Čáp černý je další z mých oblíbených ptáků. Nejen pro svůj vzhled, ale také proto, že ještě před nějakými dvaceti či třiceti lety jsem ho považoval za snad exotického ptáka kterého u nás vidět byl malý zázrak a v posledních letech ho vídávám celkem pravidelně a to třeba i při přeletu kolem našeho domu v Rožnově. Mám to štěstí že jsme ho měl možnost nejednou pozorovat také při hnízdění.
Základní údaje
Český název: čáp černý
Vědecký název: Ciconia nigra
Délka těla: 90 – 105 cm
Rozpětí křídel: 173 - 205 cm
Hmotnost: 2,4 – 3,2 kg
Zbarvení: leskle černé tělo (u dospělých jedinců s leskem do zelena, kovova až purpurpova), břicho bílé. Samice bývají matnější. Zobák a nohy hnědočervené. Mláďata mají zpočátku zobák žlutý nohy zelené. Ve třetím roce dostávají šat dospělého ptáka.
Potrava: ryby, mloci, žábi, hadi, drobný vodní hmyz, občas drobní savci a příležitostně i ptáci
Hnízdění: duben-srpen, hnízdo vysoko ve větvích v jehličnatých, listnatých či smíšených lesích.
Počte vajec: 3-5 vajec
Sezení na vejcích: 32-38 dní
Čáp černý a Beskydy
V Beskydech se čáp černý pravidelně vyskytuje od konce 50. let 20. století. Jeho hnízdění bylo poprvé potvrzeno v roce 1966 v Doubravě u Kelče na okraji Podbeskydské pahorkatiny. Od 80. let se jeho populace v Beskydech udržuje na přibližně 15 hnízdících párech. Většinou u nás stavějí hnízda na buku, ale také na jedli, smrku či na skalním výklenku. Hnízda na které jsem narazil při svých potulkách já byla vždy na buku.
Přidáno 10/6/2012
Dospělý jedinec měl na levé noze zelený odečítací kroužek 6MH.Tento čáp pochází z roku 1999 z jižní Moravy - od Milovic. Pozorován byl už mnohokrát za tahu v Izraeli. Pozorován byl v Izraeli na podzim 2000, 2006, 2007, 2009-2011. Celkem asi padesátkrát. Na tomto odkazu můžete najít jeho fotografii při zastávce v Izraeli u nějaké vodní nádrže (Beit Shean Valley) od německého ornitologa C. Rohde.
Zrdoje a odkazy:
Čáp černý na Biolibu.
Čáp černý na Wikipedii.
Jan Pavelka, Jiří Trezner a kolektiv. Příroda Valašska, 2001.