18/07/2010Puštík obecný (Strix Aluco) v budkách

Protože nechci jen z přírody brát, ale snažím se i dávat je jednou z aktivit mimo focení vyvěšování budek. V tomto článku bych chtěl stručně popsat mé zkušenosti s vyvěšováním budek pro puštíka obecného.

 

Puštík obecný

 

Puštík obecný (Strix Aluco) je středně velká sova s velkou hlavou a tmavýma očima. Barevné varianty jsou od hnědé po šedohnědou až šedou (u nás v Beskydech jsem se setkal hlavně s formou hnědou a v jednom případě zcela zrzavou). Zespodu je světlejší a na křídlech má několik řad světlejších skvrn.

Délka: 37-43 cm
Rozpětí: 81-96 cm
Hmotnost: 280-720 g

Potravu puštíka tvoří především malí hlodavci, ale často také ptáci, hmyz či jiní drobní obratlovci a savci až do velikosti zajíce.

Můžeme se s ním setkat především ve starších listnatých a smíšených lesích. Obývá hlavně dutiny, budky, ale může zahnízdit i na zemi či v opuštěných hnízdech dravců nebo na staré půdě.

Tok puštíka může za příznívé zimy probíhat již v prosinci, ale většinou to je v lednu - únoru (Beskydy). Vajíčka (1-8) snášejí zpravidla od února. Mláďata se líhnou v cca 2 denních intervalech po cca 28-30 dnech. První dva týdny je s nimi samice na hnízdě a krmení obstarává samec. Po cca 4-5 týdnech mladí začínají poletovat v okolí hnízda a stále jsou krmeni rodiči. Kolem 2 měsíců se začínají postupně vzdalovat od hnízda.

V České republice je to asi nejrozšířenější sova a ne jinak je to i u nás v Beskydech (vyskytují se až do výšek nad 1000m.n.m). Každým rokem je slyšívám právě v období toku na mnoha lokalitách.

Doporučované rozměry budek pro puštíky obecné jsou:základna: min. 300 x 300mm až 400 x 400mm
výška budky: 450 - 600mmvletový otvor: 100 - 140mm

pozn. detaily můžete najít na internetu popř. mi napiště a pošlu vám plánek

Náš postup při vyvěšování probíhá následovně. Během začátku roku (dle toho kde se ozývají puštíci), popřípadě během léta (dle toho kde se nám zdá vhodná lokalita, která by jim vyhovovala) vytipujeme místa a konkrétní stromy kde bychom chtěli budky vyvěsit. Budky vyvěšujme v období října-listopadu (popřípadě provádíme kontrolu a vyčištění budek z loňských let). Budky vyvěšujme nejlépe na staré stromy (buky, lípy, duby) tak do 20m od okraje lesa. Poblíž by měla být vhodna lokalita na lov, tedy louky, pastviny apod. Zjistili jsme, že ideální když jsou poblíž i jehličnaté stromy.

 

Puštík obecný
Tato budka na staré lípě je úspěšně pravidelně osídlována. Výška cca 7-8m.

 

V období toku a kdy předpokládáme, že samice sedí na vejcích a mláďata jsou malá (samice ještě může být stále s nimi) na místo nechodíme, abychom je nerušili. Kontrolu jednotlivých budek provádíme cca začátkem května kdy je už velká pravděpodobnost, že mladí jsou už několik týdnů staří, popř. už můžou být rozlétlí po blízkém okolí. To pak chodíme ve spirále od budky a mladé ptáky hledáme ve větvích. Většinou je najdeme někde přitlačené ke kmeni stromu, ale i uprostřed větve ještě ani ne olistěného buku ve výškách od 3m a výše. Jelikož ptáci ještě nejsou úplně schopni letu (mají ještě spíše prachové pěří) přecházejí po větvích tam a zpět. U nás se jim v tomto období říká "haluzníci" (haluz = větev, klacek).

pozn.: pozor, pokud je samice na hnízdě a vyrušíte ji může vás napadnout!

 

Puštík obecný
Pohled do budky s mladými puštíky. Můžete vidět velikostní rozdíly podle toho jak se postupně líhli z vajec.

 

Největší odměnou je pozorování mladých haluzníků v okolí budek a pak poslouchání houkání v období toku za jasných, bezvětrných a ještě studených nocí na začátku roku.

 

Puštík obecný

 

pozn.: nejen v případě puštíků, ale i jiných druhů ptáků není vhodné jejich vyrušování v době hnízdění a to ani ve vašich budkách, které jste jim připravili. I když je to činnost určitě chvályhodná. Pokud tak činíte můžete se dopouštět v některých případech i porušení zákona o ochranně přírody a krajiny. Pokud tak činíten pro nějaké výzkumné či dokumentační účely doporučuji se poradit s místními ornitology či lokální správou CHKO (pokud se nějaké v místě vyvěšení budky nachází).

Pokud máte nějakou poznámku či vlastní zkušenost klidně mi napište.

 

Zdroje a odkazy:

Puštík obecný (Strix aluco).


