24/08/2014Květnatec Archerův (Clathrus archeri)

Květnatec Archerův je zajímavá houba na kterou u nás můžeme narazit od května do listopadu. Jde o přistěhovalce z oblasti Austrálie, Nového Zélendu a Tasmánie. Do Evropy byl zavlečen pomocí výtrusů společně s ovčí vlnou a bavlnou během první světové války. První nález v Evropě je z roku 1914 z Francie z Vogéz. U nás byl poprvé určen v roce 1963 v jižních Čechách. Na Vsetínsku pak v roce 1986 a v současné době ho lze nalézt na stovkách lokalit po celém okrese.

 

 

 

 

Jde o saprofytickou houbu, která roste na humózní půdě nebo na velmi trouchnivém dřevě. Potřebuje vyšší vlhkost substrátu a mikroklimatu a částečné zastínění. U nás ji můžeme nalézt zejména v teplých listnatých a smíšených lesích s mírně kyselou půdou. Ale také na okrajích luk v travnatém porostu nebo v bytové zástavbě přímo na zahradách.
Plodnice vyrůstá z vajíčka (2,5 - 6 cm v průměru), které má šedou až hnědavou barvu a k substrátu je přichyceno několika kořínky fialové barvy. Během dozrávání se plodnice otevírají a svým tvarem připomínají mořskou hvězdici, chobotnici či kašpárkovu čepici. Mívají 4 až 7 ramen, která jsou červená a 4 až 15 cm dlouhá. Zpočátku jsou na koncích mezi sebou spojená, postupně se oddělí a poměrně brzy se rozpadají (několik málo hodin). Ramena jsou pokryta hnědými až černými skvrnkami nepříjemně páchnoucího slizu, kterým na sebe lákají hmyz, především mouchy. Ty pak přenášejí spóry dále po krajině.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve fázi vajíčka jde o jedlou houbu, podobně jako hadovka smrdutá, které je chuťově podobná. 

 

Související články a odkazy:
Květnatec Archerův.

Květnatec na Wikipedii.


Komentáře k článku

26/10/2015 (20:12)
Standa
Srdečně zdravím !Moc pěkné fotky máte ! V minulosti jsem tyto "vzácné květnatce"našel dva....v letošním roce jsem našel jednoho...dal jsem si práci a lokalitu důkladně prozkoumal...kontroly jsem dělal v průběhu 3 týdnů. Našel jsem jich asi 50,bohatě pofotil.Není pravda,že jde "o houbu jednoho dne"(jistě záleží na počasí a aktivitě hmyzu).Ramen může být od 2 ...Od "rozpuku z vajíčka" do rozpadu...to může být na deset dní...Nejvzácnější letošní houbou je pro mě KŘEMENÁČ :+) ST.
27/08/2014 (16:17)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím Davide. Čichal jsem a smrdí fest. Jak shnilé maso nebo tak nějak. Ale až z blízka. Hadovku třeba cítím i z větší dálky :o)
26/08/2014 (16:44)
David K.
No to je dobré. To bych chtěl někdy taky najít. Smrdí to.? Dave
24/08/2014 (18:34)
Jan Ovesný | janovesny.mypage.cz
Chobotnice :-)
24/08/2014 (12:07)
Tihis
krásná houba ;-)


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Jan Němec
28/02/2020

Dobrý den, mám zájem udělat budku pro puštíka. MOhl by jste mi prosím zaslat plánek? Rád bych dělal budku, která je osvědčená. Děkuji Němec
Martin Vaněk
17/02/2020

Dobrý den,prosím o radu jak vyrobit v praxi osvědčenou budku pro puštíka s ochranou proti kunám. Roky v lokalitě houkal, ale je tam spousta kun a poslední 2 roky jsem ho už neslyšel - mají to určitě na svědomí. Místo…
Podhradský Jaromír
02/02/2020

Prosím o zaslání plánku na budku pro puštíka. Již jsem ho jednou obdržel, ale někde jsem ho založil. Snažím se udělat si seznam plánků na ptactvo a když mám nějaké dříví, tak vyrábím. Ta poslední budka je už od podzimu…
Jirsa
04/07/2019

Zdravím, tak pokud jsou to kutilky já bych je tam nechal, už se mi to taky jednou stalo v pracovně, pak se postupě líhly a pouštěl jsem je ven :) R.
lenka
03/07/2019

díky za inspiraci!