01/08/2010Kosení orchidejové lúky

Tento víkend jsem již letos podruhé přijal pozvání mého kamaráda Pavla Bílka na kosení orchidejových lúk na Zákopčí. Tato akce mne zaujala již při prvním konání v červnu a protože se snažím držet svého hesla „Nelze jen brát je třeba i dávat.“ tak věřím, že mimo vyvěšování budek zejména pro puštíky a sýce se kosení stane v mém kalendáři pravidelnou akcí.

Nejde jen o to, že člověk pomůže dobré věci, ale jde také o to, že se na takové akci sejde parta dobrých lidí se kterými si příjemně popovídáme a aj zasmějeme a jen škoda, že celý den uteče jak voda v Hutiském potoku. Mělo to jen jedno mínus a to, že jsem si nestihl pořídit vlastní kosu a tak jsem si zase musel kosu půjčovat. Takže do příště si snad už určitě stihnu pořídit vlastní!

 

 

Kosení
Když jelo více kosáčů za sebou a střídali jsme se, pokosené části rychle přibývalo.

 


Proč kosit louky s výskytem orchidejí?

Protože v případě že nejsou cíleně koseny (popřípadě vypásány ovcemi) časem by zarostly náletem, invazivním plevelem, popř. od lesa kapradím a borůvčím a tím by postupně zmenšili možnost dalšího růstu orchidejím a časem by celou lokalitu obsadili a orchideje by z celé lokality vymizely.

 

 

Kosení
Na takový svah si s traktůrkem nevyjedete.

 


Pár poznámek co jsem pochytil z kosení orchidejových lúk

  • Louky na kterých rostou orchideje, ale i jiné kvetoucí rostliny jsou zdrojem potravy a místem k úkrytu i rozmnožování pro různé druhy z živočišné říše, především pro motýly a brouky a jiný hmyz či pro drobné plazy. Proto je rozumné nechat na kosené louce malé neposečené ostrůvky (jeden či více podle velikosti), které se pak posečou s odstupem času (nebo se nechají tak a zase posečou další rok).
  • Kosení samozřejmě provádíme tak, abychom nepoškodili či úplně neposekli kvetoucí orchideje. My jsme v červnu posekli část louky kde na jaře kvetou prstnatci bezoví a vynechávali jsme místa kde začínali kvést vemeníci s tím, že jsme museli dávat pozor ať nějakého vemeníka nepodsečeme. Při sečení otavy už nebylo po orchidejích ani památky a tak se séklo vše jen jsme vynechávali místa s polštáři mateřídoušky.
  • Posečené trávy a byliny lze také rozprostřít na místa s jejich menším druhovým zastoupením a dát tak možnost vysemenění na těchto místech, např. okraj louky u lesa apod. Dokonce jsem slyšel, že pokud někdo disponuje např. volnou stodolou či jiným objektem v místě sečení, nechává volně vysemenit tyto trávy a byliny na plachty a pak získané semeno používá k vysetí v chudších místech dané lokality, ale i jinde.

 

 

Kosení
Dobře nakutá kosa je základ. Foto: Michal K.

 

 

Doplněno 30/8/2010

Pokosená louka
Posečená lokalita s výskytem rosnatky okrouhlolisté a několika druhů prstnatců. Při kosení byly vynechány orchideje s tobolkami v kterých se nachází semeno.

Komentáře k článku

06/11/2010 (12:39)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Díky Davide. Poslal jsem maila.
06/11/2010 (06:33)
David
Příětí rok rád pomůžu
06/09/2010 (18:06)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Tak jsem se dnes stal hrdým majitelem již zajeté kosy tak jak jsem si přál. Takže příště na kosení již s vlastní kosou!
13/08/2010 (19:49)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Ty části kde rostl už větší nálet se dají vzít křoviňákem, to taky někdy použijeme. Ale to už není ono :o) při kosení je sranda, můžete vykládat a štenkrovat se. Je tam tedy i jakási společenská funkce. Křoviňák jen řve a nic není slyšet, ale zase takový švih kosou, když se povede, to je zvuk!
13/08/2010 (13:18)
J. Krátký
A proč to nevezmete křoviňáky? :o)


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Zdeněk piskač
17/06/2020

Dobrý den, prosím o zaslání plánku budky pro Puštíka Děkuji
Jirsa
15/06/2020

Myslím, že až příští rok. Většina sov hnízdí už z kraje roku. Ale kdo ví ... :)
Václav Cimr
03/06/2020

3.června jsem umístil budku pro puštíka. Bude hnízdí až příští rok? Nebo hnízdí 2x do roka?
Jan Němec
28/02/2020

Dobrý den, mám zájem udělat budku pro puštíka. MOhl by jste mi prosím zaslat plánek? Rád bych dělal budku, která je osvědčená. Děkuji Němec
Martin Vaněk
17/02/2020

Dobrý den,prosím o radu jak vyrobit v praxi osvědčenou budku pro puštíka s ochranou proti kunám. Roky v lokalitě houkal, ale je tam spousta kun a poslední 2 roky jsem ho už neslyšel - mají to určitě na svědomí. Místo…