01/05/2011Jezevec lesní (Meles meles)

Jezevec lesní patří mezi lasicovité šelmy a u nás je největším zástupcem této skupiny. V podstatě každé malé dítě ví jak jezevec vypadá, ale jen málokdo ho viděl naživo v přírodě. A to i když je u nás poměrně rozšířený. To že uniká lidské pozornosti je hlavně proto, že žije skrytým životem a jeho aktivita je hlavně noční.

 

Jezevec lesní

 

Základní údaje

Český název: jezevec lesní

Vědecký název: Meles meles

Délka: 60-80 cm

Hmotnost: do 20 kg

Potrava: žáby, hadi, ještěrky, malí savci, ptáci a jejich vajíčka, hmyz a jeho larvy, žížaly, slimáci, hlemýždi. Dále ovoce, lesní plody, houby, výhonky a hlízy rostlin, různé bobule a kořínky. Ale klidně si dá i zdechlinu. Před zimou je schopen se vykrmit až na dvojnásobek své váhy s tlustou vrstvou tukových zásob.

Dožívá se: 15-20 let

Rozmnožování: páření (u jezevce označováno jako chrujení) probíhá od jara do podzimu, zpravidla červenec – srpen s tím že mláďata se rodí díky pozastavené březosti (latentní březost) od února do dubna.

Jezevec si buduje pod zemí rozsáhlé systémy podzemních chodeb, které obývá i více jezevců najednou. Není to až tak samotářské zvíže jak se kdysi předpokládalo, ale je to společnenský živočich. Chodby jsou rozvětvené a na konci je brloh vystlaný trávou a mechem. Před vchodem pak často najdeme „jezevčí záchod“ malou vyhrabanou jamku s trusem. Tuto jamku jezevec nezahrabává. Podobné jamky lze nalézt ještě kousek od nory podél cestičky, kterou jezevec často chodí za potravou.

 

Jezevec lesní
Vchod do jezevčí nory. Tato nora je jezevci využívána již mnoho let.

 

Jezevec lesní
Jiná nora. V zimě při oteplení lze na sněhu pěkně vidět jak je před norou rušno.

 

Jezevec lesní
Další nora. Tuto noru si jezevci vyhrabali mezi kořeny buku.

 

 

Jezevec lesní a Beskydy

Jak v ČR tak i v Beskydech je jezevec poměrně běžným druhem. Nevyskytuje se jen v oblasti mokřadů, nejvyšších polohách a rozsáhlejších polních kulturách. Tedy v místech méně vhodných k budování nor. Já vím v blízkém okolí Rožnova o třech pravidelně obývaných jezevčích norách a jezevce jsem tam vždy potvrdil hlavně díky instalovaným fotopastem, ale také díky pobytovým znakům jako jsou stopy a trus či chlupy zachycené na nějaké větvi u nory.

 

Jezevec lesní
Jezevčí stopa na sněhu.

 


Jezevci pod dohledem fotopasti

Kousek za Rožnovem je jedna jezevčí nora, kterou už nějaký čas sleduji instalovanou fotopastí. Přes zimu jsem sledoval hlavně to jak jsou aktivní během tohoto období a nyní se snažím zjistit jak často a kdy vycházejí za světla, abych se pokusil o jejich vyfocení (a snad bych k tomuto článku doplnil i nějaké své fotky). V létě bych pak rád zjistil jestli budou nějací mladí, protože tam jsou minimálně dva jezevci a pokud je to pár byla by tu naděje.

Ukázky z natočených videí:

 

Přes zimu jezevci vždy ožili když byla obleva či teploty vylezly nad 5°C. Když bylo hodně sněhu motali se hlavně kolem nory a když sníh nebyl nebo ho bylo velmi málo bylo vidět podle stop, že vyráželi i na delší cesty.

 

Teď na jaře už začínají vylézat i za denního světla.

 

Malá ukázka jezevčí náklonosti.

 

Další videa v tomto článku. Všechny videa byly pořízeny fotopastí KG680V.


Zdroje a odkazy:

Článek na Priroda.cz.
Jezevec lesní na Biolibu.

Jezevec lesní na Wikipedii.


