18/07/2010Puštík obecný (Strix Aluco) v budkách

Protože nechci jen z přírody brát, ale snažím se i dávat je jednou z aktivit mimo focení vyvěšování budek. V tomto článku bych chtěl stručně popsat mé zkušenosti s vyvěšováním budek pro puštíka obecného.

 

Puštík obecný

 

Puštík obecný (Strix Aluco) je středně velká sova s velkou hlavou a tmavýma očima. Barevné varianty jsou od hnědé po šedohnědou až šedou (u nás v Beskydech jsem se setkal hlavně s formou hnědou a v jednom případě zcela zrzavou). Zespodu je světlejší a na křídlech má několik řad světlejších skvrn.

Délka: 37-43 cm
Rozpětí: 81-96 cm
Hmotnost: 280-720 g

Potravu puštíka tvoří především malí hlodavci, ale často také ptáci, hmyz či jiní drobní obratlovci a savci až do velikosti zajíce.

Můžeme se s ním setkat především ve starších listnatých a smíšených lesích. Obývá hlavně dutiny, budky, ale může zahnízdit i na zemi či v opuštěných hnízdech dravců nebo na staré půdě.

Tok puštíka může za příznívé zimy probíhat již v prosinci, ale většinou to je v lednu - únoru (Beskydy). Vajíčka (1-8) snášejí zpravidla od února. Mláďata se líhnou v cca 2 denních intervalech po cca 28-30 dnech. První dva týdny je s nimi samice na hnízdě a krmení obstarává samec. Po cca 4-5 týdnech mladí začínají poletovat v okolí hnízda a stále jsou krmeni rodiči. Kolem 2 měsíců se začínají postupně vzdalovat od hnízda.

V České republice je to asi nejrozšířenější sova a ne jinak je to i u nás v Beskydech (vyskytují se až do výšek nad 1000m.n.m). Každým rokem je slyšívám právě v období toku na mnoha lokalitách.

Doporučované rozměry budek pro puštíky obecné jsou:základna: min. 300 x 300mm až 400 x 400mm
výška budky: 450 - 600mmvletový otvor: 100 - 140mm

pozn. detaily můžete najít na internetu popř. mi napiště a pošlu vám plánek

Náš postup při vyvěšování probíhá následovně. Během začátku roku (dle toho kde se ozývají puštíci), popřípadě během léta (dle toho kde se nám zdá vhodná lokalita, která by jim vyhovovala) vytipujeme místa a konkrétní stromy kde bychom chtěli budky vyvěsit. Budky vyvěšujme v období října-listopadu (popřípadě provádíme kontrolu a vyčištění budek z loňských let). Budky vyvěšujme nejlépe na staré stromy (buky, lípy, duby) tak do 20m od okraje lesa. Poblíž by měla být vhodna lokalita na lov, tedy louky, pastviny apod. Zjistili jsme, že ideální když jsou poblíž i jehličnaté stromy.

 

Puštík obecný
Tato budka na staré lípě je úspěšně pravidelně osídlována. Výška cca 7-8m.

 

V období toku a kdy předpokládáme, že samice sedí na vejcích a mláďata jsou malá (samice ještě může být stále s nimi) na místo nechodíme, abychom je nerušili. Kontrolu jednotlivých budek provádíme cca začátkem května kdy je už velká pravděpodobnost, že mladí jsou už několik týdnů staří, popř. už můžou být rozlétlí po blízkém okolí. To pak chodíme ve spirále od budky a mladé ptáky hledáme ve větvích. Většinou je najdeme někde přitlačené ke kmeni stromu, ale i uprostřed větve ještě ani ne olistěného buku ve výškách od 3m a výše. Jelikož ptáci ještě nejsou úplně schopni letu (mají ještě spíše prachové pěří) přecházejí po větvích tam a zpět. U nás se jim v tomto období říká "haluzníci" (haluz = větev, klacek).

pozn.: pozor, pokud je samice na hnízdě a vyrušíte ji může vás napadnout!

 

Puštík obecný
Pohled do budky s mladými puštíky. Můžete vidět velikostní rozdíly podle toho jak se postupně líhli z vajec.

 

Největší odměnou je pozorování mladých haluzníků v okolí budek a pak poslouchání houkání v období toku za jasných, bezvětrných a ještě studených nocí na začátku roku.

 

Puštík obecný

 

pozn.: nejen v případě puštíků, ale i jiných druhů ptáků není vhodné jejich vyrušování v době hnízdění a to ani ve vašich budkách, které jste jim připravili. I když je to činnost určitě chvályhodná. Pokud tak činíte můžete se dopouštět v některých případech i porušení zákona o ochranně přírody a krajiny. Pokud tak činíten pro nějaké výzkumné či dokumentační účely doporučuji se poradit s místními ornitology či lokální správou CHKO (pokud se nějaké v místě vyvěšení budky nachází).

Pokud máte nějakou poznámku či vlastní zkušenost klidně mi napište.

 

Zdroje a odkazy:

Puštík obecný (Strix aluco).


