Puštík obecný patří u nás v Beskydech, ale i v České republice k nejběžnějšímu druhu sov, kterou najdeme od nížim po hory do výšky cca 1000 m.n.m. Jde o středně velkou sovu s velkou hlavou a velkýma tmavýma očima. Ke svému rozmnožování potřebuje staré dutinové stromy, ale úspěšně zahnízdí i v připravené budce, vyjímečně i v starých hnízdech dravců nebo i na zemi. Nějaké mé zkušenosti o hnízdění v budkách jsem popsal v tomto článku. Odhady početnosti v České republice se pohybují někde mezi 10000 – 20000 páry.
Základní údaje
Český název: puštík obecný
Vědecký název: Strix aluco
Délka těla: 37 - 43 cm
Rozpětí křídel: 81 - 96cm
Hmotnost: 280 - 720g
Zbarvení: v rámci našeho území se můžeme setkat s šedými – šedohnědými až hnědými či rezavými jedinci.
Potrava: především malí hlodavci, ale často také ptáci, hmyz či jiní drobní obratlovci a savci až do velikosti zajíce
Hnízdění: únor - květen
Počte vajec: 1 - 8 vajec
Sezení na vejcích: 28 - 30 dní
Puštík obecný a Beskydy
U nás v Beskydech se vyskytuje pravidelně na celém území. Jen v okrese Vsetín hnízdí dle odhadu několik set párů. Jeho houkání můžeme slyšet i v městských parcích ve Vsetíně, Valašském Meziříčí či v Rožnově.
Hlasový projev
Obě pohlaví se projevují hlasitým houkáním. Typické teritoriální volání samce „húú hu huhuhuhúú“ můžeme často slyšet již od ledna častěji pak od února (viz. ukázka níže). Samice často vydává i pronikavé „kivik". Mláďata pak vydávají skřeky, něco jako „k-sít“. Často jsem slýchával i kontaktní hlasy samice, když jsem v průběhu května chodíval kontrolovat úspěšnost hnízdění v budkách.
Ze života puštíků
Zdroje a odkazy:
Puštík obecný na Biolibu.
Puštík obecný na Wikipedii.
Jan Pavelka, Jiří Trezner a kolektiv. Příroda Valašska, 2001
Puštík obecný v budkách.