Komentáře k článku

04/04/2017 (15:09)
Jirsa | www.jirsaPHOTO.cz
Zdravím, bohužel Vám asi neporadím. Já jsem rád, když jezevce vidím :) jirsa
03/04/2017 (18:15)
Miloslav Bečvář
Dobrý den.Co mám dělat když jsem zaházel kamením díru která byla vyhrabána pod chatu,jež stojí na širokých hranolech.Takže pod chatou mohlo zvířátko docela žít.Nyní po zahájení s ezonního provozu chaty jsem zjistil norujež je vyrabána v písčité stráni přímo u chaty asi 2m ale od našeho sklípku ve stráni který používáme pro potraviny .Myslím že je to nora Jezevce máme se obávat setkání s ním? Četl jsem že je nebezpečný.Občas bereme na chatu malá vnoučata.Nebo mám noru nějak zlikvidovat .D
23/11/2016 (18:08)
Přídovědná liga
Prosím, mohl by mi někdo poradit, co se stane s jezevcem který stráví příliš dlouhou dobu mimo noru? Děkuji za pozornost.
10/07/2015 (14:32)
Jirsa | http://www.jirsaphoto.cz/
Dobrý den, pokud vím jezevec se může lovit v říjnu-listopadu, s vyjímkou oblastí s výskytem vzácných živočichů jako tetřev, jeřábek,... tam celoročně, ale to si můžete najít na internetu. Norování a následné zabíjení lišek a liščat se mi hnusí obecně, co k tomu dodat. Radek
09/07/2015 (15:07)
katerina
Dobry den, chtela byc se prosim zeptat? Muze se ted lovit jezevec a divoka zver?Z okoli se budou dva lidi brat a vse na jejich menu bude zverina.Chlubi se kolik toho uz ulovili.Dekuji za odpoved.Ulovili 3 jezevce coz me velmi nastvalo a noruji lisky pro zabavu,ktere posleze zastreli.
17/05/2013 (21:11)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Zdravím, já bych potřeboval poradit jak naopak jezevce přilákat, abych si ho konečně nafotil. Takže asi neporadím. Jirsa
17/05/2013 (18:26)
Olda
Potřeboval bych poradit jak vypudit jezevce, který noc co noc navštěvuje můj pozemek, zejména travnatý tenisový kurt a všude za sebou zanechává jamky. O tenise pak nemůže být řeč. Prý existuje přípravek "Bioforma pops x".kterým se označkuje pozemek a jezevec jde jinam. Ovšem nikde jsem ho neobjevil. Poradte.
27/11/2012 (20:00)
nikola
jo a vite ze jezevec je velmi plachy a kdyz se lekne tak vypusti pach
18/04/2012 (19:39)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Hanko, jestli myslíte jak má vyvinutý čich tak ten docela hodně. Je to nejdůležitější smysl který používá, poté sluch. Se zrakem už to je horší :o) Jinak v zajetí se jezevci krmí také směsí z mletého syrového i vařeného masa, rýže, ovesných vloček, těstovin, vajec a mleté zeleniny. Dále se krmí třeba myšmi, potkany, kuřaty, slepicemi, vařenou rýži. Více např. v knize Velká kniha pro chovatele savců od nakladatelství Rubico, 2000.
17/04/2012 (17:53)
hanka.007
a prosím vás nevíte náhodou něco o tom jak jezevec lesní máí vyvynuté ......
17/04/2012 (17:49)
hanka.oo7
víte že můžete pro jezevce udělat i super mnamku? potřebujete fazolky kukuřici a maso a smíchejte to s novým kořením mam malé děti a doufám že až budou velké budou o tom hodně vědět jedné jsou 2 roky a té druhé dcerce bylo 25.3.2012 jeden rok.
02/04/2012 (10:13)
Matula
Jezevec není chráněný. Ale smí se střílet pouze od listopadu do prosince. A myslivci ho pavažují jako škodná. Má hrozně vyvinutý čich a je schopen vyčmuchat vejce v hnízdě až na 500 metrů pokud má dobrý výtr.
18/03/2012 (21:36)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Viktor: Pokud vím jezevec lesní není na seznamu chráněných, silně či kriticky ohrožených druhů (seznam lze najít ve vyhlášce MŽP 395/1992 Sb.). V některých evropských zemích je chráněný. U nás je jezevec lesní hájený, lovit se smí pouze od 1. října do 30. listopadu. Celoročně se smí lovit tam, kde se vyskytuje tetřev hlušec, tetřívek obecný, jeřábek lesní a koroptev polní.
18/03/2012 (20:02)
Viktor
Dobrý den Prosím Vás je tento jezevec chráněný ??
17/12/2011 (18:06)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Díky za návštěvu stránek a upozornění. Máte samozřejmě pravdu. Když jsem čerpal info pro článek zmátla mne tato informace na Wikipedii a jak se dívám tak je toto mylné zařazení na více místech na netu. Opraveno :o)
( 1 - 15 20)


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Václav Cimr
03/06/2020

3.června jsem umístil budku pro puštíka. Bude hnízdí až příští rok? Nebo hnízdí 2x do roka?
Jan Němec
28/02/2020

Dobrý den, mám zájem udělat budku pro puštíka. MOhl by jste mi prosím zaslat plánek? Rád bych dělal budku, která je osvědčená. Děkuji Němec
Martin Vaněk
17/02/2020

Dobrý den,prosím o radu jak vyrobit v praxi osvědčenou budku pro puštíka s ochranou proti kunám. Roky v lokalitě houkal, ale je tam spousta kun a poslední 2 roky jsem ho už neslyšel - mají to určitě na svědomí. Místo…
Podhradský Jaromír
02/02/2020

Prosím o zaslání plánku na budku pro puštíka. Již jsem ho jednou obdržel, ale někde jsem ho založil. Snažím se udělat si seznam plánků na ptactvo a když mám nějaké dříví, tak vyrábím. Ta poslední budka je už od podzimu…
Jirsa
04/07/2019

Zdravím, tak pokud jsou to kutilky já bych je tam nechal, už se mi to taky jednou stalo v pracovně, pak se postupě líhly a pouštěl jsem je ven :) R.