26/04/2015Hanami

Koncem dubna mě služební povinnosti zavály opět do Japonska a Malajsie. I když jsem byl v Japonsku jen čtyři dny, načasování nemohlo být lepší. Strefil jsem se přesně do vrcholu kvetení sakur v oblasti našeho pobytu. Už při loňské návštěvě jsem obdivoval staleté stromy sakur, tehdy ještě v zimním hávu, a představoval si, jak by to vypadalo, kdyby kvetly. Tehdy mne ani ve snu nenapadlo, že za rok uvidím tisíce sakur v plném květu na vlastní oči.

Na focení nebylo moc času a podmínek. Vyšel mi jen půlden volna po příjezdu, byla pořádná zima a zataženo, navíc jsem byl utahaný po dlouhém letu z Evropy. I tak jsem pár fotek udělal, hlavně na iPad kolem hotelu, kde byla dlouhá alej sakur kolem jakéhosi kanálu. Další šance se naskytla sama. Když mne vezl jednou večer japonský kolega z práce na hotel, nabídl mi, že mne vezme na sakura festival. Nedalo se to odmítnout, i když v tu chvíli jsem si nedokázal představit o co jde. Tento festival se v japonštině označuje jako Hanami. “Hana“ jako květina a „mi“ jako sledovat, dívat se. Tedy něco jako sledování/pozorování květu. Česky bych to přirovnal k pikniku pod rozkvetlými stromy. Japonci tak každoročně oslavují těch několik málo dní, kdy sakury rozsvítí ještě zašedlou jarní krajinu.

My dojeli na menší vršek u Nagaoky, kde byl malý zámek (hrádek) v japonském stylu a po celém okolí stovky, možná tisíce rozkvetlých sakur. Všude po zemi posedávali na dekách japonci a popíjeli a debatovali. Jelikož už byla tma, všude po stromech byly rozvěšeny červené lampiónky, které dodávaly bílým sakurám červený nádech a příjemně doplňovaly slavnostní atmosféru. Všude okolo bylo nespočet stánků s občerstvením. Neodolal jsem a dal si nějakou japonskou omeletu, plechovku piva Asashi a na chvíli zasedl pod jednu sakuru. Na zemi jsem vydržel jen chvíli, protože byla pořádná zima a kolem byly vidět ještě i zbytky sněhu. Navíc mne mrazilo při pohledu na japonce a japonky, jak sedí na holé zemi jen v košili a sáčku nebo lehkém svetříku a vůbec nevypadají, že by jim byla zima. Japonci jsou tady zřejmě pořádně otužilí, protože takto jsem je potkával i večer po městě a to bylo jen něco mezi 5 - 10°C.

 

 

 

 

 

Zatmění Slunce 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Související články a odkazy:
Hanami.
Japonsko a Malajsie 2014.
Ekvádor 2012.


Komentáře k článku

12/05/2015 (07:15)
Maerkéta
Dobrý den, pěkný zážitek. To asi nikdy neuvidím. Ale u nás taky tak pěkně kvetou nyní stromy. Pěkný web. Markéta JM.
29/04/2015 (21:11)
Tommi
Nádhera. To bych chtěl videt.
29/04/2015 (12:54)
Tihis
Sakuramentsky pěkný zvyk. ;-)


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.
Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
Jirsa
04/07/2019

Zdravím, tak pokud jsou to kutilky já bych je tam nechal, už se mi to taky jednou stalo v pracovně, pak se postupě líhly a pouštěl jsem je ven :) R.
lenka
03/07/2019

díky za inspiraci!
Nicole
01/07/2019

Mám je tam nechat? Nechci jednou doma potkat roj :D
Nicole
01/07/2019

Zdravíčko, chci vás poprosit o radu. Odjela jsem na 5 dní do přírody, ze své garsonky v Praze. Já hlava děravá, jsem zapomněla zavřít ventilaci u okna. A mezitím co jsem byla pryč, se mi za nástěnku nastěhovaly ,tipuji, že…
Jirsa
14/05/2019

Zdravím, nevím jestli je na to přesná odpověď. Prioritou je vhodné místo, starý vyskoý strom, na okraji lesa nebo ne hluboko v něm. Tam bylo nejvíce úspěchů se zahnízděním, dle mých zkušeností. Budky jsme rozvěšovali i několik km od sebe.…