Protože nechci jen z přírody brát, ale snažím se i dávat je jednou z aktivit mimo focení vyvěšování budek. V tomto článku bych chtěl stručně popsat mé zkušenosti s vyvěšováním budek pro puštíka obecného.
Puštík obecný (Strix Aluco) je středně velká sova s velkou hlavou a tmavýma očima. Barevné varianty jsou od hnědé po šedohnědou až šedou (u nás v Beskydech jsem se setkal hlavně s formou hnědou a v jednom případě zcela zrzavou). Zespodu je světlejší a na křídlech má několik řad světlejších skvrn.
Délka: 37-43 cm
Rozpětí: 81-96 cm
Hmotnost: 280-720 g
Potravu puštíka tvoří především malí hlodavci, ale často také ptáci, hmyz či jiní drobní obratlovci a savci až do velikosti zajíce.
Můžeme se s ním setkat především ve starších listnatých a smíšených lesích. Obývá hlavně dutiny, budky, ale může zahnízdit i na zemi či v opuštěných hnízdech dravců nebo na staré půdě.
Tok puštíka může za příznívé zimy probíhat již v prosinci, ale většinou to je v lednu - únoru (Beskydy). Vajíčka (1-8) snášejí zpravidla od února. Mláďata se líhnou v cca 2 denních intervalech po cca 28-30 dnech. První dva týdny je s nimi samice na hnízdě a krmení obstarává samec. Po cca 4-5 týdnech mladí začínají poletovat v okolí hnízda a stále jsou krmeni rodiči. Kolem 2 měsíců se začínají postupně vzdalovat od hnízda.
V České republice je to asi nejrozšířenější sova a ne jinak je to i u nás v Beskydech (vyskytují se až do výšek nad 1000m.n.m). Každým rokem je slyšívám právě v období toku na mnoha lokalitách.
Doporučované rozměry budek pro puštíky obecné jsou:základna: min. 300 x 300mm až 400 x 400mm
výška budky: 450 - 600mmvletový otvor: 100 - 140mm
pozn. detaily můžete najít na internetu popř. mi napiště a pošlu vám plánek
Náš postup při vyvěšování probíhá následovně. Během začátku roku (dle toho kde se ozývají puštíci), popřípadě během léta (dle toho kde se nám zdá vhodná lokalita, která by jim vyhovovala) vytipujeme místa a konkrétní stromy kde bychom chtěli budky vyvěsit. Budky vyvěšujme v období října-listopadu (popřípadě provádíme kontrolu a vyčištění budek z loňských let). Budky vyvěšujme nejlépe na staré stromy (buky, lípy, duby) tak do 20m od okraje lesa. Poblíž by měla být vhodna lokalita na lov, tedy louky, pastviny apod. Zjistili jsme, že ideální když jsou poblíž i jehličnaté stromy.
V období toku a kdy předpokládáme, že samice sedí na vejcích a mláďata jsou malá (samice ještě může být stále s nimi) na místo nechodíme, abychom je nerušili. Kontrolu jednotlivých budek provádíme cca začátkem května kdy je už velká pravděpodobnost, že mladí jsou už několik týdnů staří, popř. už můžou být rozlétlí po blízkém okolí. To pak chodíme ve spirále od budky a mladé ptáky hledáme ve větvích. Většinou je najdeme někde přitlačené ke kmeni stromu, ale i uprostřed větve ještě ani ne olistěného buku ve výškách od 3m a výše. Jelikož ptáci ještě nejsou úplně schopni letu (mají ještě spíše prachové pěří) přecházejí po větvích tam a zpět. U nás se jim v tomto období říká "haluzníci" (haluz = větev, klacek).
pozn.: pozor, pokud je samice na hnízdě a vyrušíte ji může vás napadnout!
Největší odměnou je pozorování mladých haluzníků v okolí budek a pak poslouchání houkání v období toku za jasných, bezvětrných a ještě studených nocí na začátku roku.
pozn.: nejen v případě puštíků, ale i jiných druhů ptáků není vhodné jejich vyrušování v době hnízdění a to ani ve vašich budkách, které jste jim připravili. I když je to činnost určitě chvályhodná. Pokud tak činíte můžete se dopouštět v některých případech i porušení zákona o ochranně přírody a krajiny. Pokud tak činíten pro nějaké výzkumné či dokumentační účely doporučuji se poradit s místními ornitology či lokální správou CHKO (pokud se nějaké v místě vyvěšení budky nachází).
Pokud máte nějakou poznámku či vlastní zkušenost klidně mi napište.
Zdroje a odkazy: