Druhy

Vloženo: 12/11/2011
Chřástal polní je mým dalším oblíbeným ptákem, na kterého můžeme v Beskydech narazit. Objevuje se zde v druhé půlce května, či začátkem června, kdy přilétá ze svých zimovišť v Africe. Chřástal je u nás řazen mezi zvláště chráněné druhy a jeho početní stavy v posledních desetiletích kolísaly od několika stovek až po několik tisíc volajících samečků.
Chřástal polní (Crex crex)
Vloženo: 09/09/2011
Čáp černý je další z mých oblíbených ptáků. Nejen pro svůj vzhled, ale také proto, že ještě před nějakými dvaceti či třiceti lety jsem ho považoval za snad exotického ptáka kterého u nás vidět byl malý zázrak a v posledních letech ho vídávám celkem pravidelně a to třeba i při přeletu kolem našeho domu v Rožnově. Mám to štěstí že jsme ho měl možnost nejednou pozorovat také při hnízdění.
Čáp černý (Ciconia nigra)
Vloženo: 18/08/2011
Mlok patří k mým oblíbeným živočichům a mám radost z každého setkání s tímto obojživelníkem v naší přírodě, Beskydech zejména. V mládí jsem ho pravidelně potkával i u nás na Rysové kolem potůčků a u cest, ale v posledních letech se jeho výskyt na této lokalitě výrazně snížil a vídávám ho jen velmi sporadicky.
Mlok skvrnitý (Salamandra salamandra)
Vloženo: 12/06/2011
Puštík obecný patří u nás v Beskydech, ale i v České republice k nejběžnějšímu druhu sov, kterou najdeme od nížim po hory do výšky cca 1000 m.n.m. Jde o středně velkou sovu s velkou hlavou a velkýma tmavýma očima. Ke svému rozmnožování potřebuje staré dutinové stromy, ale úspěšně zahnízdí i v připravené budce, vyjímečně i v starých hnízdech dravců nebo i na zemi.
Puštík obecný (Strix Aluco)
Vloženo: 01/05/2011
Jezevec lesní patří mezi lasicovité šelmy a u nás je největším zástupcem této skupiny. V podstatě každé malé dítě ví jak jezevec vypadá, ale jen málokdo ho viděl naživo v přírodě. A to i když je u nás poměrně rozšířený. To že uniká lidské pozornosti je zapříčiněno tím, že žije skrytým životem a jeho aktivita je hlavně noční.
Jezevec lesní (Meles meles)
Vloženo: 17/04/2011
Šafrán bělokvětý je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 15cm. Najdeme ji na vlhčích horských loukách a pastvinách. Když už se někde vyskytuje je to v hojném množství až tisíců či desetitisíců kusů. Barva květu je světle fialová až bílá či fialovo bíle pruhovaná. Uvnitř květu najdeme pestík, který se dělí na tři žlutočervené blizny.
Šafrán bělokvětý (Crocus albiflorus)
Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce Fotoobchůdek
Poslední komentáře:
Jirsa
31/07/2014

Zdravím. Ano, jsem v kontaktu s CHKO Beskydy. Bobužel až tak chytrý mobil nemám, takže zatím aplikaci nevyužiji. Ale díky za tip a návštěvu stránek.
Radomír Studený
30/07/2014

Dobrý den pane Jirso, musím pochválit Váš pěkný článek vyšperkovaný o velmi povedené fotky. Ještě více chválím snahu zmapovat mloky v Beskydech. Dáváte výsledky ochranářům (Správě CHKO Beskydy)? Mohli by je zanést do Nálezové databáze ochrny přírody, což pak pomáhá…
Jirsa
29/07/2014

Zdar Kolego! No sem ostuda. Naposled jsem tam byl s tebou někdy v tom květnu. Nemám info. Ale slíbili jsme Pavlíkovi tu slivovici. Takže je třeba se jen domluvit a přepadnem ho. Chce to jen řidiče :o)
Jirsa
29/07/2014

Zdravím na Slovensko! Také se tam rád vracím. Aspoň párkrát za rok.
Tihis
29/07/2014

Super kolego, kolik jich tam je letos v roce 2014 ? Urodilo se? =)