Šafrán karpatský je vytrvalá bylina rostoucí z podzemní hlízy. Listy má přízemní, čárkovitě kopinaté s bílým pruhem a rostou až po odkvětu. Z hlízy vyrůstá jeden přízemní květ, okvětní lístky mají na konci temnou skvrnu. Vyskytuje se na horských loukách v oblasti Karpat. V České republice je jeho původnost nejvíce pravděpodobná pouze na Moravě a to ve Velkých Heralticích a pak hlavně v Beskydech (Horní Lomná, Zubří, Nový Hrozenkov) a to díky sousednímu Slovensku kde je mnohem vězší populace.
Základní údaje
Český název: šafrán karpatský
Vědecký název: Crocus heuffelianus
Čeleď: kosatcovité, Iridaceae
Výška: do 15cm
Rozšíření: podhorské a horskou louky Karpat
Rozmnožování: semeny vyvíjejícími se v trojpouzdré tobolce (dozrávají v červnu)
Doba květu: březen – duben (dle polohy a počasí, jeden květ kvete 5-8 dní)
Ochrana: zařazen mezi kriticky ohrožené druhy naší květeny
Šafrán karpatský a Beskydy
V Beskydech roste v PP Zubří (cca 395 m.n.m.) a na několika přilehlých lokalitách. PP Zubří je soukromá zahrada kde po změně majitelů v 80. létech bylo území poškozeno výsadbou ovocných stromků, skládkováním stavebního materiálu a založením několika ohnišť. Populace v posledních letech na této loklaitě slábne, ale naštěstí je v okolí Zubří ještě několik podobných lokalit s vitální populací.
Podobné druhy
Další stejně vzácný druh, který se nachází u nás v Beskydech je šafrán bělokvetý (Crocus albiflorus). Ten můžeme najít v PP Lačnov a na několika okolních lokalitách.
Zdroje a odkazy:
Šafrán karpatský na Wikipedii.
Šafrán karpatský na Biolibu.
PP Zubří.