12/11/2011Chřástal polní (Crex crex)

Chřástal polní je mým dalším oblíbeným ptákem, na kterého můžeme v Beskydech narazit. Objevuje se zde v druhé půlce května, či začátkem června, kdy přilétá ze svých zimovišť v Africe.
Chřástal je u nás řazen mezi zvláště chráněné druhy a jeho početní stavy v posledních desetiletích kolísaly od několika stovek až po několik tisíc volajících samečků. Volání samečků v době toku je také nejlepším způsobem jak ověřit početní stavy chřástala, protože jinak žije skrytým způsobem života a ve vysoké trávě uniká pozornosti člověka.

 

Chřástal polní v Beskydech

 


Základní údaje

Český název: chřástal polní

Vědecký název: Crex crex

Délka těla: 23 - 28 cm

Hmotnost: 140 - 200g

Zbarvení: světle hnědé, rezavá křídla.

Potrava: drobný hmyz, pavouci, mekkýši a semena

Hnízdění: červen - červenec

Počte vajec: 8 - 12 vajec

Sezení na vejcích: 19 dní

 

Chřástal polní v Beskydech

 


Chřástal polní a Beskydy

U nás v Beskydech se vyskytuje hlavně ve středních a vyšších polohách kde má ještě příležitosti k hnízdění na podhorských loukách. Jeho hlavní výskyt je v oblasti Vsetínské Bečvy od Vsetína po Velké Karlovice, dále pak v oblasti Rožnovské Bečvy od Valašského Meziříčí po Horní Bečvu a v oblasti Vigantic a Hutiska-Solance. Odhady početnosti pro tyto oblasti jsou od několika desítek, po několik málo stovek samečků.
Já se zaměřuji na jeho monitoring v oblasti Rysové. V posledních letech jsem zde zaznamenal od dvou do několika volajících samečků a ačkoli stavební aktivita v této oblasti stoupá, početnost neklesá. Právě tento rok byl ten nejsilnější, kdy jsem zde zaznamenal 22/5/2011 pět volajících samečků.
Na příští rok chystám několik akcí týkající se právě tohoto monitoringu a výsledky budu publikovat právě na tomto webu.

 

Chřástal polní v Beskydech
Tato fotka vznikla téměř už za tmy 19/5/2011 ve 20:45 kdy se přes polní cestu překřikovali dva samečci a jeden z nich přeběhl na druhou stranu za svým sokem. Technické parametry fotky: ISO 2500, f/5,6, 1/60.

 

Chřástal polní v Beskydech
Chřástal je výborný běžec v trávě. Díky "zploštělé" postavě ladně probíhá mezi stvoly trav, že není vidět téměř žádný záchvěv a to i v docela hustém porostu.

 

 

Hlasový projev

Jeho typické volání „rerrp rerrp“ v podvečer a po celou noc je znamením, že samečci zahájili svůj tok a volají samičky do své blízkosti. Toto volání v době hnízdění zčásti či zcela utichá a v červenci je už jen výjimka slyšet jeho volání.

 

Chřástal polní v Beskydech

 

 

Zdroje a odkazy:

Jak jsem fotil chřástala.
Chřástal polní na Biolibu.

Chřástal polní na Wikipedii.

Jan Pavelka, Jiří Trezner a kolektiv. Příroda Valašska, 2001
Chřástal polní na ČSO.

S fotopastí na chřástala.


Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Jan Němec
28/02/2020

Dobrý den, mám zájem udělat budku pro puštíka. MOhl by jste mi prosím zaslat plánek? Rád bych dělal budku, která je osvědčená. Děkuji Němec
Martin Vaněk
17/02/2020

Dobrý den,prosím o radu jak vyrobit v praxi osvědčenou budku pro puštíka s ochranou proti kunám. Roky v lokalitě houkal, ale je tam spousta kun a poslední 2 roky jsem ho už neslyšel - mají to určitě na svědomí. Místo…
Podhradský Jaromír
02/02/2020

Prosím o zaslání plánku na budku pro puštíka. Již jsem ho jednou obdržel, ale někde jsem ho založil. Snažím se udělat si seznam plánků na ptactvo a když mám nějaké dříví, tak vyrábím. Ta poslední budka je už od podzimu…
Jirsa
04/07/2019

Zdravím, tak pokud jsou to kutilky já bych je tam nechal, už se mi to taky jednou stalo v pracovně, pak se postupě líhly a pouštěl jsem je ven :) R.
lenka
03/07/2019

díky za inspiraci!