Komentáře k článku

14/01/2015 (13:31)
Miloš Juračka
Dobrý den,můžete prosím poslat návody na stavbu budek pro sovy?Díky moc,Juračka. P.S. chválím Vaše stránky,palec nahoru :-)
25/09/2014 (07:59)
kateřina
Děkuji za odpověď a zaslání plánku na budku.
25/09/2014 (07:06)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím. Plánek posílám na mail. Budku osidlují a používají hlavně v době rozmnožování, tedy cca leden - květen. Radek
24/09/2014 (20:08)
kateřina
Dobrý den. Na komíně se nám usídlil puštík, který se již 3 rokem vrací. Přilétá vždy v září a začátkem léta května odlétá pryč. Prosím o zaslání plánku budky...je mi paní sovy v zimě, kdy na ní sněží moc líto. Děkuji.
21/05/2014 (00:17)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím. Posílám na mail. Jirsa
Můžu požádat o zaslání plánku na výrobu budky pro puštíka? Děkuji
05/04/2014 (19:28)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Děkuji za návštěvu stránek. Plánek jsem poslal.
05/04/2014 (11:15)
Jitka
Dobrý den, při zatápění v krbu jsme objevili v komíně asi puštíka. Komínovými dvířky jsme ho zabaleného do utěrky vytáhli ven. Byl v pořádku a hned odletěl na strom, kde chvilku seděl. Škoda, že jsme ho nestihli vyfotit, ale byli jsme z toho překvapení, protože jsme nikdy sovu v ruce neměli. Houkání sovy jsme v noci poslouchali už asi 1,5 měsíce. Máme srub postavený u lesa. Prosím o zaslání návodu na budku. Děkuji
14/05/2013 (22:14)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím. Pošlete pro zajímavost fotku. Na půdách často hnízdí sova pálená, ale samozřejmě to může být i ten puštík. Pokud chcete vyvěsit budku, můžete někde poblíž toho objektu na nějaký větší strom. Osobně nemám zkušenosti s hnízděním puštíka v takovém prostoru. Pokud se hnízdění vyvede, může se tam bez problému vrátit hnízdit i další roky. R.
14/05/2013 (21:23)
Petr Lumbert
Dobrý večer přeju! Už asi dva měsíce chodím na půdu objektu (bývalého JZD) kde pracuji pozorovat sovu. Dnes se mi jí podařilo vyfotit. Je to na 99% puštík obecný. Často ho v okolí slýchám houkat. Rád bych ho tam nějak udržel. Tak jsem se chtěl zeptat: má smysl mu tam na příští rok vyvěsit budku? Přijde mi divné věšet budky na půdě.. :-) . Nestačila by nějaká plošina nebo něco podobného? Samozřejmě dobře zabezpečeného proti všudypřítomným kunám... Máte s tím nějakou zkušenost? Moc děkuju!
08/02/2013 (23:05)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Probíhá teď tok. Takže jsou aktivní a na nahrávku reagují. Taky se mi stalo, že při puštění nahrávky mi puštík nalétával nad hlavu. Pěkný zážitek. Jirsa
08/02/2013 (22:36)
reydy
Puštíka poslouchám téměř každou noc už asi měsíc. Pouštím jeho hlas z noteboku na zahradě a přilákala jsem jej jednou až tak,že mi létal nad hlavou.SENZACE.
16/01/2013 (21:14)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím, plánek posílám na mail. Jinak ochrana budek před predací kunou se dělá pomocí oplechování boků. Věřím, že v přtomnosti samice na hnízdě by se kuna snad neodvážila anebo by zle pochodila, ale určitě ochrana nevadí a i takový případ se může jistě stát, hlavně v nepřítomnosti rodičů. Jirsák
16/01/2013 (11:45)
Antonín | rybako.cz
Dobrý den, prosím o zaslání rozměru budky pro puštíka. A taky se chci zeptat na vhodné zavěšení budky, v mé lokalitě jsou přemnožené kuny, tak aby jsem na sovy nevytvořil past pro tyto predátory. Pozn. včera večer se mi puštík vystavil v celé kráse na cca 5m. Děkuji Kohut
03/01/2013 (17:01)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Díky za návštěvu stránek a zájem o budky. Odpovídám na mail. Jirsa
( 16 - 30 45)


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Zdeněk piskač
17/06/2020

Dobrý den, prosím o zaslání plánku budky pro Puštíka Děkuji
Jirsa
15/06/2020

Myslím, že až příští rok. Většina sov hnízdí už z kraje roku. Ale kdo ví ... :)
Václav Cimr
03/06/2020

3.června jsem umístil budku pro puštíka. Bude hnízdí až příští rok? Nebo hnízdí 2x do roka?
Jan Němec
28/02/2020

Dobrý den, mám zájem udělat budku pro puštíka. MOhl by jste mi prosím zaslat plánek? Rád bych dělal budku, která je osvědčená. Děkuji Němec
Martin Vaněk
17/02/2020

Dobrý den,prosím o radu jak vyrobit v praxi osvědčenou budku pro puštíka s ochranou proti kunám. Roky v lokalitě houkal, ale je tam spousta kun a poslední 2 roky jsem ho už neslyšel - mají to určitě na svědomí. Místo…