14/08/2016Střízlík obecný (Troglodytes troglodytes)

Střízlík obecný je jeden z našich nejmenších ptáků. Můžeme se s ním potkat zpravidla v lese jak poskakuje na hromadách větví, ale někdy i po zemi, kde hledá potravu. Málokdy jsem ho viděl více jak dva metry vysoko. Je to takový malý neposeda a tak i jeho focení je obtížnější. V lese moc světla obecně nebývá a tak jsem měl citlivost nastavenou na ISO4000 a na 400mm objektivu ještě TC 1.4. I tak jsem musel fotky ořezávat :)

 

 

Základní údaje

Český název: střízlík obecný

Vědecký název: Troglodytes troglodytes

Délka těla: 9 – 10 cm

Rozpětí křídel: 13 - 17 cm

Hmotnost: 6 – 12 g

Zbarvení:  horní část těla a křídel je hnědá, černě pruhovaná, spodní část těla je šedá, nad okem je patrný světlejší pruh. Oči jsou černé, zobák tmavě hnědý a končetiny světle hnědé. Obě pohlaví si jsou zbarvením velice podobná.

Potrava: převážně pavouci, stonožky, hmyz, jeho vajíčka a larvy, rostlinná potrava jen vyjímečně

Hnízdění: duben-červenec, hnízdo nízko nad zemí nebo na zemi, mezi kořeny, stěrbiny ve stromech apod. Hnízdí 2x ročně. Samec má ve svém teritoriu několik hnízdících samic. Jde tedy o polygamní druh.

Počte vajec: 4-8 vajec

Sezení na vejcích: 14-16 dní

 

 

 

 

Na to jaký je to prcek, má docela silný hlas, který se nese lesem na velkou vzdálenost. Dokonce patří k nejhlasitějším ptákům Evropy.  

 

 

Související odkazy:
Střízlík na Wikipedii.

Střízlík na Biolib.


Komentáře k článku

08/12/2016 (19:27)
Jirka | www.wildlife-foto.cz
Krásné lesní fotky, taky jsem si nedávno užil v Mutěnicích....
17/08/2016 (15:19)
Jana
Krásné fotky! Je to prcek. Už vím proč mi říkají, že jsem střízlík :)


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Jan Němec
28/02/2020

Dobrý den, mám zájem udělat budku pro puštíka. MOhl by jste mi prosím zaslat plánek? Rád bych dělal budku, která je osvědčená. Děkuji Němec
Martin Vaněk
17/02/2020

Dobrý den,prosím o radu jak vyrobit v praxi osvědčenou budku pro puštíka s ochranou proti kunám. Roky v lokalitě houkal, ale je tam spousta kun a poslední 2 roky jsem ho už neslyšel - mají to určitě na svědomí. Místo…
Podhradský Jaromír
02/02/2020

Prosím o zaslání plánku na budku pro puštíka. Již jsem ho jednou obdržel, ale někde jsem ho založil. Snažím se udělat si seznam plánků na ptactvo a když mám nějaké dříví, tak vyrábím. Ta poslední budka je už od podzimu…
Jirsa
04/07/2019

Zdravím, tak pokud jsou to kutilky já bych je tam nechal, už se mi to taky jednou stalo v pracovně, pak se postupě líhly a pouštěl jsem je ven :) R.
lenka
03/07/2019

díky za inspiraci!