18/07/2010Puštík obecný (Strix Aluco) v budkách

Protože nechci jen z přírody brát, ale snažím se i dávat je jednou z aktivit mimo focení vyvěšování budek. V tomto článku bych chtěl stručně popsat mé zkušenosti s vyvěšováním budek pro puštíka obecného.

 

Puštík obecný

 

Puštík obecný (Strix Aluco) je středně velká sova s velkou hlavou a tmavýma očima. Barevné varianty jsou od hnědé po šedohnědou až šedou (u nás v Beskydech jsem se setkal hlavně s formou hnědou a v jednom případě zcela zrzavou). Zespodu je světlejší a na křídlech má několik řad světlejších skvrn.

Délka: 37-43 cm
Rozpětí: 81-96 cm
Hmotnost: 280-720 g

Potravu puštíka tvoří především malí hlodavci, ale často také ptáci, hmyz či jiní drobní obratlovci a savci až do velikosti zajíce.

Můžeme se s ním setkat především ve starších listnatých a smíšených lesích. Obývá hlavně dutiny, budky, ale může zahnízdit i na zemi či v opuštěných hnízdech dravců nebo na staré půdě.

Tok puštíka může za příznívé zimy probíhat již v prosinci, ale většinou to je v lednu - únoru (Beskydy). Vajíčka (1-8) snášejí zpravidla od února. Mláďata se líhnou v cca 2 denních intervalech po cca 28-30 dnech. První dva týdny je s nimi samice na hnízdě a krmení obstarává samec. Po cca 4-5 týdnech mladí začínají poletovat v okolí hnízda a stále jsou krmeni rodiči. Kolem 2 měsíců se začínají postupně vzdalovat od hnízda.

V České republice je to asi nejrozšířenější sova a ne jinak je to i u nás v Beskydech (vyskytují se až do výšek nad 1000m.n.m). Každým rokem je slyšívám právě v období toku na mnoha lokalitách.

Doporučované rozměry budek pro puštíky obecné jsou:základna: min. 300 x 300mm až 400 x 400mm
výška budky: 450 - 600mmvletový otvor: 100 - 140mm

pozn. detaily můžete najít na internetu popř. mi napiště a pošlu vám plánek

Náš postup při vyvěšování probíhá následovně. Během začátku roku (dle toho kde se ozývají puštíci), popřípadě během léta (dle toho kde se nám zdá vhodná lokalita, která by jim vyhovovala) vytipujeme místa a konkrétní stromy kde bychom chtěli budky vyvěsit. Budky vyvěšujme v období října-listopadu (popřípadě provádíme kontrolu a vyčištění budek z loňských let). Budky vyvěšujme nejlépe na staré stromy (buky, lípy, duby) tak do 20m od okraje lesa. Poblíž by měla být vhodna lokalita na lov, tedy louky, pastviny apod. Zjistili jsme, že ideální když jsou poblíž i jehličnaté stromy.

 

Puštík obecný
Tato budka na staré lípě je úspěšně pravidelně osídlována. Výška cca 7-8m.

 

V období toku a kdy předpokládáme, že samice sedí na vejcích a mláďata jsou malá (samice ještě může být stále s nimi) na místo nechodíme, abychom je nerušili. Kontrolu jednotlivých budek provádíme cca začátkem května kdy je už velká pravděpodobnost, že mladí jsou už několik týdnů staří, popř. už můžou být rozlétlí po blízkém okolí. To pak chodíme ve spirále od budky a mladé ptáky hledáme ve větvích. Většinou je najdeme někde přitlačené ke kmeni stromu, ale i uprostřed větve ještě ani ne olistěného buku ve výškách od 3m a výše. Jelikož ptáci ještě nejsou úplně schopni letu (mají ještě spíše prachové pěří) přecházejí po větvích tam a zpět. U nás se jim v tomto období říká "haluzníci" (haluz = větev, klacek).

pozn.: pozor, pokud je samice na hnízdě a vyrušíte ji může vás napadnout!

 

Puštík obecný
Pohled do budky s mladými puštíky. Můžete vidět velikostní rozdíly podle toho jak se postupně líhli z vajec.

 

Největší odměnou je pozorování mladých haluzníků v okolí budek a pak poslouchání houkání v období toku za jasných, bezvětrných a ještě studených nocí na začátku roku.

 

Puštík obecný

 

pozn.: nejen v případě puštíků, ale i jiných druhů ptáků není vhodné jejich vyrušování v době hnízdění a to ani ve vašich budkách, které jste jim připravili. I když je to činnost určitě chvályhodná. Pokud tak činíte můžete se dopouštět v některých případech i porušení zákona o ochranně přírody a krajiny. Pokud tak činíten pro nějaké výzkumné či dokumentační účely doporučuji se poradit s místními ornitology či lokální správou CHKO (pokud se nějaké v místě vyvěšení budky nachází).

Pokud máte nějakou poznámku či vlastní zkušenost klidně mi napište.

 

Zdroje a odkazy:

Puštík obecný (Strix aluco).


