10/04/2011Strnad obecný (Emberiza citrinella)

Strnad obecný patří jak v České republice tak u nás v Beskydech k běžným a známým ptákům s relativně vysokými počty. To může vypadat pozitivně nicméně skutečnost, že za posledních několik málo desetiletí ubylo u nás cca 1 milión kusů už tak pozitivní není. Ještě větší snížení stavů zaznamenaly západoevropské státy, kde se uvádí až polovniční stavy oproti 80. létům 20. století (viz. graf níže). To je také důvod proč byl strnad obecný vyhlášen ČSO za ptáka roku 2011.

 

Strnad obecný

 

 

Základní údaje

Český název: strnad obecný

Vědecký název: Emberiza citrinella

Délka těla: cca 16cm

Hmotnost: 25-35g

Zbarvení: sameček má citrónově žlutou a samička bledě žlutou kresbu na hlavě. Mladí ptáci se podobají samičkám.

Potrava: v létě hlavně hmyz a zelená semena, v zimě semena

Hnízdění: duben-červen, hnízdo na zemi

Počet vajec: 4-5 vajec

Sezení na vejcích: 12-15 dní

 

Strnad obecný
Graf znázorňující vývoj početních stavů strnada obecného v České republice a v Evropě.
Zdroj: Jednotný program sčítání ptáků (ČSO/ORNIS).

 

 

Strnad obecný a Beskydy

U nás v Beskydech se vyskytuje pravidelně na celém území, nejvíce ve středních polohách v zemědělské krajině s rozptýlenými keři a stromy. Právě zpěv skřivana dotváří kulisu tohoto prostředí hlavně v době hnízdění kdy sameček sedí na vyvýšeném místě a neúnavně opakuje svou písničku. Já se s ním pravidelně setkávám například u nás pod Rysovou a na Petřekově stráni nad muzeem.

 

Hlasový projev

Strnada lze slyšet zpívat podle počasí již od konce února či března. Na jaře se míchá jeho zpěv s ostaními pěvci jako jsou třeba budníčci. Strandí píseň nejvíce vynikne v horkém letním dni kdy už jsou ostatní ptáci před žhavým sluncem někde schovaní a právě jen strand sedí na vyvýšeném místě a bezúnavně opakuje svou píseň do okolí.
V minulosti si lidé vykládali strnadí písničku různými způsoby. Někteří v něm slyšeli "Kéž by si sedláčku chcíp!" nebo "Jak to slunéčko pěkně svítí!"

 

 


Nářečí českých strnadů

Zaujal mne článek na Birdlife.cz o monitoringu „nářečí“ českých strnadů. Existuje několik dialektů jak strnadi v Evropě zpívají svou známou písničku, které se liší výškou a délkou závěrečných slabik. Pokud vás zajímají detaily, ukázky jednotlivých dialektů a jak se do tohoto mapování zapojit mrkněte právě na stránky Birdlife.cz.
Najdete zde také seznam zařízení vhodných k zaznamenávání zpěvu v případě, že chcete zaslat zpěv vašeho strnada do monitoringu.


 

Strnad obecný

 

Strnad obecný

 

Strnad obecný

 

Strnad obecný

 

Strnad obecný

 

 

Zdroje a odkazy:

Odkaz na brožuru ČSO.
Informace o monitoringu nářečí strnada.

Seznam vhodných nahrávacích zařízení na monitoring nářečí strnada.

Strnad obecný na Biolibu.

Strnad obecný na Wikipedii.


Komentáře k článku

28/04/2012 (11:55)
Honza
Krásné fotky, to se povedlo! K ukázce - takhle přesně zpívá i u nás v Janovicích (u F-M).
17/04/2011 (15:25)
Jirsa
Pablo: díky. Jiří: montáž to není. Je to jen focené ohniskem 50mm a tak to asi vypadá trochu jinak než klasické wild life fotky. Chtěl jsem do záběru dostat zpívajícího strnada a v pozadí typickou krajinu jeho výskytu. Představa byla ještě lepší (více širokoúhlý záběr), ale dostat se k němu blíže už byl problém.
17/04/2011 (10:50)
Jiří
Ta druhá fotka to je nějaká montáž? Ale vypadá to zajímavě. J.
14/04/2011 (19:10)
Pablo K.
Pěkná série fotek strnada. líbí.


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Jan Němec
28/02/2020

Dobrý den, mám zájem udělat budku pro puštíka. MOhl by jste mi prosím zaslat plánek? Rád bych dělal budku, která je osvědčená. Děkuji Němec
Martin Vaněk
17/02/2020

Dobrý den,prosím o radu jak vyrobit v praxi osvědčenou budku pro puštíka s ochranou proti kunám. Roky v lokalitě houkal, ale je tam spousta kun a poslední 2 roky jsem ho už neslyšel - mají to určitě na svědomí. Místo…
Podhradský Jaromír
02/02/2020

Prosím o zaslání plánku na budku pro puštíka. Již jsem ho jednou obdržel, ale někde jsem ho založil. Snažím se udělat si seznam plánků na ptactvo a když mám nějaké dříví, tak vyrábím. Ta poslední budka je už od podzimu…
Jirsa
04/07/2019

Zdravím, tak pokud jsou to kutilky já bych je tam nechal, už se mi to taky jednou stalo v pracovně, pak se postupě líhly a pouštěl jsem je ven :) R.
lenka
03/07/2019

díky za inspiraci!