posedu kde jsem byl s Michalem prošel mladý medvěd. Přešel louku a zmizel v lese. Bylo ještě šero, takže jedna dokumentačí, řádné mázlá, se stihla, ale na nějaké mravné focení to nebylo. Každopádně o to na této akci ani nejde. Cílem je zjistit přibližný stav medvědů na Malé Fatře a jejich věková struktura pro účely jejich ochrany a studia jejich biologie.

 

Medvěd hnědý
Maco z nedělního rána. Vyšel asi 10m od našeho posedu a šel přes celou louky. Tady bych s mým vybavením měl asi lepší fotku, ale i tato se mi docela líbí :o)

 

Tak třeba zase příští rok. Budu muset ale zvážit jestli sebou brát nějakou mravnější výbavu nebo třeba jen dírkovku nebo Polaroid :o)

A ještě nějaké dokumentační fotky stop, které jsem nacházeli ráno v blátě po cestě z posedů.

 

Medvěd hnědý, stopa
Stopa většího medvěda. Pro porovnání přiložen mobil. Možná to byla ona medvědice, protože zároveň s nimi byly v bahně i malé stopy. Viz. další foto.

 

Medvěd hnědý, stopa
Možná stopy malého medvíděte.

 

 

Související odkazy:
NP Malá Fatra.

Fatranský spolok.

Jiný článek ze stejné akce na Treking.cz.

Medvěd hnědý na Wikipedii.


Komentáře k článku

25/06/2012 (16:37)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Ahoj Pavle! To si piš. Zážitky byly hodně silné. Povyprávím za tři týdny! Jirsa
25/06/2012 (10:52)
Pavel
Ahoj Jirsáčku, krásné vyprávění a parádní fleky, určitě byly silné zážitky.
22/06/2012 (07:06)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Jj ty barevné fleky to jsou fotky :))) Tento týden jsem začal experimentovat s Polaroidem takže příště beru ten Polaroid. Lezou z teho super fleky :p) R.
22/06/2012 (06:36)
Jarda
No, nechtěl bych být váš kardiolog na posedu. Určitě to muselo být nádherné. Objevit hnízdo medvědů a fotit je Lumixem, opravdu luxusní. A fotograf s foťákama doma za dveřma, též solidní. Ne, že by se mi to nikdy nestalo :))). Díky za report. Jo ještě dotaz, ty obdélníčky rozeseté mezi textem jsou jako fotky? Aha. Parádní akce.
18/06/2012 (06:10)
Mira
"Mají tu snad někde hnízdo?" :) Dobra hlaska :)


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
David
15/05/2021

Ahoj. Dneska jsem měl obrovské štěstí, viděl jsem 6 mloků. Ano .... byl jsem obrazně "na lovu mloků" kvůli focení. Asi ideální je, si nejdříve o nich něco přečíst, jak žijí atd. Ano bral jsem je do ruky, ale nikam…
Jirsa
18/04/2021

Posláno. Ať se zadaří. R.
Milan
14/04/2021

Dobrý den, prosím o zaslání plánku budky pro puštíka a sovy pálené. Děkuji Milan Veselý
Jirsa
28/03/2021

Dobrá práce! Díky za sdílení. Jirsa
Karel Klewar
22/03/2021

V listopadu 2020 jsme vyvěsili naší první budku pro puštíka obecného, který nám v létě houká nad táborem. Letos v únoru budku objevil a zabydlel se :). Máme u budky fotopast, která jeho nastěhování zachytila: https://www.youtube.com/watch?v=SDAGFTFit2c