Komentáře k článku

03/01/2013 (13:09)
Radim Meca
Ahoj, prosim o planky pro syce, kuliska a pustika. Mam pozemek a louku v Beskydech. Dekuji. radim
24/12/2012 (10:13)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Pokud si pamatuji, peří jsem nikdy v okolí budek nezaznamenal. Jirsa
23/12/2012 (18:23)
radek
Dobrý den,rnchtěl bych se zeptat jestli se dá v okolí budky pro Puštíka obecného nalézt peří. Našel jste někdy peří v okolí budky.
20/06/2012 (16:12)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Jasně to je taky možné, tak to určila i Monika, já přidal ještě jednu možnost a to kulíška, protože většina mladých puštíků už teď bude asi rozlítlá, kulíšci hnízdí později. Pískání kulíška je něco jak píšťalka s vysokým jasným tónem, mladí puštíci mají pískot více zabarvený. Mám nahrávky mláďat kulíšků i puštíků. Uvidíme jestli dá Monika vědět jestli to byli ti puštíci. Jirsa
20/06/2012 (15:35)
pavel bílek
a nebo to můžou být malí puštíci, ti se ozývají taky takovým zvláštním pískavým hlasem...
20/06/2012 (06:42)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Moniko děkuji za dotaz. Pokud jste si jista, že je to nějaká sova a je jich více mohli by to být malí kulíšci. Kulíšek nejmenší je malá sovička, menší než puštík. Posílám mailem odkaz na nahrávku, poslechněte a dejte vědět jestli je to ono. Jirsa
19/06/2012 (21:51)
Monika
Dobry vecer, chodim ve vecernich hodinach behat kazdy den po 20h. slysim piskani ptaku, sleduji je a podle obrazku si troufam rict, ze je to Pustik obecny. je to mozne? Nebo to je jeste jiny druh sovy... vim, ze sova houka a tak me prekvapilo piskani. Dekuji za odpoved. Rada bych znala co pravidelne sleduji;). Monika
18/05/2012 (21:22)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím. Letos to vypadá na sovy docela dobře. V jedné budce pro puštíka je 5 mladých v jedné dva a v jedné dokonce 8 kousků :o) Ještě musím zkontrolovat budku pro uralku. Jirsa
17/05/2012 (14:39)
Zdenda
Vyvěšuji s dcerou budky každoročně (většinou malé pro sýkory) a v r.2010 jsme vyvěsili i dvě větší budky (sovníky). Letos radost ! Právě Strix aluco si naše větší dílo vybral a soví rodiče v něm vyvedli 5 mláďat. V menším sovníku nic není. Přál bych si tam sýčka (velikostně by mu budka odpovídala), ale prý jejich stavy prudce klesly a už jich je málo. Bydlím v obci Dubicko (okr.Šumperk). Budka asi visí na špatném místě (uvnitř lesa). letos ji převěsíme jinam (zahrada na kraji lesa). Uvidíme.
24/07/2011 (09:50)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím Tomáši a díky za návštěvu. O rozšíření p. obecného v Norsku moc nevím, jen podle literatury zasahuje do jižní části, ale rozšířit se může i dále, možné to určitě je pokud k tomu má podmínky. Pravidelné a intenzivní houkání v období července u nás pozoruji přes den také, hlavně tam kde nám úspěšně vyhnízdili mladí v budkách, možná to jsou právě oni, nevím jistě. Možná i staří vytýčují teritorium, aby mladí nezůstávali, jen úvaha.
24/07/2011 (02:52)
Tomáš | nemam
hehehe trochu mě zaskočil Váš systém, musím to dopsat na pokračování, ale už to bude. Tak ty karasi sem nasadili před stovkami let mniši.... A já mám prosím dotaz. Puštík by se tu neměl podle internetu vůbec vyskytovat (pouze jeden pramen uvádí, že ano)a puštík podle pravidel houká okolo vánoc ale on houká celý červenec a to velmi intenzivně. Bydlím u jezera, za jezerem je jehličnatý les a v něm rozházené usedlosti a právě odtud se ozývá. Proč tedy houká? A i kukačka se tu ozývá. Dík za odpověď.
24/07/2011 (02:41)
Tomáš | nemam
Dobrý den, bydlím téměř třicet let v západním Norsku a jsem odjakživa velký milovník ptáků.. Je tu spousta nesrovnalostí udávaných publikacemi a i třeba turistickými průvodci. V západním Norsku podle knih neexistuje štika, ale ona tu existuje, Němci jí sem za druhé světové války do některých rybníků nasadili, nebylo to však cílené nasazování, ale iniciativa některých příslušníků wermachtu, zřejmě sportovních rybářů. Pak tu nemají existovat kaprovité ryby, ale je tu několik rybníků, kde j
16/05/2011 (15:01)
Marie Süssová
Poslal byste mi, prosím, plánek budky pro puštíky? Děkuji Marie Süssová
10/01/2011 (16:27)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Děkuji za návštěvu. Plánek jsem poslal.
10/01/2011 (15:29)
Jan Rock
Dobrý den, mohu požádat o zaslání plánku budky pro puštíka ? Děkuji Jan Rock
( 31 - 45 45)


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Zdeněk piskač
17/06/2020

Dobrý den, prosím o zaslání plánku budky pro Puštíka Děkuji
Jirsa
15/06/2020

Myslím, že až příští rok. Většina sov hnízdí už z kraje roku. Ale kdo ví ... :)
Václav Cimr
03/06/2020

3.června jsem umístil budku pro puštíka. Bude hnízdí až příští rok? Nebo hnízdí 2x do roka?
Jan Němec
28/02/2020

Dobrý den, mám zájem udělat budku pro puštíka. MOhl by jste mi prosím zaslat plánek? Rád bych dělal budku, která je osvědčená. Děkuji Němec
Martin Vaněk
17/02/2020

Dobrý den,prosím o radu jak vyrobit v praxi osvědčenou budku pro puštíka s ochranou proti kunám. Roky v lokalitě houkal, ale je tam spousta kun a poslední 2 roky jsem ho už neslyšel - mají to určitě na svědomí. Místo…