18/11/2011Obora Hukvaldy

Fotky z obory nemají pro wild life fotografa až takovou hodnotu jako fotky zvířete z volné přírody, ale stejně jako třeba ZOO je obora dobrým tréninkovým místem pro fotografa a Hukvaldy jsou určitě i vhodné pro spojení rodinného výletu s focením.
Obora Hukvaldy se rozléhá pod stejnojmenným hradem u obce Hukvaldy poblíž Příbora. První zmínky o této oboře jsou z let 1566-1567 jedním z olomouckým biskupem Vilémem Prusínovským z Víckova, který byl majitelem Hukvladského panství. Rozloha obory se měnila v průběhu času z původních 200ha (rok 1730) na současných 457ha (od roku 1974). Údaje o stavu zvířat se mění, ale vždy jde o více jak stovku muflonů a o něco více daňků.
Pro mne cennější než chovaní daňci a mufloni jsou možná staré bukové porosty a mnoho dutin ve starých lípách. To je také důvod proč zde hnízdí třeba holub doupňák, krutihlav, datel či lejsek malý. Ale třeba také puštík obecný, kterého jsem zde slyšel houkat při své loňské návštěvě před koncem roku.

Přes oboru vede cesta po které se dá přejít napříč oborou a přímo z cesty (když máte štěstí) nafotit muflony či daňky. Je lepší si naplánovat příchod časně z rána když zde ještě není mnoho návštěvníků a zvěř je více stáhnutá dole kolem cesty. Někdy je můžete i vidět jak přes cestu přebíhají. Já zde chodím tak jednou ročně a to hlavně v období daňčí a mufloní říje kdy jsou tato zvířata i méně ostražitá když jsou zabrána do soubojů.

 

Fotovýbava

Pro focení z cesty bych doporučoval minimálně ohnisko 300mm pro případy, že budete mít štěstí a zvířata budou blízko. Ideální pak 400 či 500mm. Samozřejmě při těchto ohniscích i stativ a v zimě teplé ponožky :o) Fotky muflonů a daňků níže byly všechny pořízeny z cesty: 

 
Daňci, mufloni, Hukvaldy
Skupina daňků se vyvalovala v sadu za hájenkou. Tady by se hodila nějaká 500mm, já fotil 300mm a musel jsem řezat.

 

Daňci, mufloni, Hukvaldy
Na podzim jsou daňci v listí krásně maskovaní a občas jsou kousek od cesty a ani si jich nevšimnete.

 

Daňci, mufloni, Hukvaldy
Občas lze vidět i daňky při souboji. To se pak v ranním tichu rozléhá rachot paroží po celé oboře. Nádherný prožitek, i když jen v oboře.

 

Daňci, mufloni, Hukvaldy

 

Daňci, mufloni, Hukvaldy

 

Daňci, mufloni, Hukvaldy
Tihle dva chtěli udělat manželskou fotku nad postel, tak jsem je cvakl.

 

Daňci, mufloni, Hukvaldy
Tento mlaďoch mne pozoroval kousek od cesty.

 

Daňci, mufloni, Hukvaldy

 

Když se procházíte chladnou ranní oborou láká to i k jiným fotkám než jsou zvířátka:

 

Daňci, mufloni, Hukvaldy

 

Daňci, mufloni, Hukvaldy

 

No a když nemáte štěstí na daňky a muflony určitě budete mít možnost vyfotit si lišku Bystrooušku:

 

Daňci, mufloni, Hukvaldy

 


Zdroje a odkazy: 
Stránky hradu Hukvaldy s fotkami obory.

Hukvaldy na Wikipedii.

Podzim na Hukvaldech.


Komentáře k článku

01/12/2011 (23:26)
Jirka D.
Taky chodím na Hukvaldy. Ten druhý souboj od vrchu je super! Škoda té nohy. Dobré světlo přeji. Jirka D.


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.
Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Jirsa
04/07/2019

Zdravím, tak pokud jsou to kutilky já bych je tam nechal, už se mi to taky jednou stalo v pracovně, pak se postupě líhly a pouštěl jsem je ven :) R.
lenka
03/07/2019

díky za inspiraci!
Nicole
01/07/2019

Mám je tam nechat? Nechci jednou doma potkat roj :D
Nicole
01/07/2019

Zdravíčko, chci vás poprosit o radu. Odjela jsem na 5 dní do přírody, ze své garsonky v Praze. Já hlava děravá, jsem zapomněla zavřít ventilaci u okna. A mezitím co jsem byla pryč, se mi za nástěnku nastěhovaly ,tipuji, že…
Jirsa
14/05/2019

Zdravím, nevím jestli je na to přesná odpověď. Prioritou je vhodné místo, starý vyskoý strom, na okraji lesa nebo ne hluboko v něm. Tam bylo nejvíce úspěchů se zahnízděním, dle mých zkušeností. Budky jsme rozvěšovali i několik km od sebe.…