Fotky z obory nemají pro wild life fotografa až takovou hodnotu jako fotky zvířete z volné přírody, ale stejně jako třeba ZOO je obora dobrým tréninkovým místem pro fotografa a Hukvaldy jsou určitě i vhodné pro spojení rodinného výletu s focením.
Obora Hukvaldy se rozléhá pod stejnojmenným hradem u obce Hukvaldy poblíž Příbora. První zmínky o této oboře jsou z let 1566-1567 jedním z olomouckým biskupem Vilémem Prusínovským z Víckova, který byl majitelem Hukvladského panství. Rozloha obory se měnila v průběhu času z původních 200ha (rok 1730) na současných 457ha (od roku 1974). Údaje o stavu zvířat se mění, ale vždy jde o více jak stovku muflonů a o něco více daňků.
Pro mne cennější než chovaní daňci a mufloni jsou možná staré bukové porosty a mnoho dutin ve starých lípách. To je také důvod proč zde hnízdí třeba holub doupňák, krutihlav, datel či lejsek malý. Ale třeba také puštík obecný, kterého jsem zde slyšel houkat při své loňské návštěvě před koncem roku.
Přes oboru vede cesta po které se dá přejít napříč oborou a přímo z cesty (když máte štěstí) nafotit muflony či daňky. Je lepší si naplánovat příchod časně z rána když zde ještě není mnoho návštěvníků a zvěř je více stáhnutá dole kolem cesty. Někdy je můžete i vidět jak přes cestu přebíhají. Já zde chodím tak jednou ročně a to hlavně v období daňčí a mufloní říje kdy jsou tato zvířata i méně ostražitá když jsou zabrána do soubojů.
Fotovýbava
Pro focení z cesty bych doporučoval minimálně ohnisko 300mm pro případy, že budete mít štěstí a zvířata budou blízko. Ideální pak 400 či 500mm. Samozřejmě při těchto ohniscích i stativ a v zimě teplé ponožky :o) Fotky muflonů a daňků níže byly všechny pořízeny z cesty:
Když se procházíte chladnou ranní oborou láká to i k jiným fotkám než jsou zvířátka:
No a když nemáte štěstí na daňky a muflony určitě budete mít možnost vyfotit si lišku Bystrooušku:
Zdroje a odkazy:
Stránky hradu Hukvaldy s fotkami obory.
Hukvaldy na Wikipedii.
Podzim na Hukvaldech.