Komentáře k článku

08/02/2013 (22:36)
reydy
Puštíka poslouchám téměř každou noc už asi měsíc. Pouštím jeho hlas z noteboku na zahradě a přilákala jsem jej jednou až tak,že mi létal nad hlavou.SENZACE.
16/01/2013 (21:14)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím, plánek posílám na mail. Jinak ochrana budek před predací kunou se dělá pomocí oplechování boků. Věřím, že v přtomnosti samice na hnízdě by se kuna snad neodvážila anebo by zle pochodila, ale určitě ochrana nevadí a i takový případ se může jistě stát, hlavně v nepřítomnosti rodičů. Jirsák
16/01/2013 (11:45)
Antonín | rybako.cz
Dobrý den, prosím o zaslání rozměru budky pro puštíka. A taky se chci zeptat na vhodné zavěšení budky, v mé lokalitě jsou přemnožené kuny, tak aby jsem na sovy nevytvořil past pro tyto predátory. Pozn. včera večer se mi puštík vystavil v celé kráse na cca 5m. Děkuji Kohut
03/01/2013 (17:01)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Díky za návštěvu stránek a zájem o budky. Odpovídám na mail. Jirsa
03/01/2013 (13:09)
Radim Meca
Ahoj, prosim o planky pro syce, kuliska a pustika. Mam pozemek a louku v Beskydech. Dekuji. radim
24/12/2012 (10:13)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Pokud si pamatuji, peří jsem nikdy v okolí budek nezaznamenal. Jirsa
23/12/2012 (18:23)
radek
Dobrý den,rnchtěl bych se zeptat jestli se dá v okolí budky pro Puštíka obecného nalézt peří. Našel jste někdy peří v okolí budky.
20/06/2012 (16:12)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Jasně to je taky možné, tak to určila i Monika, já přidal ještě jednu možnost a to kulíška, protože většina mladých puštíků už teď bude asi rozlítlá, kulíšci hnízdí později. Pískání kulíška je něco jak píšťalka s vysokým jasným tónem, mladí puštíci mají pískot více zabarvený. Mám nahrávky mláďat kulíšků i puštíků. Uvidíme jestli dá Monika vědět jestli to byli ti puštíci. Jirsa
20/06/2012 (15:35)
pavel bílek
a nebo to můžou být malí puštíci, ti se ozývají taky takovým zvláštním pískavým hlasem...
20/06/2012 (06:42)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Moniko děkuji za dotaz. Pokud jste si jista, že je to nějaká sova a je jich více mohli by to být malí kulíšci. Kulíšek nejmenší je malá sovička, menší než puštík. Posílám mailem odkaz na nahrávku, poslechněte a dejte vědět jestli je to ono. Jirsa
19/06/2012 (21:51)
Monika
Dobry vecer, chodim ve vecernich hodinach behat kazdy den po 20h. slysim piskani ptaku, sleduji je a podle obrazku si troufam rict, ze je to Pustik obecny. je to mozne? Nebo to je jeste jiny druh sovy... vim, ze sova houka a tak me prekvapilo piskani. Dekuji za odpoved. Rada bych znala co pravidelne sleduji;). Monika
18/05/2012 (21:22)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím. Letos to vypadá na sovy docela dobře. V jedné budce pro puštíka je 5 mladých v jedné dva a v jedné dokonce 8 kousků :o) Ještě musím zkontrolovat budku pro uralku. Jirsa
17/05/2012 (14:39)
Zdenda
Vyvěšuji s dcerou budky každoročně (většinou malé pro sýkory) a v r.2010 jsme vyvěsili i dvě větší budky (sovníky). Letos radost ! Právě Strix aluco si naše větší dílo vybral a soví rodiče v něm vyvedli 5 mláďat. V menším sovníku nic není. Přál bych si tam sýčka (velikostně by mu budka odpovídala), ale prý jejich stavy prudce klesly a už jich je málo. Bydlím v obci Dubicko (okr.Šumperk). Budka asi visí na špatném místě (uvnitř lesa). letos ji převěsíme jinam (zahrada na kraji lesa). Uvidíme.
24/07/2011 (09:50)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím Tomáši a díky za návštěvu. O rozšíření p. obecného v Norsku moc nevím, jen podle literatury zasahuje do jižní části, ale rozšířit se může i dále, možné to určitě je pokud k tomu má podmínky. Pravidelné a intenzivní houkání v období července u nás pozoruji přes den také, hlavně tam kde nám úspěšně vyhnízdili mladí v budkách, možná to jsou právě oni, nevím jistě. Možná i staří vytýčují teritorium, aby mladí nezůstávali, jen úvaha.
24/07/2011 (02:52)
Tomáš | nemam
hehehe trochu mě zaskočil Váš systém, musím to dopsat na pokračování, ale už to bude. Tak ty karasi sem nasadili před stovkami let mniši.... A já mám prosím dotaz. Puštík by se tu neměl podle internetu vůbec vyskytovat (pouze jeden pramen uvádí, že ano)a puštík podle pravidel houká okolo vánoc ale on houká celý červenec a to velmi intenzivně. Bydlím u jezera, za jezerem je jehličnatý les a v něm rozházené usedlosti a právě odtud se ozývá. Proč tedy houká? A i kukačka se tu ozývá. Dík za odpověď.
( 31 - 45 49)


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
David
15/05/2021

Ahoj. Dneska jsem měl obrovské štěstí, viděl jsem 6 mloků. Ano .... byl jsem obrazně "na lovu mloků" kvůli focení. Asi ideální je, si nejdříve o nich něco přečíst, jak žijí atd. Ano bral jsem je do ruky, ale nikam…
Jirsa
18/04/2021

Posláno. Ať se zadaří. R.
Milan
14/04/2021

Dobrý den, prosím o zaslání plánku budky pro puštíka a sovy pálené. Děkuji Milan Veselý
Jirsa
28/03/2021

Dobrá práce! Díky za sdílení. Jirsa
Karel Klewar
22/03/2021

V listopadu 2020 jsme vyvěsili naší první budku pro puštíka obecného, který nám v létě houká nad táborem. Letos v únoru budku objevil a zabydlel se :). Máme u budky fotopast, která jeho nastěhování zachytila: https://www.youtube.com/watch?v=SDAGFTFit2c